Genoa 1 virityksiä

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Genoa 1 virityksiä

Post by Panu »

Tervehdys

Kaikki alkoi Emäsalonlenkin jälkipuinnista, joissa esitetiin väite Hennulin Genoan 1:sen olevan liian painavan, ettei se "lennä" keveässä kelissä. Keskustelu johti pian kangaspainojen ja purjeen etuliikin leikkauksien pähkäilyyn. Kisan tulokset selkeästi osoittivat, että pullealla Genoalla saavutettiin parhaat tulokset (Charlotta).

Tämä kaikki johti nopeaan purjeiden vertailuun Charlotan rikissä, josta on kuviakin täällä ollut näytillä. http://www.fe83.org/gallery/view_album. ... e=album163

Kuvien oton jälkeen purje jäi auton takaluukkuun huonosti viikattuna. Viikkasin sen kaverin kanssa tasaisella alustalla purjeen ensin levittäen. Yllätys oli suuri, kun purjeen etuliikin muoto ei vastannutkaan sitä negatiivisen etuliikin käsitettä, mikä oli mielessäni :?. Liikki oli selkeästi alhaalta positiivinen ja noin 3-4 hakasta topista alaspäin oli sen "kuuluisan" negatiivisuuden paikka. Harmi ettei ollut digikameraa ja mittanauhaa mukana.

Yksi ajatus johti toiseen. Haraldin kuvissa Genoamme näytti litteältä verrattuna WB:n uuteen Pentex Genoaan. Hmm... Mitenhän profiili muuttuisi jos purjeen hakasia "jatkaisi" naruilla, joiden pituus vastaisi jotakuin etuliikin negatiivisuutta :?.

Eilen sitten merelle kokeilemaan. Jatkoin 3 ja 4 ylintä hakasta noin 4 ja 5 cm pituisilla narutapseilla, joilla kiinnitin purjeen staagiin. Fallin jätin löysälle, jotta staagi eikä etuliikin vaijeri antaisi purjeelle muodon.

Otin muutaman kuvan ja narut pois ja taas kuvaamaan. Lopuksi kokeilin kiristää fallin kireälle ja nappasin kuvat.

Katselin kuvia rauhassa kotona putkelta. Mittasin profiilin syvyydet purjeen ylemmän ja alemman muotoviivan kohdilta kuvaruudulta viivottimella noin suuntaa antaviksi arvoiksi. Mittasin etustaagin ja takaliikin väliä, koska oli tarkoitus arvioida narujen vaikutusta profiiliin ikään kuin narut olisivat purjetta.

Mittauksen tulokset ovat seuraavat:

- Narut 3 ja 4 ylimmissä hakasissa kasvatti profiilin syvyyttä ylämuotoviivan kohdalla noin 2 - 2,5%. Alamuoto ei muuttunut, koska narut olivat selkeästi ylempänä.
- Fallin kiristys kasvatti profiilin syvyyttä noin ylhäältä 1,5% eli melkein saman mitä 4 ja 5 cm narujatkot! Alamuoto ei muuttunut syvyydeltään.
- Huomattavaa on, että fallin kiristämisen kasvatti profiilin syvyyttä topissa ja siirsi profiilin syvyyttä merkittävästi lähemmäksi etuliikkiä KOKO purjeen alueella, eli purjeen muoto muuttui selvästi paremmaksi fallia kiristämällä. Ei meinannut Haraldkaan uskoa kiristyksen vaikutusta. Kehuipa teini-ikäistä purjettamme: " Tuohon on aivan loistavan näköinen purje, kun falli on kireä" :D.

Jutussa viitatut kuvat löytyvät: http://www.fe83.org/gallery/view_album. ... e=album164
Ystävällisin veneily terveisin PR
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11335
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Minä mittasin nuo kuvat. Mittasin myös verrokkipurjeen osoitteessa:
http://www.fe83.org/gallery/view_photo. ... d=im000525

Tuo verrokkikuvassa oleva purje ei ole oikein trimmissä. Fallia lisää kai.

tuollaiselta sen pitäisi näyttää:

http://www.fe83.org/gallery/view_photo. ... d=im000279

Ehkä meidän pentexpurjeemme on jo loppu ja pitäisi hankkia uusi? :)
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Re: Genoa 1 virityksiä

Post by Panu »

Panu wrote:...Yllätys oli suuri, kun purjeen etuliikin muoto ei vastannutkaan sitä negatiivisen etuliikin käsitettä, mikä oli mielessäni :?. Liikki oli selkeästi alhaalta positiivinen ja noin 3-4 hakasta topista alaspäin oli sen "kuuluisan" negatiivisuuden paikka. Harmi ettei ollut digikameraa ja mittanauhaa mukana...
Tervehdys

Sain hieman lisää valoa tuohon etuliikin negatiivisyyteen. Juttelin Brummerin Mikon kanssa asiasta tänään WB:n pajalla käydessäni. Hän kertoi tuon negatiivisen muodon etuliikissä olevan kuin ketjukäyrän puolikas siten, että suurin negatiivisuus on topissa, missä purjeen profiilin mitta on lyhyin ja vastaavasti alhaalla negatiivisyys on pienin.

Kuulema näihin "all round" Genoa I:siin leikataan noin 0,5 - 0,7% negatiivisyyttä. Kerroin miltä meidän purjeen etuliikki näytti. Tämä johtuu Mikon mukaan etuliikinköyden kutistumisesta ajankuluessa. Kerroin, että Genoan muoto on edelleen hyvä, kunhan etuliikin kiristää kireälle. Tämä hänen mukaan juuri johtuu etuliikin kutistumisesta, jolloin "ylikireä" liikki sallii purjeen leikauksen mukaisen muodon.

Mikko kertoi, että purjeen saumoista syntyy suurin osa muodosta, joka sitten sovitetaan kulloiseen tapaukseen leikkaamalla etuliikkiin negatiivisyyttä.
Ystävällisin veneily terveisin PR
Post Reply