Millainen voiteluöljy kuuluu pieneen säilöön ja ohueen läpinäkyvään letkuun, joka johtaa koneen takana vannasputkeen? Ilmeisesti jotakin melko paksua, mutta mitä tarkalleen? Käykö esimerkiksi SAE 30 vaihteistoöljy vai onko sekin liian laihaa litkua?
Öljyputki pääsi kevään remppaprojekteissa irtoamaan polttoaineletkuja ja vaihdevaijereita kiskoessa. Suuri osa öljystä valui koneen alle. Silloin totesin, ettei letku ollut ollut vannasputken päässä kiinni kuin jotenkin siellä olevaan koloon tökättynä. Laitoin minikokoisen letkunkiristimen, ettei enää irtoa. Nyt koneen käyntiongelmaa setviessä tuli huitaistua letku irti säiliön päästä, jossa siinäkään ei ollut mitään kiinnitysmekanismia.
Tällä hetkellä koko säiliö on tyhjä. Letkussa on jonkin verran tavaraa jäljellä. Ei huvittaisi lähteä liikkeelle ennen kuin on taas säiliö täynnä, vaikka öljyn kulutus on ilmeisesti vähäistä.
Noin vuoden takaisessa kuvassa säiliössä on noin 3/4 öljystä:
Vannasputken voiteluöljy
Vannasputken voiteluöljy
Irene - FIN-12209 - OHA 5271 - 230183040 - +358 40 513 8605
- harald
- Hallitus
- Posts: 11419
- Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
- Location: Sibbo
- Vene: Charlotta
- Contact:
Re: Vannasputken voiteluöljy
Olisiko joku ympäristöystävällisempi öljy parempi? Voiteluvaatimukset eivät nyt niin kivat ole, miten joku rypsi- tai rapsiöljy, tai moottorisahan bio ketjuöljy?
Itse vaihdoin volvotyyppiseen tiivisteeseen joka pysyy kuivana ilman rasvoja (melkein).
Itse vaihdoin volvotyyppiseen tiivisteeseen joka pysyy kuivana ilman rasvoja (melkein).
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
- harald
- Hallitus
- Posts: 11419
- Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
- Location: Sibbo
- Vene: Charlotta
- Contact:
Re: Vannasputken voiteluöljy
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Re: Vannasputken voiteluöljy
Eijei, ei tässä ole vuodosta kyse. Letku on äskettäin irronnut kaksi kertaa kokonaan: ensin telakalla alapäästä ja sitten äskettäin koneen käyntiongelmaa korjatessa yläpäästä. Siksi säiliö tyhjentyi. Öljylammikkoa tuli koneen alle ja syvennyksiin vannasputken kumimaisen tiivisteen ympärille.
Säiliö oli syksyllä ja pari edelliskautta noin 3/4 täysi eli tuntui aina olevan sama määrä öljyä. Tiedä onko koskaan ollut sen täydempi. Kulutus on vaikuttanut olemattoman pieneltä. Tuskin säiliöön oli koskettukaan vuosikausiin, koska sen kansi oli paksun törkykerroksen peitossa. Kannessa lukee jotakin tekstiä, mutta erotan siitä vain jonkin yksittäisen varoitussanan.
Öljysäiliön täyttö tuntuu nyt akuutilta ja tärkeältä. Huomenna on tiedossa noin tunnin koneajoa. Olisi perin juurin ärsyttävää, jos kaikkien vaikeuksien päälle tulee vielä turha vaurio vannasputkeen ja aina vaihteistoon asti, seurauksena veneen telakointi loppukaudeksi isoa remppaa varten.
Onko kenelläkään varmaa tietoa, mllainen öljy kelpaa ja toimii? Tummasävyinen öljy olisi siitä hyvä, että sen näkisi kirkkaassa letkussa ja vaalean säiliön läpi.
Irene - FIN-12209 - OHA 5271 - 230183040 - +358 40 513 8605