Öljyä Yanmariin?

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

pasi
alokas
Posts: 41
Joined: Mon Apr 12, 2004 18:55 pm
Location: Turku

Öljyä Yanmariin?

Post by pasi »

Mitä öljyjä olette käyttäneet Yanmarin pikkudieselissä? Onko kokemuksia erilaisista öljyistä - vai onko pääasia, että voiteluainetta ylipäätään koneessa on...
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

Ihan tavallista Teboilin Diamond? öljyä olemme parin vuoden ajan käyttäneet ja suodatinten vaihdon jälkeen pakoputkesta tuleva vesi näyttää miltei juomakelpoiselta.

Nuo meridieselit ovat sen verran karuja koneita, että luultavasti toimisivat rypsiöljylläkin. Toki Haraldilla on varmaan olemassa joku kikka, millä moottoriöljyjen vaihdolla saa 0,03 solmua lisää vauhtia purjehdittaessa kun öjyn viskositeetti on sopiva ja se toimii eräänlaisena minipainolastina koneen sisällä :wink:
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

Petri wrote:Ihan tavallista Teboilin Diamond? öljyä olemme parin vuoden ajan käyttäneet ja suodatinten vaihdon jälkeen pakoputkesta tuleva vesi näyttää miltei juomakelpoiselta.

Nuo meridieselit ovat sen verran karuja koneita, että luultavasti toimisivat rypsiöljylläkin. Toki Haraldilla on varmaan olemassa joku kikka, millä moottoriöljyjen vaihdolla saa 0,03 solmua lisää vauhtia purjehdittaessa kun öjyn viskositeetti on sopiva ja se toimii eräänlaisena minipainolastina koneen sisällä :wink:
Tervehdys

Tuon ajatuksen rypsiöljystä voit kyllä unohtaa. Kasvisöljyissä on eräitä komponetteja, joilla on taipumus hartsaantumiseen. Tällöin öljy myodostaa hartsimaista töhnää, joka voi huonossa tapauksessa tukkia öljytiehyeitä moottorissa ja siten vaarantaa koko moottorin voitelujärjestelmän toimivuuden. Lisäksi kasviölyillä on ikävä taipumus hiiltyä korkeissa lämpötiloissa, mikä heikentää niiden käyttömahdollisuuksia öljynä polttomoottorissa :( . Toki nuo hartsaantuvat ainesosaset voidaan erottaa pois, mutta onko öljy sittenn enään rypsiöljyä... :roll:. Kentien pitäisi jo puhua puolisynteettisestä tai synteettisestä kasviöljystä (tämä ei ole muuten vitsi, vaan totta) :idea: .

Tuohon vauhdin lisäämiseen kasviöljyt voisivat ympäristöystävällisinä luonnontuotteina käydä hyvinkin. Ennen kilpailuja pohja voidaan "kyllästää" kylmäpuristetulla rypsiöljyllä pesemällä pohja painepesurilla rypsiöljyä kayttäen. Näin varmistetaan öljyn imeytyminen kaikkiin pohjan huokosiin ja koloihin :? . Samalla vannasputken stefat voidaan voidella samalla aineella. Hyötyjä vauhdin kannalta ovat tietenkin luikkaampi pohja ja vannasputkesta perän turbulenttisiin virtauksiin sekoittuva öljy joka kasvattaa veden viskositeettiä ja siten pienentää veneen perässään vetämää pyörteilyä, mikä siten parantaakin veneen vauhtia... :roll:

Kirjoittaja ei vastaa "niksien" toimivuudesta, niiden ympäristölle aiuttamista vahingoista eikä niiden vaikutuksesta Suomen kesä lämpötilaan ja vuotuiseen sademäärään jne... :oops: . Kirjoittaja kuitenkin varaa kaupalliset oikeudet itselleen ja tulee vaatimaan kaikesta luvattomasta käytöstä syntyneistä tuotoista ja kilpailu menestyksestä oman osansa... :wink:

Vakavasti ottaen en näe mitään hyötyä käyttää Yanmarin kaltaisessa venemoottorissa synteettisiä öljyjä. Perustan ajatukseni siihen, että mineraaliöljyn kitkaa pienentävät ominaisuudet ovat yleisesti paremmat kuin synteettisten öljyjen (usko pois) :idea: . Synteettisten paremmuus perustuu voimakkaaseen TV mainontaa, jossa korostetaan kylmäkäynnistysominaisuuksia eli varsin stabiilina pysyvää öljyn viskositeettia suurella lämpötila-alueella. Veneen tapauksessa ei liene tarvetta käynnistellä konetta - 30 asteen pakkasessa, vai kuinka :roll: .
Mineraaliöljyn kitkaa pienentävät ominaisuudet heikkenevät korkeissa lämpötiloissa (yli 200 asteta), koska öljyn viskositeetti laskee voimakkaammin kuin synteettisten laatujen ja lisäksi tapahtuu perusöljyn hiiltymistä, jota tosin voidaan vähentää oikealla lisäaineistuksella. Ahtamattomassa matalaviritteisessä diesel moottorissa (lue Yanmar) ei lämpö tuota juuri ongelmia, joten se siitä.

Eli summa kardemumman. Käytän veneessä halvimman luokan mineraaliöljyä, jonka viskositeetti on oikea (katso moottorin manuaali) ja sen suosituksissa mainitaan diesel käyttö (lisäaineistus). Tällöin hinta ei ole enää mikään tekosyy olla vaihtamatta vuosittäin öljyä. Lisäksi purjeveneen moottorin vuotuiset käyttötunnit eivät yleensä anna oikeutusta kalliille ratkaisuille, joilla ei saavuteta kauden aikana sille asetettuja tavoitteita taikka hyötyjä :idea: .
Ystävällisin veneily terveisin PR
Post Reply