Olisiko jotain vinkkiä miten tehdä kiinnike esim. kettinkiboksiin johon voisin surrata kaasupullon kiinni? En halua epoksoida puuta runkoon kiinni, vaan ajatuksessa olisi joku levyn tapainen jonka voisin kiinnittää 3m teipillä ja siihen saisi remmin tai narun kiinni.
Vähän saman tapainen kuin nippusiteen kiinnike, mutta isommassa skaalassa.
Joo, levyä on kyllä minullakin. Ja saahan sitä vaikka alumiinia tai komposiittia vaikka bauhausista. Se narun tai hihnan saaminen helposti kiinni levyyn on haaste.
Jossain olen nähnyt sellaisia koukkuja joissa on narulenkki, näihin voi ripustaa koilatun köyden. Hmm..
Tehdä yksinkertainen tasainen muotti puulevyn palasesta.
Levyn päälle pyöreä rima tms. mikä vastaa D renkaan paksuutta.
Riman ja muottilevyn päälle pakkausteippiä, ettei epoksi/polyesteri tartu siihen kiinni.
Sitten laminointiin 5-10cm pitkiä ja pari senttiä leveitä hiili- tai lasikuitunauhanpätkiä poikittain ”rimaharjanteen yli”. Sopivan levyinen kuitunauha, että se mahtuu D-lenkin läpi.
Kun laminointi kovettui, ne irrotettiin muotista
Sitten laminoitu nauha pujotetaan D-lenkin läpi ja liimataan epoksilla veneen runkoon. D-rengas istuu nauhalaminaatin urassa ja siististi rungossa kiinni. Pääsee vielä sopivasti liikkumaankin urassaan.
Tuo veneenrakentaja käytti projektissaan suunnattua hiilikuitua, mutta kaasupullo pysyisi varmaan paikoillaan muutamalla lasikuitunauhan palasella