FE74 valmistenumeron siainti

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

pasikuusela
alokas
Posts: 4
Joined: Thu May 29, 2014 22:23 pm

FE74 valmistenumeron siainti

Post by pasikuusela »

Tuli ostettua FE74 Päijänteelle. Runkokatsastusta tehdessä tuli kysymys valmistenumerosta. En löytänyt, vaikka haeskelin. Onko kellään vinkkiä siainnista?
cw
alokas
Posts: 6
Joined: Mon Feb 24, 2014 12:49 pm

Post by cw »

Moi,

Varmuutta ei itsellä ole, mutta epäilen ettei tämän ikäisistä veneissä valmistenumeroa välttämättä löydy. Omassa veneessä, jonka ostin tänä vuonna löytyi turkkilautojen pohjasta numero 35, eli ehkäpä omistan sitten FE74 numero 35. :)

-cw
FIN-2734 s/y Juliaana (FE74)
Kirkkonummi
Guest

Post by Guest »

Takakajuutan komeron seinässä on n. 10x15cm "tinapaperinen" kyltti, mistä ilmenee veneen tiedot ja sarjanumero.
Itseltäni tuo lähti, kun rapsuttelin puuosat puhtaaksi lakkausta silmällä pitäen.
Jussi
User avatar
FE-Sillanpää
luti
Posts: 568
Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
Location: Itä-Uusimaa

Post by FE-Sillanpää »

Onneksi olkoon uudelle feneilijälle!
Anonymous wrote:Takakajuutan komeron seinässä on n. 10x15cm "tinapaperinen" kyltti, mistä ilmenee veneen tiedot ja sarjanumero.
Itseltäni tuo lähti, kun rapsuttelin puuosat puhtaaksi lakkausta silmällä pitäen.
Jussi
Noin se varmaan on, että jos tuo tinapaperikyltti on irti, niin numeroa ei löydy veneestä. Tuollahan se pilkistää:

Image

Jos vene on ollut pursiseurassa rekisteröitynä, seuran rekisteristä voisi löytyä numero entisen omistajan tai purjenumeron perusteella.
pasikuusela
alokas
Posts: 4
Joined: Thu May 29, 2014 22:23 pm

Post by pasikuusela »

Kiitokset!! Tinapaperi on hukkunut, eli pitää kysellä pursiseuran vanhoista kortistoissta.

T PasiK
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Tämä on ollut yksi ensimmäisistä keskustelun aiheista tällä foorumilla: http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php?t=20

Tuolta löytyy mm. pari vinkkiä mistä numeroa voisi etsiä rungosta, ainakin FE83:ssa:

1. Peräpeilin yläreunassa oikealla puolella stanssattuna. Mulle ei ainakaan selvinnyt onko kyse sisä- vai ulkopuolesta, eikä kukaan ole tiettävästi numeroa sieltä löytänyt.

2. Maalattuna pistopunkan alta rungosta hieman moottorista taaksepäin, tai mahdollisesti toiselta puolelta venettä samalta kohdalta. Joku oli kai sieltä numeron löytänytkin.

Itse en ole löytänyt kummastakaan em. paikoista, eikä tuo ole juuri veneilyä haitannut...
Olli Niemi
Post Reply