Rakentamani turboskuutin kolmosversio on niin toimiva ergonomian kannalta että päädyin lomapurjehduksen aikana siihen että hekki on saatava rapulukkoon samaan paikkaan mutta levangin taakse. Tuosta kohdasta saa nimittäin yhdellä kädellä vedettyä melko helposti pitkän vedon, kun levangin rapulukko selkänojassa sallii vain lyhyempiä (ja raskaampia) vetoja.
Tarkoitus on toteuttaa muutama asia:
a) vaihtaa nykyinen vaijeri dyneemaan, kiltempi purjeelle
b) rakentaa maston topppin latta joka nostaa hekin ahvenselän yli
c) tehdä hekistä ergonominen
d) pleissata kiinnikkeitä hekkiin puukkoa ja protestilippua varten
e) paljon muuta
f) lisätä katu-uskottavuutta, pelotella kavereita

Ajatuksena on käyttää 3 mm kuoretonta dyneemaa hekkiä varten, ja pleissata päihin teräs-koussit. Ehkä koussit ovat tarpeettomia, katotaan. Maston topin lattaan tulee päähän reikä, ja tähän tulee sitten dyneema-pätkä jossa koussi toisessa päässä.
Hekin alapäähän pitää saada liukulaakeroitu ploki, joka on katu-uskottava (Lewmar syncro kai) ja siihen mahdollisesti pika-sakkeli. Pika-sakkeli tulee keskinostopisteen myötä.
Alkuperäisen taka-kannen hekin kiinnityspisteen etupuolelle poraan reiän, ja kukonjalka (myös 3 mm dyneemaa) tulee alkuperäisestä kiinnityspisteestä hekin päässä olevan plokin kautta tähän ja sukeltaa kannen alle. Kanteen tulee jonkinlainen läpivientihela jotta dyneema ei kulu. Kukonjalan kannenalaiseen osaan tulee yksi liukulaakeroitu tuplaploki.
Todnäk uimaportaiden alapulttien, kannen ja rungon liitospulttien päiden ja peräsinakselinputken avulla saa kohdistettua kolme Sprengeriä tai Harkenin 29 mm carboa niin, että yksi on keskellä venettä ja kaksi ovat sitloodan pohjan sivuseinien jatkeella.
Sitloodan jalkatilan takaseinään tulee kaksi reikää aivan sivuille. Säätököysi tulee siis kulkemaan sitloodan polvitaipeen kohdalta vastakkaisen puolen pohjan tasalla ja levangin alla olevan taittoplokin ( 29 mm carbo tjms) kautta suoraan taakse jalkatilan takaseinän läpi, alaplokin kautta ja kukonjalan päässä olevaan tuplaplokiin. Siitä alas keskelle, ja takaisin ylös tuplaplokiin. Siitä jatkuu samanlaisena toiselle puolelle.
Tökerö ensihahmotelma;

Tarpeita mitä tarvitaan
20 m 3 mm dyneemaa
pieniä teräskousseja
5 krt 29 mm harken carbo tai sprengeriä bauhausista
2 pientä u-pulttia tai peltikiinnikkeitä + ruuveja
3 pientä vahvistettua köysiläpivientiä
yksi liukulaakeroitu tuplaploki
yksi latta
M4 pultti + prikat + nylok mutteri + nippusiteitä latan kiinnittämistä varten
arviolta 8 m trimmiköyttä noin 4 - 5 mm:iä
kaksi servo camcletiä, pientä
pikkusakkeleita ja dyneemapätkiä jne tarpeita.
Toppilatta on tarkoitus kiinnittää etupäästää mastokraanaan sille puolelle missä windex ei ole. Etupäähän poraan latasta ja kraanasta läpi 4 mm reiän, ja kiinnitän latan etupään tähän prikan, M4 pultin ja nylok-mutterin avulla. Mastokraanan takapään kohtaa en uskalla reikää tehdä, vaan tarkoitus on joko pultata mastokraanaan U- tai O-hela joka vain keskittää latan niin että se ylittää mastokraanan takaosan. Tai sitten pari-kolme nipparia mastokraanan takaosaan. Mahdollisesti pätkäisen latasta lyhyen osan, ja laitan tämän osan varsinaisen osan alle tukemaan sitä.