Joopajoo, kisana ihan ok mutta pari huomiota:
Lisbethin lenssivauhti on meitä parempaa->ONGELMA
En osaa ajaa uutta genuaa, sitä helposti ajoi 5-10 astetta liian alas vauhdin ja lankojen ollessa hyvät mutta sitten katse winkkariin paljasti että nostovaraa olisi vaikka kuinka->ei mitään jakoa kryssillä Lisbethille, Ida Mariakin otti 2km matkalla 500m kaulaa kryssillä.
Eli odotukset ensimmäisen ranking-kilpailun kohdalla eivät ole korkeat, etenkin kun kilpailua viimeisestä sijasta ei paljoa taida tulla nykyisellä osallistujalistalla
Itse kisa sitten, ykkösrata ja kohtalainen tuuli joka tosin shiftaili ihan miten sattuu rannan luona. Spinnustartti meni täysin reisille kun tuuli yhtäkkiä katosi heti spinnun noston jälkeen n. 2min ennen starttia.
Lenssittelyä Melkin kääntöpoijulle aika tiukassa rykelmässä Ida Marian, Devonin, Tyynen ja Teekkarien kanssa, tuulen ollessa välillä kovempaa ja välillä vähemmän kovempaa. Käärmesaarten solassa ensimmäisessä puuskassa oltiin vähän jäisiä eikä päästy irti, mutta toisen puuskan kohdalla olimme valmiina ja nätisti pääsi irtautumaan fleetistä Lisbethin jahtiin, mikä kuten todettua, ei kuitenkaan onnistunut vaan plattislenssillä otimme pataan 100-0.
Melkin kääntöpoijulla ensin epätoivoista yritystä spinnustrekistä ja sitten pitkäksi venähtänyt spinnunlasku ja slöörailua Rysäkarille missä Devon alkoi tulla perä edellä vastaan. Kryssin alkaessa sitten kuitenkin piti tehdä taas nerokas taktinen ratkaisu ja heittää styyralle pois Devonin ja Lisbethin paskoista, mutta "tunnetusti" sehän on se vihoviimeinen ratkaisu pohjoistuulilla joten tosiaan em. 2km matkalla Rysäkarilta Rönnkobbenille takkiin tuli yli 500m niihin veneisiin nähden jotka tiesivät mitä tekevät. Tai no, tiesinhän minäkin mutta silti päätin tehdä toisin, kun olisi pitänyt vain heittää heti uusi venda perään ja mennä vasempaan laitaan.
Hyvä puoli oli toki se, että takanatulevat Ida Mariaa lukuunottamatta päättivät myös tulla oikeaan laitaan, joten lopputulos ei ollut täysin katastrofi.
Kryssillä sitten tuli muutenkin paljon mokia, genuan skuutti irtoili kesken kryssin pariin otteeseen ja kuten todettua, ajoin monesti aivan liian alas kunnes vilkaisu winkkariin/teekkareihin paljasti että pieleen menee. Kun ei omaa perstuntumaa, niin ko. purjetta pitäisi varmaan ajaa mittareilla (tai yksityyppivenettä vastaan) että homma pysyisi hallussa, nyt ihan puhtaasti allekirjoittaneen paskuuden takia takkiin tuli kryssillä aika paljon.
Maaliin tulo olikin sitten mielenkiintoisempi seikkailu shiftailevassa tuulessa jne. mutta toisaalta myös aika tapahtumaköyhä.
Vindungen, Lisbeth, Devon, Ida Maria ja Tyyne edellä eli sijoitus todnäk 6./9 tjsp. Eli kokonaisuutena pieleen meni ja vielä satoikin, eli parempia purjehduksia odotellessa. Tuossa kelissä olisi pitänyt kyetä haastamaan myös hoot kryssillä, mutta ei niin ei.
Tulokset
http://se.itmill.com/ilmoittautuminen/r ... esults=170
Trackit:
http://www.h-vene.net/h-vene/gpsar2/loa ... .php?id=92
Edit: Hohoo, Lisbeth otti voiton.