WHC#3 27.05.09

Moderators: Petri, harald

Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

WHC#3 27.05.09

Post by Petri »

Kovaa keliä luvattiin ja sitä myös saatiin, onneksi sentään olikin koko kööri kasassa ja vaikka viidestään ehkä juuri ja juuri kilpailemmekin samassa sarjassa elopainon osalta muitten feneitten kanssa niin kyllähän tuo elämää helpotti. Ennen lähtöä säätelimme mastoa, nyt sen pitäisi olla suora ja kiristimme vielä hieman alavantteja kelin varalta.

Kolmosen valinta keulaan oli selviö ja näin olivat tehneet muutkin Feneet.
Lähtölaskennan aikana lautakunta vene ja poiju siirtyivät ja linja oli vähän mitä sattuu ja hienosti lautakunnalla oli kanttia ampua AP ylös ja korjata tilanne. No, se on toki sanottava että ratavalinnasta tiedottaminen ehkä jäi vähän hätäiseksi :) Kakkosrata kuitenkin vilahti jossain välissä.
Lähtöjen välissä olimme niin monesti broachin kynnyksellä että päätimme reivata isoa, päätös joka koitui virheelliseksi kahteen kertaan.

Lähdössä otin varman päälle ja hain vapaan aukon linjan keskellä, jonne pystyi ajamaan turvallisesti ja ilman pelkoa muista veneistä. Startin jälkeen ajoimmekin hetken styyralla, mutta meno oli hieman tukkoista ehkä alla mutta hieman edellä olevan Sea Monkeyn takia. Venda olikin helppo heittää kun veneen luota lähtenyt fleetti oli jo sopivasti altapois. Jo tässä vaiheessa kävi ilmi, että emme pysyneet (taaskaan) Charlottan ja Lisbethin vauhdissa. Oikea laita kaikenlisäksi taisi vielä vetää huonommin ja sitten vielä jäädyin vendan kanssa liian pitkäksi aikaa ja jouduimme sitten tekemään vendan pakotettuna Vindungenin ja Sans Rivalin heittäessä meidän eteemme styyralla. Emme kuitenkaan jääneet junan perällä pitkäksi aikaa, vaan otimme nopeasti korjaustikin että pääsimme vapaisiin tuuliin. No, ylämerkille mennessä olimme kuitenkin jo parisataa metriä muita feneitä jäljessä, myös startissa meitä jäljessä ollut Sea Monkey oli ottanut 100m kaulan.

Merkillä en kiirehtinyt spinnunoston kanssa, koska Hoolla 746? oli selvästi ongelmia ajokulman kanssa ja Lisbethin spinnukin lepatteli holtittomasti. Kun kuitenkin kurssi vakiintui ja oli selvää, että spinnu kantaa, otimme spinnun ylös ja aloimme etenemään varsin rivakastikin kohti vihreää keppiä samalla miettien miten saada reivi pois isosta. Spinnu veti hyvin ja nopeasti olimme ohitse/rinnalla monesta veneestä.

Virhe 2 tuli sitten siinä, kun en muistanut että reiviä ei pysty purkamaan kunnolla styyran halssilla kun lattataskujen lukot jumittavat vantin ja maston väliin, eikä tuossa tuulessa isoa saanut millään keskelle venettä.
No, siinä sitten reiviä purkaessa lattatasku jumittui vantin ja maston väliin, jonka seurauksena yritimme kaikenlaista saadaksemme sen pois sieltä välistä ja samalla oli pakko ajaa hieman alaspäin ja lopulta ajauduimme kauas pois merkiltä ja lopulta päätin tiputtaa spinnun alas ja heittää nopean tikin piihin ison nostamiseksi.

Merkin kierrosta alkoikin sitten pitkä kryssi kohti punaista kepukkaa. Merkinkierrossa kuittasimme Ainon, joka veti kierron pitkäksi ja nousimme nopeasti sen rinnalle ja aloimme ottamaan kiinni Sea Monkeyta...en olisi uskonut sen päivän tulevan kohdalle kun H-vene ei pääse kryssillä pakenemaan horisonttiin :)
Emme kuitenkaan tahtoneet ajaa fleetin perässä koko matkaa ja kun näytti siltä että sillä kurssilla emme ole nuolemassa Ådholmenin punaista, niin otimme korjaustikin ja pääsimme ajamaan vapaisiin.

Kryssi menikin paljolti Sea Monkeyn kanssa leikkimiseksi ja Ådholmenin luona heitimme vendan vähän heidän yläpuolelleen ja hetken päästä olimme jo heidän perässään kiinni, en mielestäni pystynyt ajamaan ylemmäksi mutta vauhtimme oli selvästi Sea Monkeytä parempi vaikka kulma ehkä heikompi. No, pakkituulesta oli päästävä pois ja heitimme vendan ja sitten taas Rönnkobbenin luona toisen ja kas vain hetken päästä Sea Monkey ajoi styyralla puoli veneenmittaa takaamme, eli parinsadan metrin kryssillä se oli jäänyt kolmisen veneenmittaa.
Tästä ero ei kryssillä olennaisesti kasvanut, joutuivatpa raukat vielä vetämään paniikkivendan meidän eteemme/allemme kun arvioivat väärin ehtivätkö eteemme (johtuen siitä että mä varmaan aluksi ajoin ihan liian alas).
Muutenkin kryssillä oli todella vaikea ajaa, kun vene oli jatkuvasti broachin rajamailla ja kolmosgenua trimmaus oli kaikilta vielä hakusessa ja purje oli usein aivan liian löysänä.

Merkillä spinnu taas rauhallisesti ylös ja kryssivien isojen veneitten seasta jiipin kautta kohti kotia. Keulagasti taisteli kyllä jiipissä ihan asenteella puomin ja liukkaan kannen kanssa, mutta lopulta homma onnistui ja vaaratilanteilta vältyttiin vaikka vene välillä vähän heijailikin kiinalaista odotellessa...

Spinnutellessa vauhtihuiput olivat lähemmäs 9 solmua ja meno maittoi, jopa niin että tuntui etteivät ison luokan veneet saaneet meitä juurikaan kiinni ja spinnuttomana vetävä Sea Monkey jäi kauas taakse...tosin yrittivät kai sitten kokeilla spinnua, hieman heikommin seurauksin (itse en taakse katsonut koko lenssin aikana, mutta keulagastin naurusta pystyi päättelemään paljon).

Vihreällä kepillä spinnu alas tyylillä (tosin samalla huomattiin että toisen skuuttikulman lähellä on pieni nirhama...se siitä uudenkarheasta spinnusta...kaikki paikat ovat kyllä teipattuja joten tiedä sitten mistä on tullut) ja kohti kotia.

Kryssi oli vaikeaa, mutta loppupeleissä kisa meni aika hyvin, taisi olla ensimmäinen kerta ikinä kun Tyynekin taisi jäädä suorassa ajassa taaksemme (jos en nyt ihan väärin huomannut missä Tyyne meni).
Ehkä sitä olisi sen yhden Hoon voinut tiputtaa, jos ei ison kanssa olisi tullut ongelmia, mutta aina ei voi voittaa.
Miehistö hoiti hommansa mallikkaasti ja rutiinia alkaa kyllä jo olemaan vaikka kuinka.

Tracki
http://www.h-vene.net/h-vene/gpsar2/loa ... .php?id=52
Huoh, taas ovat kulmat paljon Charlottaa ja Lisbethiä huonompia, kai se on vain todettava etten osaa ajaa venettä enää kun eivät nuo ajokulmat olleet noin paljon huonompia esim. EspooGP:ssä.
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Lisbethin ja Charlottan trackit myös tuolla, kuten ehkä jo huomasti.

Oli keliä, mutta suurella asenteella ja itseluottamuksella kun Peik ja Aleksi olivat kyydissä, Sampsan lisäksi. Luotto miehistöön oli suuri, eikä syyttä. Tulimme alueelle jo vajaa tunti ennen starttia, ja ehdimme rauhassa käydä läpi kaiken tarvittavan sekä kokeilemaan kisakryssiä jonkun aikaa. Tämä oli ihan hyvää, sillä saimme purjeet trimmattua mielestäni ok, joskaan ei lentävään trimmiin.

Asenne veneessä oli loistava, tekemisen makua oli joka otteessa.

Tärkeintä ja uutuutena meille oli kryssikulmien ja leikkareitten kokeilu. Ajoimme styyralla, ja yritimme kukin veneessä arvata kuinka korkealle noustaan seuraavalla halssilla. Arvaukset alittivat jokaisen arvauksen, sillä nousukulma oli varmaan alle 80° pohjaan nähden. Tämä auttoi suuresti leikkareitten määrittelyssä itse kisassa.

Kun lautakunta tuli paikan päälle ajoimme vielä ylämerkin kautta ja stuuralla platt-lenssiä kohti lähtöviivaa varmistaaksemme radan suoruuden. Jossain välissä tuuli sitten kääntyi hiukan myötäpäivään niin, että linjaa pitkin ajaessa styyralla oli TWS 120°, eli selvä styyran etu.

Hatunnosto lautakunnalle, ja suuret kiitokset heille (itsesuojeluvaisto?) että nostivat AP lipun ja korjasivat linjan hiukan. Muuten olisi koko fleetti ajanut kumpparin yli.

Ennen lähtöä hirvitti hiukan veneitten määrä lautakunnan päässä, mutta sopivasti se kova tuuli kiihdytti veneitä alta pois niin, että saimme H 746 kanssa aivan vapaat markkinat linjan oikeassa päässä. H otti kyllä mallikkaan ajoituksen (viikonlopun H-vene rankingkisan kolmonen?), mutta tulimme suuremmalla vauhdilla heti perässä ja nousimme päälle. Kiitos Harri ettet nostanut :)

Kryssi ylämerkille oli kiva, keulilla ja muita seuraten sai vähän taktikoidakin. Lisbeth oli ottanut hyvin ohituksia, sillä nousivat kohtapuolin aika lähelle. Vindungen lähti kahdella reivillä ja fokalla, ja kun tuuli pumppasi 12-22 knotsin välillä he pakosti jäivät höjdissä.

Ylämerkki kierrettiin Charlotta, Devon, Lisbeth jne. Nostimme napakasti harjoitutetusta spinnun vetoon ja ajoimme 22 knotsin puuskissa slööriä vihreälle. Devon ei saanut spinnua oikein vetoon ja jäi tässä hiukan. Trackista näkee että Lisbeth oli tässä n 150 m perässä. Vindungen purki reivit pois tällä legillä.

Slööri meni ilman kommelluksia, kierto ja kryssi etelään ei ollutkaan kryssiä vaan annoimme vähän twistiä ja ajoimme enemmän speediä. Näillä osuuksilla Lisbeth ajaa kyllä aivan samaa höjdiä ja speediä kuin me.

Kryssi kapeikosta meni kerrankin vetäjänä, ja muut veneet samoja jälkia aluksi seuraten. Rönnkobbenin luona nuolimme rannan, ennen kuin käännyimme paaralle kohti leikkaria.

Merkillä spinnu vetoon, ja pitkä styyran syvä lenssihalssi, jiippi ja tästä lähtien tilanne oli jo aika selvä. Slööri vihreälle ja maaliin, vihreän ja maalin rhumblinellä olevia valkoisia muovipäniköitä väistellen ja kauden eka maalipaukku oli selviö.

Devon oli jossain vaiheessa ohittanut Lisbethin, ja tuli lähempänä Lisbethiä maaliin. Sitten Lisbeth ja Vindungen.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Petri sinun olisi pitänyt ajaa gpsbabel '-x track,title=St.Olga' jossain siinä välissä. Nyt veneenne nimi on trajectoire 1.

Esimerkkinä Lisbethin trackerista ottaminen ja tyhjentäminen maaliintuloaikaa tietämättä:

Code: Select all

#imutetaan ja tyhjennetään:
gpsbabel -t -i mtk,erase -f /dev/ttyUSB0 -o gpx -F lisbeth-whc3-2009.gpx

# Tehdään pitkä versio, jossa maaliintulo on varmasti mukana:
gpsbabel -t -i gpx -f lisbeth-whc3-2009.gpx -x track,start=200905271508,stop=200905271700 -o gpx -F lisbeth-whc3-2009.gpx 

# tässä välin hain maaliintulo-ajan aukaisemalla gpx gpsar-ohjelmassa. Seuraava komento:
gpsbabel -t -i gpx -f lisbeth-whc3-2009.gpx -x track,start=200905271508,stop=200905271628 -x track,title=Lisbeth -o gpx -F lisbeth-whc3-2009.cut.gpx 
Ja sitten ladataan lisbeth-whc3-2009.cut.gpx htrackit palveluun.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Tuuli oli tällä kertaa jo FE:n toiminta-alueella. Oikein mukava keli ajella, ja hieno kisa.

Miehistö oli sama kuin viime viikolla, joten pahimmat talven ruosteet olivat jo kaikilta karisseet. Minäkään en ajanut tällä kertaa kiville.

Startista myöhästyttiin, kun AP-lipun noston jälkeen huomattiin, että toiseksi ylin latta kurkkii parikymmentä senttiä ulkona. Varmistusnarujen varassa onneksi. Otettiin purje alas, ja latta jotenkuten sisään (meillä tuokin on läpilatta). Tarratasku kiinni ja menoksi, mutta neljän minuutin merkki oli jo mennyt ja meillä oli siis ajantaju hukassa. Minuuttikin tuli missattua jotenkin, joten viivalle tultiin ihan tunteella. Tuli siinä varmuuden vuoksi jarruteltua turhaan, eikä startti ollut häävi.

Kryssi ylämerkille kulki Charlottan p*skoista huolimatta ihan hyvin, spinnukin nousi, tosin ekalla nykäisyllä ei ihan toppiin asti. Kryssi punaiselle viitalle kulki taas mukavasti, vene nousi ainakin aluksi lähelle Charlottan kulmia.

Lenssi ei mennyt ihan yhtä putkeen, jouduttiin vähän väistelemään, ja siinä jiippaillessa saatiin välillä spinnu rintaliiveille staagin ympärille. Devon meni meistä siinä heti lenssin alussa ohi, vähän saatiin lopussa kiinni, mutta maaliin tultiin sen perässä.

Maalissa huomattiin, että styyran puolelta oli keulapurjeen skuuttikiskon ploki antanut periksi. Skuutti oli mennyt pylpyrän ja plokin rungon väliin. Tämä johtui varmaankin siitä että sisäskuutti kiskoo plokin omituiseen asentoon. Täytyy paremmalla ajalla miettiä tohon joku ratkaisu, ehkä leikariploki? Pääseepähän taas yhdestä Bartonin tuotteesta eroon, onkohan siitä putiikista tullut ikinä mitään kelvollista...
Olli Niemi
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Hyvin oli muuten gps-loggeri ottanut signaalia vaikka olikin sisällä Lisbethissä ruffikatossa roikkumassa! On erittäin herkkä ja tarkka laite tuo bt747.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Trackeista voisi Olli sitten koittaa laskea metreissä että missä menettivät meihin nähden montako metriä. Startti 100 m?
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Olli wrote:Maalissa huomattiin, että styyran puolelta oli keulapurjeen skuuttikiskon ploki antanut periksi. Skuutti oli mennyt pylpyrän ja plokin rungon väliin. Tämä johtui varmaankin siitä että sisäskuutti kiskoo plokin omituiseen asentoon. Täytyy paremmalla ajalla miettiä tohon joku ratkaisu, ehkä leikariploki? Pääseepähän taas yhdestä Bartonin tuotteesta eroon, onkohan siitä putiikista tullut ikinä mitään kelvollista...
Sama ongelma joskus pari vuotta sitten. Kiva tehdä vendaa, kun skuutti on siinä välissä lukossa :)

Lewmarin valikoimasta nappasin sopivan edukkaat ja riittävä nlaadukkaat pylpyrät. Niissä on leikari, ja taisin korvata mukanatulevan sakkelin lyyra-mallisella jotta se kääntyisi sivusuunnassakin vapaasti. Korotusjousi vielä suolasi annoksen, joskin tämä ei toimi läheskään yhtä hyvin lyyrasakkelin kanssa.

Tervetuloa katsomaan mallia, en nyt jaksa kaivaa kuvia moisesta mutta ehkä jostain sisäskuuti- tai fokkagalleriasta voisi bongata sopivan?

edit: Bartonin boomkicker on ihan ok. Mutta nuo plokit kun eivät kestä edes 30 vuotta, pöh!
Last edited by harald on Wed May 27, 2009 23:09 pm, edited 1 time in total.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Arvataanko jo Lisbethiä päivän toiseksi? :)

Missä ne tulokset viipyvät?...
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Missä oli muuten trippi?
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Ja huomatkaa muuten trackista mitä FE-sprint teki. Kaikki kolme FEnettä rinta-rinnan lähdön jälkeen :)
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

harald wrote:Petri sinun olisi pitänyt ajaa gpsbabel '-x track,title=St.Olga' jossain siinä välissä. Nyt veneenne nimi on trajectoire 1.
Äh, ihan puhdas unohdus kun en ole vähään aikaan tehnyt hommaa suoraan tosta laitteesta vaan omasta gepsistä jossa on sellaisia välivaiheita että tuo nimitagi tulee laitettua. Pitää katsoa jaksaako sitä fiksata trackia, mutta niin kauan kun ei ole enempää trackeja niin samapa tuo :)
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Mikä se kierukka on Olgan trackissa ylämerkin jälkeen?

Tulokset tulivat:
http://se.itmill.com/ilmoittautuminen/r ... esults=146

Code: Select all

Sijoitus	Etunimi	Sukunimi	Seura	Purjenumero	Veneen nimi	Venetyyppi	LYS-luku	Purjehdittu aika	Tasoitetettu aika	 	Muuta
1.	Harald	Hannelius	NJK	FIN-2674	Charlotta	FE-83	1.07	1:06:46	1:11:26		
2.	Olli	Niemi	HSK	FIN-2741	Lisbeth	FE-83	1,07	1:08:29	1:13:17		
3.	Niko	Roschier	EMK	FIN-746	Devon	H-vene	1,08	1:08:15	1:13:43		
4.	Petri	Sane	Smer	FIN-2949	St. Olga	FE-83	1,07	1:13:04	1:18:11		
5.	Palle	Eklund	HSK	FIN-9152	VindUngen	Finngulf 28e	1,14	1:08:41	1:18:18		
6.	Kaarlo	Vennervirta	EMK	FIN-10008	Tyyne	RJ85	1,03	1:16:03	1:18:20		
7.	Antti	Pasanen	EPS	FIN-8095	Sans Rival	Mosquito88	1,10	1:11:28	1:18:37		
8.	Klas	Linderborg	YP	FIN 42	Sea Monkey	H-Vene	1,08	1:15:24	1:21:26		
9.	jan-erik	rae	NJK	FIN 5241	Aino	Scanmar 33	1,13	1:14:27	1:24:08		
10.	Sami	Puura	HN	L-3204	Fanni	Inferno 29	1,14	1:15:07	1:25:38		
11.	Jorma	Rekola	EMK	FIN 698	Delay	Jasmine 25	1,00	1:43:17	1:43:17
Melkein kolmoisvoitto FEneille \:D/ Nyt skarppaamista Olgassa!! :)
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

harald wrote:Missä oli muuten trippi?
Ehkä jättivät väliin kelin takia? Kuitenkin niillä on ehkä enemmän kokemattomampia gasteja liikenteessä ja Harmajan 13 m/s puuskat ovat voineet olla ehkä turhan paha paikka.

Toisaalta taas pärjäsivät eilen tiistiksissä aika hyvin (15./25 tjsp.), eli ehkä eivät vain saaneet gasteja jne.

Luulen että toi kierukka on vaan joku fiba, siinähän on mustaa viivaa ts. GPS ei ole saanut signaalia.
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

harald wrote:Melkein kolmoisvoitto FEneille \:D/ Nyt skarppaamista Olgassa!! :)
Oho, menikin odotettua paremmin. Mähän sanoin että jos ei oltaisi ryssitty ison kanssa, niin Devon olisi ollut voitettavissa, no on 5min toki 5 min mutta mahdollinen tossa FE-kelissä. Mutta ei kyllä nyt tulosten valossa jaksa harmittaa. Tulipa samalla monta päänahkaa saatua takataskuun, Vindungen ja Tyyne samalla kertaa.

Btw. Roschierilla on näemmä 2 H-venettä, toi "vanha" 746 jolla kisasi MM-kisoissa ja sitten 956 joka oli siis se joka oli kolmas viikonlopun kisassa.
Last edited by Petri on Wed May 27, 2009 23:19 pm, edited 1 time in total.
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Petri wrote:Btw. Roschierilla on näemmä 2 H-venettä, toi "vanha" 946 jolla kisasi MM-kisoissa ja sitten 956 joka oli siis se joka oli kolmas viikonlopun kisassa.
Ja Roschiereillä sitten vielä 746 Devon?
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Post Reply