Hejsan, Navigare-lehdessä oli juttua Arconasta jossa oli keel pro niminen kumipuskuri kölissä.
Tästä lisää tietoa.
http://www.arconayachts.se/_cur/nyheter/main.htm
http://www.svenskakoster.se/
Aika mielenkiintoinen ajatus. Väite törmäysvoiman putoamisesta 10%:iin on aika merkittävä. Kun nyt tässä keskusteluissa on paljon käyty köliasioita ja köliremonttia, niin kukapa ensimmäisenä leikkaisi palan pois feneen kölistä ja laittaisi kumia tilalle? Tuossa tosin vaaditaan ilmeisesti bulbityyppistä ratkaisua, että paksuuttakin olisi alhaalla enemmän.
Keel pro , ruotsalainen keksintö karilleajovoimien vähentämi
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
Lyijy palautuu heikosti entiselleen
Niin, menisihän sekin kasaan energiaa sitoen , mutta ei palautuisi automaattisesti seuraavaa jysähdystä varten.harald wrote:Saman asian ajaisi varmaan lyijypala kölin alaosassa
Re: Keel pro , ruotsalainen keksintö karilleajovoimien vähen
TervehdysFE-Sillanpää wrote:Hejsan, Navigare-lehdessä oli juttua Arconasta jossa oli keel pro niminen kumipuskuri kölissä.
Idea ei ole vallankaan uusi. Jo 10-20 vuotta sitten esiteltiin lehdistölle vastaava keksintö, joka perustui juosikuormiteiseen liikkuvaan kölin kuoriosaan, joka kiville ajon yhteydessä jousti taaksepäin sitoen törmäysenergiaa pursottamanlla vettä suojan sisäpuolelta ulos pienten reikien kautta. Jousi palautti kuoren törmäyksen jälkeen takaisin normaaliin asentoon. Nyt on kuori ja jousi korvattu kokonaan kumisella ratkaisulla.
Kummallista, miten tuo törmäyksessä hidastukseen käytettyn matkan piteneminen pienentää kuormiaFE-Sillanpää wrote: Aika mielenkiintoinen ajatus. Väite törmäysvoiman putoamisesta 10%:iin on aika merkittävä.

Rakenne vaatinee, että köli on alunperin suunniteltu kyseiselle aparaatille sopivaksi. Jälkiasennuksesta tullee enemmän tai vähemmän buli.FE-Sillanpää wrote: Kun nyt tässä keskusteluissa on paljon käyty köliasioita ja köliremonttia, niin kukapa ensimmäisenä leikkaisi palan pois feneen kölistä ja laittaisi kumia tilalle? Tuossa tosin vaaditaan ilmeisesti bulbityyppistä ratkaisua, että paksuuttakin olisi alhaalla enemmän.
Ystävällisin veneily terveisin PR
Ikävää tunnustaa, mutta kyllä se vene yleensä muualta hajoaa kuin tuosta kölistä. En usko että nämä kumi ratkaisut estävät rungon halkeamista kun vedetään 5 solmua kivelle, yleensä 2500 kg:n äkkipysähdystä ei taida mikään muu kuin teräs kestää, eikä sekään.
Ratkaisu on hieno ja siisti,varmaan auttaa kun pyyhitään kevyesti kiven yli, äkki pysähdyksessä en usko tuosta mitään apua olevan.
Ratkaisu on hieno ja siisti,varmaan auttaa kun pyyhitään kevyesti kiven yli, äkki pysähdyksessä en usko tuosta mitään apua olevan.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
- harald
- Hallitus
- Posts: 11338
- Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
- Location: Sibbo
- Vene: Charlotta
- Contact:
No siis muodonmuutos sitoo kyllä energiaa, ja säästää näin
rakennetta. Kummasti se auton 0.5m ekaa metriä rutistuessaan
nokkakolarissa säästää matkustajia ja matkustamoa.
Sama koskee energian siirtyminen kölin etureunasta sen taka-
reunaan, ja näin lasikuiturakenteisiin.
Kummasta haluaisit päähän, 1kg terästangosta vaiko 1kg
vaahtomuovitangosta?
rakennetta. Kummasti se auton 0.5m ekaa metriä rutistuessaan
nokkakolarissa säästää matkustajia ja matkustamoa.
Sama koskee energian siirtyminen kölin etureunasta sen taka-
reunaan, ja näin lasikuiturakenteisiin.
Kummasta haluaisit päähän, 1kg terästangosta vaiko 1kg
vaahtomuovitangosta?

FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020