Tervehdys
Gastikoulun virallinen ilmoittautuminen on nyt alkanut . Koulussa on rajoitetusti tilaa (vain 8-12 henkilöä, koska veneiden määrä rajoittaa), joten kannattaa ilmoittautua ajoissa. Nopeat syövät siis hitaat .
Ilmoittautumisessa tulee selvitä seuraavat seikat huomioiden kurssin kohderyhmä ja tavoitteet:
- Nimi ja yhteystiedot
- Lyhyt kuvaus purjehdustaustasta
- Ja lyhyt vastaus kysymykseen: Pystytkö sitoutumaan (ts. kilpailuihin ja mahdollisiis FE-harjoituksiin), jos saat vakio gastipaikan kilpamiehistössä kaudelle -07?
Ilmoittautumiset tulee jättää pikinmiten sähköpostilla osoitteeseen petri@fe83.org
Ilmoittautumisaika päättyy viimeistään 25.5 tai heti, kun paikat ovat täyttyneet .
Kuvaus gastikoulun ideasta
Olen tässä parina viime kesänä huomannut harrastustamme vaivaan pahan puutteen

Olen havainnut, että meillä on huutava pula on osaavista gasteista. Siis niistä iloisista veijareista, jotka hymyssä suin istuvat laidalla aaltojen pärkeissä ja singahtavat suorittamaan kulloinkin tarvitavat manööverit ja säätötoimet

Olen keskustellut asiasta monenkin eri henkilön kanssa ja kaikki valittelevat samaa riippumatta veneestä tai luokasta: "Veneitä on joko liikaa tai gasteja liian vähän."
Mitä asialle voisi tehdä? Jos gasteja ei kasva / synny missään, niin pitäisikö niitä ryhtyä määrätietoisesti kasvattamaan? Eli suuri kysymys kuuluukin olisiko syytä järjestää tulevana kesänä "GASTI KOULU", jossa purjehduksesta kiinnostuneita uusia kasvoja opetettaisiin harrastuksemme pariin. Opetukseen voisi kuulua ilta teorian parissa, missä käydään läpi veneen miehistö ja sen tehtävät. Teoriaa voisi sitten sopivasti vahvistaa parilla muutamalla iltaharjoituksella vesillä, joissa opittua voisi soveltaa käytäntöön. Koulun viimeinen harjoitus voisi olla "leikkimielinen" saaristokilpailu, jossa gastit arvottaisiin eri veneisiin

Uskon, että tarjoamalla tietoa ja harjoitusta saamme aktivoitua "hiljaisia" harrastajia lajin pariin. Seikka josta me kaikki hyödymme gastitilanteen paranemisen myötä. Kuuluttaisinkin keskustelua asiasta. Onko ajatuksella kannatusta?
Jos asian tiimoilta löytyy kiinnostusta, niin allekirjoittanut ilmoittautuu mukaan talkoisiin

Alustava suunnitelma:
Korostan, että tämä on ehdotus, eikä sitova ohjelma ja aikataulu. Ilmoittautuminen ei siis ole alkanut. Ensin kurssin sisältö ja resurssit täytyy selvittää ja vasta sitten aloitetaan ilmoittautujien metsästäminen.
Gastikoulu 1. kurssi
Kohderyhmä: Purjehtimiseen tutustuneet ja kilpapurjehduksesta kiinnostuneet, jotka haluavat oppia ja aloittaa kilpapurjehduksen harrastuksena.
Tavoite: On tutustuttaa oppilaat noin 4 hengen kölivenemiehistön tehtäviin veneessä ja kilpapurjehduksen manoovereihin. Kurssin jälkeen oppilailla on auttavat valmiudet osallistua purjehduskilpailuun miehistön jäsenenä.
Kurssin sisältö: Kurssi jakautuu kahteen osaan. Yhteen luokkatiloissa annettavaan teoria osuuteen ja kahteen - kolmeen vesillä tapahtuvaan käytännön harjoitteluun.
Teoria-osuudessa käydään läpi:
- Kilpailun kulku
- Miehistön roolitus ja tehtävät
* pinnamies
* keulagasti
* keskigasti
* trimmaaja
- Manooverit:
* vastakäännös
* jiippi
* ylämerkin kierto
* alamerkin kierto
Käytännön harjoittelua on kolme kertaa vesillä sisältäen seuraavien osa-alueiden harjoittamista:
1. Harjoitus:
* tutustuminen veneisiin ja niiden köysistöihin
* vastakäännös
* spinnun nosto ja lasku
2. Harjoitus:
* spinnulla ajamisen harjoittelemista
* spinnu jiippi
* spinnun laskeminen erilaisissa tilanteissa
3. harjoitus:
Westhouse cup saaristokilpailuun osallistuminen keskiviikkona kesäkuun 13.
Kurssin alustava aikataulu:
- Ilmoittautuminen 25.5 mennessä ???
- Teoriakoulutus viikolla 22 tai alkuviikosta 23
- Käytännön harjoitukset veneessä viikolla 23 ja 24
- Westhouse cup saaristokilpailu viikkolla 24, eli 13.6 klo 18 Espoon Melstenin ulkopuolella.
Yhteistyö: Pyritään yhteistyöhön alueen pursiseurojen kanssa oppilaiden hankinnassa ja teoria opetuksessa tarvitavien tilojen nimissä.
Mode-edit kaikkien nettipurjehtijoitten elämän helpottamiseksi