HLKK 5/2024

Moderators: Petri, harald

Cage
Jäsen
Posts: 1038
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

HLKK 5/2024

Post by Cage »

Tänään kisavalmistelut aloitettiin teippaamalla keulagastille muistilista spinnunoston vaiheista mastoon. Keulassa siis varsin uutta verta, jolla takana yhdet 2m/s spinnutreenit ja Merellin seurassa vähän paremman tuulen jiippailuja FE-miitistä kotiin. Tämä päivä oli siis hyvää treeniä luokkiksia varten.

Lähtö meillä oli kyllä todella surkea, jotenkin kummasti tuollainen vesibussi keulan edessä vähän häiritsee. Hieman myöhästyimme käännöksestä kohti viivaa, koska jouduimme väistämään Minnamaria, jolla oli sama ajatus ja ajoitus kuin meillä. Eli vähän myöhässä oltiin ja Minnamari tuikkasi vesibussin edestä. Hetken ajattelin itsekin mennä itse siitä, mutta vauhtia ei ollut tarpeeksi ja pakko oli loppujen lopuksi nostaa tuuleen ja mennä sen takaa. Eli lähdössä myöhässä ja ilman vauhtia. Ylempänä Pikku Myy otti loistavan lähödön ja veti varsin pitkän kaulan sekä Charlottaan että meihin.

Varsin kauan tehtiin päätöstä G1 / G3 välillä. Juuri päätöksen hetkellä puffia oli sen verran että G3 laitettiin ja luotettiin siihen että pystymme nostamaan spinnun lähdön jälkeen. Sillä tavalla ei otettaisi takkiin sivutuulessa G3:lla G1:sellä ajaviin veneisiin nähden. Tiesimme että vihreällä on tuulta sen n. 7(8) m/s ja luvassa kryssiä rata 2:lla mahdollisesti monella vendalla, joten siihen halusimme G3:n. Tiesimme myös että tuuli on illan aikana tyyntymään päin, niin tiesimme myös että spinnuosuudella varmasti tulee keulapurjeen vaihto loppusuoralle. Tämän mukaan suoritimme ja pääsimme ekalla legillä G3:lla ajaneen Charlotan kintereille. Charlotta nosti meidän yläpuolelle ja emme voineet millän vastata spinnulla siihen, joten ajoimme vain merkkiä kohti. Merkillä sitten venda aika lähellä Charlottaa, mutta varsin kaukana edessä menevistä Pikku Myystä, Minnamarista ja Lucky Too:sta.

Kryssillä pääsimme sitten nauttimaan G3:n eduista tällä tuulella, nousukulmaa riitti. Saavutimme Pikku Myytä ja Lucky Too:ta ja myös Charlottaa (muistaakseni). Muutamia vendoja ja oli vaikeaa ajaa hyvin nopeasti shiftaavassa tuulessa. Charlotta pääsi karkuun kun meille tuli SB-BB-tilanne Pikku Myyn kanssa ja jouduimme tekemään pari vendaa varsin nopeasti peräkkäin. Siitä Charlotta sitten menikin omia menojaan ja sille emme mitään voineet. Saimme ajettua korkeamaa suuntaa Pikku Myyhyn verrattuna ja punaiselle merkille saavuimme ehkä n. 5 veneenmittaa aikaisemmin. Spinnuttelu vihreälle ja loppusuoran sivutuuli ei tuonut oikeastaan mitään muuta kuin laskettelua jonossa.

Rata 2 oli kyllä varsin arvattu valinta tälle tuulelle. Tosin, jos lautakunta olisi lähettänyt meidät jälleen kerrran rata 5:lle, niin emme olisi kyllä siitäkään valittaneet, olisi sekin ollut hyvä valinta tälle päivälle.

Kiitos järjestäjille ja miehistölle, joka oli tänään Perttu trimmeissä, Sarlotta keulassa + Antti, joka onneksi soitti n. tuntia ennen köysien irroitusta että ehtiikö mukaan, koska muuten olisi kyllä ekan legin spinnuttelu varmaan tänään jäänyt vajaalla miehistöllä tekemättä.

EDIT: Tracki ladattu RaceQ:siin ja video raksutttaa tuossa, saa nähdä koska ehdin leikata kasaan.
Last edited by Cage on Thu Jun 13, 2024 01:48 am, edited 1 time in total.
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
User avatar
olpalon
Hallitus
Posts: 463
Joined: Fri Jun 17, 2016 14:23 pm
Location: Espoo
Vene: Feria

Re: HLKK 5/2024

Post by olpalon »

Tässä taas vetoja. Pari kisassa ollutta Fe-kipparia vielä harjoittelee ATK-juttuja. :D

https://raceqs.com/tv-beta/tv.htm#userI ... &heading=0

Ferian osalta aika tylsä kisa, sysi-p startti kakkosrivistä ja Avancen alla köröttelyä puolet matkasta vihreälle ja sieltä sitten omia latuja hakemaan. Punaiselta spinnutyyppistä purjetta ylös ja jonoajoa vihreälle ja edelleen löllöä jonossa maaliin.
Olli P
S/Y Feria
FIN 2772
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11313
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Re: HLKK 5/2024

Post by harald »

Kahdestaan Lottan kanssa, ajettiin koneella lähtösuoran alueelle ja pähkäiltiin varmaan 20 minuuttia kolmonen vai ykkönen. Molempien pussit kävivät kannella mutta päädyttiin kolmoseen joka olikin sitten ihan nappivalinta.

Pyörimme ympyrää lähtöalueella ja pääsimme yllättävästi melko vapaissa lähtemään lippupäästä, joskin muutaman sekunnin myöhässä. Leen puolella oli Pikku Myy ottanut hyvän startin ja ajoivat genoallaan karkuun Minnamarin kanssa. Lucky Too leen puolella melkein koko lähtösuoran ja Maxi Ariel nosti meidän alta ja eteen aika alussa.

Kareikon kohdalla tai sen jälkeen Estelle halusi kyläilemään mutta fokalla ei ollut vaikeaa näyttää heille minkä tien heidän pitäisi valita spinnullaan. Sitten kun laskivat alakautta menemään ottivat yllätyksekseni spinnun alas vaikka olisivat mielestäni voineet päästä alakautta meidän rinnalle tai eteen ja näin edulliseen asemaan kryssille.

Vihreällä kommunikaatiokatkos johti siihen että puolet miehistöstä tekivät vendan kun toinen ei. Estelle pääsi nyt siihen em. edulliseen asemaan ja peilasivat meidät niin että oli vendattava lounaaseen.

Oikealla olikin vähän enemmän tuulta ehkä, tai muuten vain kiva pössis sillä kun vendasimme takaisin styyralle oli Estellen vendattava. Tässä ajoimme trackista katsoen mahdollisesti siftiin, höjdikulmat ovat ainakin kauniita.

Venda oli loistavasti ajoitettu, sillä pääsimme suoraan poijun ohi ihan kuin olisimme tienneet siitä leikkarista.

Seurasi pari kohtaamista jossa Pikku Myy olikin jo lähempänä ja kun olimme taas paaralla ohitimme heidät keulan edestä mutta emme samaan aikaan tulevaa Lucky Toota. Vendasimme Lucky Toon alle joka oli huono valinta, olisi pitänyt väistää perän takaa ja jatkaa. Pikku Myy vendasi pois meidän molempien alta, ja ystävällisesti Lucky Too ei vienyt kaisaa kulmaan vaan vendasivat ajoissa pois, osin siksi että saarten takana huonompia tuulia. Yllätykseksemme Pikku Myylle oli tässä tapahtunut "jotain" ja johdimme heidät yllättävän paljon.

Pitkä paaran halssi jonka aikana kääntyi vastaan, vendasimme siihen siftiin ja Estelle ei. Se tuntui hyvältä ja näytti ainakin hetkellisesti kasvattaneen kaulaa raceqs:n mukaan. Tämä johti tosin siihen että kädet loppuivat merkillä ja puomin noston kanssa piti laskea skuutit ulos merkin luona samaan aikaan. Olimme kuitenkin valmistaaneet spinnun joten saimme nopsaan sen vetoon.

Kevyenä veneenä kahdestaan kaula kasvoi tästä eteenpäin. Jiippi ja lasku meni todella hyvin harjoitusmäärään nähden. Maalisuoralle epätietoisena siitä paljonko pitäisi olla kaulaa edelläolevilla. Minnamari, Ariel ja Lucky Too ennen meitä maalissa. Mutta kuinka paljon? Ihmeen kauan kestää tulokset tänään.

Siinä ymmärtääkseni miltä RaceQS näyttää mun säädöillä: https://raceqs.com/tv-beta/tv.htm#userI ... &heading=0

Kiitos että laitatte trackeja nettiin, niistä oppii todella paljon!

Estelle vaihtoi ilmeisesti ykköseen spinnuttelun aikana. Ihmeen tasaisesti mentiin kuitenkin maalisuoralla 10 knotsin tuulessa (?) molemmat. Ei pidä ilmeisesti turhaan pelätä kolmosella ajamista, etenkin jos ajaa kahdestaan. Missäköhän menee raja että kolmosella tökkää? 8 kn? Aallokko on tietenkin aika määräävä tekijä.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Re: HLKK 5/2024

Post by Petri »

" Ihmeen kauan kestää tulokset tänään."

Jos joku rahoittaisi finskin embraereihinkin wifin, olisi tullut aiemminkin.
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11313
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Re: HLKK 5/2024

Post by harald »

:D

Kiitos Pete

Hyvinhän tuo meni. Todella pienet erot tasoitetussa ajassa kauttaaltaan. Sekunneilla merkitystä.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Cage
Jäsen
Posts: 1038
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Re: HLKK 5/2024

Post by Cage »

harald wrote: Wed Jun 12, 2024 22:48 pmKareikon kohdalla tai sen jälkeen Estelle halusi kyläilemään mutta fokalla ei ollut vaikeaa näyttää heille minkä tien heidän pitäisi valita spinnullaan. Sitten kun laskivat alakautta menemään ottivat yllätyksekseni spinnun alas vaikka olisivat mielestäni voineet päästä alakautta meidän rinnalle tai eteen ja näin edulliseen asemaan kryssille.
Juu, kovasti te siinä edessä suhasitte. :D Ei meillä olis ollut oikeutta ajattaa teitä takaa tulevana veneenä kovasti merkin yli. Oltais tehty mitä vaan, niin teillä olisi ollut sisäpaikka ja haluttiin välttää häslinki spinnun kanssa, niin laskettiin vähän myötäisempään että saadaan varmasti hyvin alas. Vähän turhan aikaisin otettiin alas, mutta vaikea arvioida kun ei oo vakkarijengi. Meni se näinkin.
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
Cage
Jäsen
Posts: 1038
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Re: HLKK 5/2024

Post by Cage »

Estellen video löytyy täältä: https://youtu.be/G08F4buo4Vw

Ja tässä myös sepitykset siihen:
00:00: 2 min lähtöön, jossa lopuksi päästään kamppailemaan vesibussin kanssa. Lähdön jälkeen hyvää kamppailua Ferian kanssa.
02:55: Nostetaan spinnu tiukkaan kulmaan (Apparenttikulma ~65-70 astetta). Hiukan häikkää, kun spinnuskuutti on tarttunut knaapiin. Feria jatkaa haastamista, mutta spinnulla vauhti loppujen lopuksi niin paljon parempi että päästään pakoon.
04:55: Charlotta nostaa vielä kerran ennen merkkiä meidän yläpuolelle. Jatkamme kohti merkkiä, ei mitään mahkuja spinnulla lähtee mukaan nostatteluun.
05:20: Genua ylös ja spinnun lasku hyvissä ajoin (mutta kuitenkin turhan aikaisin) ennen merkkiä.
06:50: Merkin kierto Charlotan perässä, jonka jälkeen kamppailua keskenään. Saamme kiihdytettyä Charlotan ohi ja vielä nostettua varsin lähelle, kunnes Charlotta vendaa 08:40-paikkeilla.
09:30: Venda paaralle.
10:00: Charlotta tulee styyralla. Tehdään venda vapaisiin tuuliin. Venda lähempänä Charlottaa olisimme luultavasti joutuneet heidän jyräämäksi ja paskoihin.
10:15: Lucky Too ja Pikku Myy tulee paaralla. Pikku Myy selkeästi keulan edestä, Lucky Too nippa nappa.
10:45: Venda paaralle.
11:00: Lucky Too ja Pikku Myy tulee styyralla keulan edestä. Olemme Charlotan paskoissa, mutta Charlotta päättää väistää Lucky Too:ta ja Pikku Myytä vendaamalla styyralle, joten pääsemme pois paskoista.
11:35: Venda styyralle ja mennään Pikku Myyn keulan edestä.
12:10: Venda paaralle, koska tuuli lähempänä rantaa alkaa keventyä. Aika nopeasti vendan jälkeen tulee SB-BB-tilanne Pikku Myyn kanssa, vaikka aluksi näyttää siltä että voisimme keretä keulan edestä. Vendataan Pikku Myyn eteen ja alle.
13:00: Pikku Myy vendaa paaralle ja seuraamme heti.
13:30: Venda styyralle leikkarilla merkille.
13:45: Spinnuvalmisteluja merkin ylämerkin lähestyessä.
14:55: Ylämerkin kierto, jonka jälkeen spinnun nosto rintsikoille ja sen selvittelyä. Joudumme droppaan spinnun selvittääksemme sotkun.
17:10: Jiippi paaralle kohti merkkiä.
17:53: Lähestymme vihreää merkkiä ja otetaan harjoitteluna spinnupuomi pois ennen spinnun laskua. Nätisti tulee spinnu alas vaikka keulassa varsin tottumaton gasti. Sen jälkeen vihreän kierto ja loppusuoraa suorittamaan.
18:55: Charlotta jo ajanut maaliin ja tulee vastaan. Pääsemme mekin lopuksi maaliin.
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
User avatar
olpalon
Hallitus
Posts: 463
Joined: Fri Jun 17, 2016 14:23 pm
Location: Espoo
Vene: Feria

Re: HLKK 5/2024

Post by olpalon »

12.10 kohdassa olisi ehkä voinut lippukin heilua vähän huononpana purjehduspäivänä. :D
Olli P
S/Y Feria
FIN 2772
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11313
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Re: HLKK 5/2024

Post by harald »

Pitää tulla tunnin aikaisemmin satamaan ja rauhoittua ennen kisaa ;)

Katoin kyllä että nostitte, oliko pakko?
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
User avatar
olpalon
Hallitus
Posts: 463
Joined: Fri Jun 17, 2016 14:23 pm
Location: Espoo
Vene: Feria

Re: HLKK 5/2024

Post by olpalon »

harald wrote: Thu Jun 13, 2024 15:40 pm Pitää tulla tunnin aikaisemmin satamaan ja rauhoittua ennen kisaa ;)

Katoin kyllä että nostitte, oliko pakko?
Jukka nähdäkseni joutui nostamaan. Jos kolisee, niin molemmat ovat mokanneet, jos ei kolise, niin jälkijossitteluun on mahdollisuus.
Olli P
S/Y Feria
FIN 2772
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11313
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Re: HLKK 5/2024

Post by harald »

Kyllä pitäisi heiluttaa lippua silloin. Ihan normaalia eikä ollenkaan epäystävällistä.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Cage
Jäsen
Posts: 1038
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Re: HLKK 5/2024

Post by Cage »

Videoissa on se paha puoli, että jää kiinni kaikista mokista ja synneistään. :x

360-video vääristää niin paljon että etäisyyksiä on mahdoton arvioida. Vähän kun kääntää kuvakulmaa, niin näyttää ihan erilaiselta. Myönnän, ihan viimetinkaan tehtiin venda, mutta mielestäni tilaa oli ja siinä mielessä perus lee bow. Tähän sopii varmaan Haraldin signature täällä foorumissa. :D
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Re: HLKK 5/2024

Post by Petri »

Nojoo, tuo on siitä hankala että videon ei pitäisi varmaan vääristää etäisyyksiä isommaksi ja jos nyt vähän eestaas kelailen ja katselen takaviistoon...ei ole ihan itsestäänselvää oliko PM:n väistö tuuleen välttämätöntä törmäyksen estämiseksi. Veneet eivät olleet tulossa merkille, joten fetching ei päde, näin ollen kulkuoikeutetulle veneelle tulee antaa juuri sen verran tilaa kuin on tarve. PM siis väisti aika voimakkaasti suhteessa miten paljon tilaa _videon_ mukaan veneiden väliin näytti jäävän.

Kuitenkin, jos PM olisi protestoinut, se että he selvästi (purjeet pakkasivat) muuttivat suuntaansa edesauttaisi perustelemaan että Estelle ei väistänyt vaan PM:n oli pakko R14 takia nostaa tuuleen
Eli osin kyse on siitä miten asiat kertoo, olen pitänyt junnuille koulutuksia missä yksi teema on juuri se tarina miten tapahtuman (ainakin oman versionsa) kuvaa ja rakentaa.

Videon perusteella ei siis voisi sanoa että PM:n oli välttämätöntä väistää ja Estelle ei antanut tilaa mutta yhtälailla PM voisi sanoa että Estelle kääntyi liian eteen ja heidän oli pakko nostaa ylöspäin hyvissä ajoin välttääkseen peräkontaktia pitkän perän takia jos väistön tekisi myöhemmin. Protestilautakunta jonka jäsenillä ei olisi pitkäperäistä venettä saattaisivat "joutua" hyväksymään tuollaisen perusteen koska on vaikea arvioida miten se peräjatke olisi käyttäytynyt ja oliko PM vain yksinkertaisesti pakko nostaa tuuleen jo aiemmin koska vähääkään lähempänä kontaktia ei olisi enää voinut välttää.
User avatar
olpalon
Hallitus
Posts: 463
Joined: Fri Jun 17, 2016 14:23 pm
Location: Espoo
Vene: Feria

Re: HLKK 5/2024

Post by olpalon »

Kyllä yleinen luotto proteesijärjestelmään ainakin saaristolaiskisoissa muualla kuin komitean edessä on koetuksella, koska jos ei kolise eikä protestoitava ota siitä omatoimisesti rankkua, niin on aika yhdentekevään lähteä tuhlaamaan vapaaehtoisten toimitsijoiden resursseja asian vääntämiseen.
Olli P
S/Y Feria
FIN 2772
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11313
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Re: HLKK 5/2024

Post by harald »

Ei mielestäni pitäsi mennä siihen että pitää mennä sinne pöydän ääreen vääntämään. Joissain tapauksissa kyllä, jos sattuu vahinko esimerkiksi, mutta silloinkin vakuutus maksaa joka tapauksessa jos nyt ymmärsin äskeisen kolarin oikein.

Joskus on mielipideeroja, ja jos ei niitä voi ratkoa merellä niin sitten pitää mennä leivättömän pöydän ääreen. Olet kyllä oikeassa että silloin menee aikaa, joskin näissä piireissä ne voidaan hoitaa elektronisesti ja vapaaehtoiset niitä hommia tekee sen takia että saavat harjoitella sitä tekemistä.

Ei pidä pelätä siis protestin loppuunviemistä, suosittelen jopa jos on oikeasti sellainen tilanne että se on asiallista. Siinä oppii paljon. Ymmärrä kyllä OlliP:n huolen siitä että se on ajanhukkaa, mutta kai tämä purjehdus on sitäkin :)
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Post Reply