Reitti oli pääpiirteissään Käärmesaari - Kytö - Melkki - Kytö - Rövargrundet - Rövaren, eli n 24mpk. Kilpailutyyppinä perus LYS.
Keli loistava, eli 5-8m/s (arviolta) SW-S väliltä. Reitti kulki pitkälti saarten suojassa, joten paljoa ei aaltoa ollut.
Vielä kun saimme lainaan Charlottan ykkös genuan, homma oli valmis.
Linjalle asettui 6 venettä, vaikka 9 oli ilmoittatunut. Muut veneet olivat Finn Gulf 34 Cruiser, Finn 35, Avance 24, Finn 25 ja Shipman 28.
Lähtö meni meiltä vähän puihin, mutta koska kaikki muut sössi enemmän meidän n 10s myöhästyminen takasi kuitenkin parhaan lähdön. Katsoin minne muut menee ja hämmästyin: meillä oli melkein paras vauhti ja ehdottomasti eniten korkeutta.
Finn 35 meni meistä ohi vasta Kytön selällä aallokon kasvaessa, n 1,5h lähdöstä. Finn Gulf (FG) oli vielä jonkin verran perässä ja muista ei mitään tietoa, eli aika kaukana. Tästä alkoi myötätuuliosuus Rysäkarin kautta kohti Melkkiä. Kun meillä kerran ei ollut spinnua mukana, Finn 35 ja FG ottivat hieman etua. Vähemmän kuitenkin kuin olisi luullut, kun Finn ei ajanut kuin lyhyen pätkän spinnulla ja FG:llä ei sellaista ole.
Käärmesaaren kohdalla olimme Finn:ä perässä n 5min ja FG:tä vajaa minuutti. Toiseen kertaan ajettaessa kryssipätkä meni samaan henkeen kuin ennenkin, mutta nyt kisailimme tasatahtiin FG:n kanssa. Kytön selällä pääsimme kuitenkin ohi ja Kytön jälkeen käännettiin vielä myötäiseen ja siinä vajaa maili ennen maalia ne pirulaiset pääsivät ohi.
No häviäminen scratchissä n minuutilla viiden tunnin kisassa paljon isommalle veneelle ei liene häpeä. Finn 35 oli n 12 minuuttia ennen meitä maalissa.
Lopputulokset (tasoitettu aika):
1. St Olga (5h 06min 38s)
2. Finn 35 (5h 27min 56s)
3. Finn Gulf 34C (5h 30min 2s)
4. Avance 24 (5h 36min 55s)
5. Finn 25 (5h 48min 14s)
6. Shipman 28 (6h 40min 8s)
Olipa kiva ajaa venettä, kun pääsi kokeilemaan purjeiden trimmaamista siten, että se oikeasti vaikutti! Hyviä kommentteja tuli muilta tyyliin: "oli helppo navigoida, kun katsoi missä kohtaa te vendasitte ja tuli samalle linjalle" ja "enpä tiennyt, että tuo on noin nopea vene"

Palkintojen jaossa oli helppo hymyillä, kun tähän asti paukkuja on saatu, mutta viimeisenä veneenä maaliin tullessa...

-Risto
(edit: tarkistetut tulokset korjattu)