Peräsinhela

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

Cage
Jäsen
Posts: 1065
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Peräsinhela

Post by Cage »

Noniin, sitten onkin taas onnistuttu... Ruuvasin peräsinhelan irti syksyllä, sillä peräsimessä oli klappia, joka johtui siitä, että peräsinhelan messinkiosa oli kulunut pulttireiän kohdalta soikeaksi. Peräsinheloja olin katsellut Hjertmansilta ja Meredinistä. Mittailin kuitenkin eilen pinnaa, ja ongelma on:
- peräsinakseli on 30mm halkaisijaltaan
- Hjertmansilta ja Meredinistä löytyy peräsinheloja 30mm akseliin, mutta peräsinpinnan leveyden tulee silloin olla 60mm
- Oman pinnan leveys on 50mm

... ja tietysti tuon kuluneen helan olen varastoinut jemma nimiseen paikkaan. Eli, jottain tarttis tehrä...

Onko kenelläkään tietoa mistä noita peräsinheloja kannattaisi kysellä em. paikkojen lisäksi noilla FEneen mitoilla (akseli 30mm, pinna 50mm leveä)?
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
toxi
kokelas
Posts: 135
Joined: Wed Aug 13, 2008 15:00 pm
Location: Grani

Post by toxi »

laita 5mm puupalat kummallekin puolelle nykyistä pinnaa ja muotoile ne sen helan mukaan niin saat kohtalaisen siistin ratkaisun.

//Tomppa
Cage
Jäsen
Posts: 1065
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Post by Cage »

toxi wrote:laita 5mm puupalat kummallekin puolelle nykyistä pinnaa ja muotoile ne sen helan mukaan niin saat kohtalaisen siistin ratkaisun.
Jees, tuo on se ratkaisu, jollei sopivaa osaa löydy suoraan hyllystä.
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
Cage
Jäsen
Posts: 1065
Joined: Fri Feb 03, 2012 14:40 pm
Location: Espoo
Vene: Estelle

Post by Cage »

Hieman lisää tonkimalla löytyikin oikea hela, se on siis Plastimon valmistama ja heidän osa numero 13384. Nyt vain metsästämään kauppaa, joka tuollaisen onnistuu myymään. UK:sta löytyy ainakin, tiedustelu Hjertmansillekin mennyt, Meredin ei koskaan palannut, vaikka lupasi soitella takaisin jo viime viikolla.

edit: Hjertmansin ja Meredinin valikoimissa olevat helat ovat juuri Plastimon heloja, ilmenee kun vertaa kuvia ja valmistajan osan numeroa.
Cage, s/y Estelle (FIN-2040)
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Osui silmään yksi keino hoitaa tämä ongelma: http://charlottaff27.blogspot.fi/2014/0 ... lasta.html
Olli Niemi
Post Reply