Olisikohan 4mm liian ohut? Näyttää ainakin kovin vaatimattomalta. Ei vetolujuuden puolesta vaan jokainen lisämilli ehkä vähentäisi kipua jos mantookin päälle kaatuisi. Käväisin Lahdessa Kärkkäisellä toteamassa että 30m kerän 5mm haponkestävää vaijeria saa 65 eurolla. Sellaista hienosäikeistä, päällä lukee että Temarsi Oy. Koussit ja vaijerilukot päälle, taitaisi selvitä projektista noin 80 eurolla. Mutta voisi sitä toki venelaatua ostaa valmiiksi tehtynä ja kauniimmilla päillä. Hinta noin kolminkertainen...Panu wrote:TervehdysFE-Sillanpää wrote: Kokeilin kuumailmapuhaltimella ja puukolla irrottaa vanhaa valkoista pintamuovia. Lähteehän se noin tahtiin 5 minuuttia metri. Mutta ei siitä vanhasta 4 mm 7X7 kaidevaijerista tuolla tavalla mitään silmiähivelevää tule.
Kova jätkä poistaisi muovit vaijerin päältä polttamalla kaasuhitsiliekillä taikka nestekaasulla "toholla". Jos vaijeriin jäisi tummentumia (hapettumia), niin ne saadaan pois peittaamalla vaijerin hapolla (kuten hitsaajatkin tekevät rosterihommissa).
Vene Båt 2013
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
- harald
- Hallitus
- Posts: 11313
- Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
- Location: Sibbo
- Vene: Charlotta
- Contact:
Tämä nyt vähän rönsyilee itse vene-näyttelyaiheesta.
Tuossa on mantookeista juttua hintoineen;
http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php ... ght=baltic*
Haulla paljon lisää.
Tuossa on mantookeista juttua hintoineen;
http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php ... ght=baltic*
Haulla paljon lisää.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
Näin jälkikäteen kuvista päätellen siinä 33:ssa on kaksi isoa luukkua pinnan edessä , sitloodan turkissa. Näyttäisi siltä, että juuri nuo tavarat sinne saisi mahtumaan.vvoltti wrote:Xp33:ssa vähän ihmetytti, kun siinä ei ollyt _yhtään_ ulkosäilytystilaa. No kaasupullo toki, mutta ei lokeron lokeroa tavaroille sitloorassa.
Fendareita nyt vielä heittelee turkille kun ne laitetaan kuitenkin yöksi laidalle, mutta että sisälle pitäisi varastoida roikka, varapinna, ämpäri, ankkuriköysi, poijuhaat, varapolttoaine, keksi, täydet roskapussit jne. jne.
V.
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
Kallavesj 2013
Tässä käytännön kokemus, mitä halvoilla (ilmaisilla) messulipuilla saadaan aikaiseksi, (vrt. Hesan messujen heikot kävijämäärät.)Panu wrote:Olen itse ollut työn puolesta useammankin kerran Messukeskuksessa messuamassa. Jokaisesta kerrasta on jäänyt päälimmäiseksi tunteeksi mieleeni se kuva, jossa messujärjestäjä rahastaa järjettömiä summia kaikesta, jopa ilmasta (lue: esim. paineilmakytkennät messustandeille ovat tosi tyyriitä).FE-Sillanpää wrote: - On venemessuilla käyminen kallista kun perhelippu + parkki + narikka maksaa 56 euroa.
***
Kuopion Kallavesj-messujen 50-juhlavuotisnäyttelyssä kävi kolmen messupäivän aikana yhteensä yli 26 000 kävijää.
Juhlavuoden messut Kuopio-hallissa olivat perjantaista sunnuntaihin tapahtuman sponsoreiden ansiosta kävijöille ilmaiset, mikä lisäsi kävijöitä. Sekä lauantaina että sunnuntaina kävijämääräksi arvioitiin noin 10 000 ohjelmalehtisten jaon perusteella. Se on varovaisesti arvioitu, sillä kaikki eivät ottaneet ohjelmalehtistä. Sekä lauantai että sunnuntai messuilla olivat pitkin päivää silminnähden väkirikkaat.
Viime vuonna kävijöitä oli 12·500 ja edellisvuonna 14·000, joten muutos viime vuosiin on huomattava.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... sa/1314360
***