Uusimmassa Venelehdessä oli aikamoisia myrskykokemuksia. Kesäkuussa 1981 Ruotsiin purjehtineessa eskaaderissa oli merivartijoiden raportin mukaan yksi FE mukana. Kirjoittajan mukaan aallonkorkeus oli sellainen että 4m matalikko tuli aallonpohjissa esiin. FE oli vaurioituneiden listalla, mutta siellä olivat kaikki muutkin lukuunottamatta 40 jalkaista Colin Archeria, joka tuli ainoana vaurioitta perille. Kirjoittajan veneen takila pysyi pystyssä barduunoilla, kun takaharus katkesi. Muissa veneissä yksi henkilö hukkui, yksi puuvene upposi hinaukseen jne.
FE-merkintä ei voine tarkoittaa muuta kuin uunituoretta FE83:sta, vai kuinka?
FE Venelehden myrskyteemanumerossa
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
- harald
- Hallitus
- Posts: 11338
- Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
- Location: Sibbo
- Vene: Charlotta
- Contact:
Muistan lukeneeni jostain lehdestä artikkelin tuosta myrskystä, ja siitä on kyllä sivumaininta täälläkin jossain. En vain muista mistä lehdestä sen luin, se on voinut olla ruotsalainenkin lehti.
Eikös siellä ollut parikin FEnettä mukana?
Eikös siellä ollut parikin FEnettä mukana?
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Re: FE Venelehden myrskyteemanumerossa
Kyllä, juuri niin. Veneestä hajosi peräsin. Ekoissa FE83 veneissä oli jatkettu peräsinakseli, missä alkupätkä oli täyttä tankoa ja alaosan jatkoksi oli hitsattu putki. Tuon episodin jälkeen siirryttiin täydestä tangosta tehtyyn akseliin.FE-Sillanpää wrote:FE-merkintä ei voine tarkoittaa muuta kuin uunituoretta FE83:sta, vai kuinka?
s/y Mariko, FIN-2380