Vanttien vastakappaleet

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11338
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Vanttien vastakappaleet

Post by harald »

Taas yksi huoltokohde lisää kevääksi;

http://www.valpuri.org/blog/blog20111117180805.html
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
vvoltti
luti
Posts: 364
Joined: Mon Sep 15, 2008 11:10 am

Post by vvoltti »

Kuvasta päätellen helan ollessa kiinni, murtumakohta on siellä mastoputken sisällä. Onkohan mitään keinoa tarkistaa helan kuntoa irrottamatta sitä?

V.
Joakim
yliluti
Posts: 953
Joined: Thu Aug 20, 2009 12:53 pm

Post by Joakim »

Tuo on tunnettu ongelma 80-luvun ainakin Selden-mastoissa. Mm Diva 39:stä noita on hajonnut useita. Valpurin sivulta ymmärsin, että pieni halkeaman alku oli näkyvissä ja paljastui suuremmaksi irroitettaessa. Tosin ei sitä suoraan sanottu. Itse olen aina tarkastanut ko. helat ennen maston nostoa silmämääräisesti eikä ole murtumia näkynyt, mutta eipä ole mastotkaan olleet Seldenin.
VVille
kokelas
Posts: 136
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:11 pm

Post by VVille »

Kannattaa tosiaan tarkistaa, katsottiin Teasen mastoa nyt taas kevään kunniaksi ja pinnalle asti näkyvä halkeama oli ilmestynyt kolmeen vastakappeleeseen neljästä. Irrotettiin yksi ja sisältä löytyi vielä paljon pitempi ja isompi halkeama. Kauhistuttaa ajatellakin mitä olisi käynyt jos nuo olisi vielä muutaman vuoden menneet huomaamatta. Eli tosiaan juuri noin kuin Valpurin sivuillakin mainittu, pinnalla näkyy pieni halkeama ja sisältä löytyy iso. Electripin (ex. Kumiankka) mastossa ei pinnalle asti näkyviä halkeamia ollut, ero johtunee mailimääristä, Tease kun on ehtinyt jo jonkun mailin purjehtia.
VVille
kokelas
Posts: 136
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:11 pm

Post by VVille »

Irroteltiin tänään loputkin ja paljastui että ainoa pahasti murtunut oli tuo ekana irrotettu. Eli lopputulemana kahdesta FE:n mastosta tuossa vähemmän ajetussa (Electrip ex. Kumiankka) oli kaikki kappaleet ehjiä, enemmän ajetussa (Tease, varmaan koko fleetin mailimäärien kärkeä) kolmessa oli pieniä murtumia tuossa pinnalle näkyvässä osassa jossa T-kappale tarttuu vastakappaleeseen. Yhdestä löytyi tuosta vastakappaleen rungosta Valpurin kuvaa vastaava pitkä murtuma, 50% poikkipinnasta. Tuo pitkä murtuma ei näkynyt päälle juurikaan. Mutta vaihdellaan nyt varuiksi kaikki niin ei tarvi ihmetellä. Ovat kuitenkin halpoja (~15¤/kpl) verrattuna kaatuneeseen mastoon.

Noita uusia kappaleita pyydystäessä tuli Jotikolta tieto että tuo 507-552 on jo vahvistettu malli, eka versio oli erilainen ja niitä oli jokunen mennyt, tuo päivitettiin 80-luvun alussa eli oletettavasti hiukan ennen kuin FE:t tehtiin. 5mm kappale tuo siis. 6mm versio 507-554 oli päivitetty vielä uudestaan kuten Valpurin blogista näkyi, 5mm versiolle joka FE:ssä on vastaavaa päivitystä ei ole tehty.
Post Reply