Lewmar D1

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

Guest

Lewmar D1

Post by Guest »

Ostin tänään D1 8-10mm vinssinvapauttimen ja tietysti kokeilin köyttä siihen joka oli 10mm.

No napsautin lukon kiinni ja mitä ihmettä köysi tulee sukkana läpi lukosta ???

Ainoastaan jos autoin "dominoita" hieman sormella tai pätkin köydestä kunnolla niin lukko puree köyttä.

Paketissa lukee 8-10mm ja sama on stansattu lukon sisälle metallisiin dominoihin tai ainakin ekaan mikä näkyy.

Onko lukko rikki / väärin merkattu vai millainen veto köydessä tulee olla jotta pitoa löytyy?

Tarkoitus on pistää 8mm nostimet läpi lukosta...

Voisko Joakim tai joku jolla on näistä kokemusta kommentoida
Guest

Post by Guest »

Itse itselle vastaten.

Maailmalla näkyy kirjoitettavan saman suuntaista probleemaa. Eli jousi joka työntää dominoja eteenpäin on susi... liike ei ole tarpeeksi pitkä.
Näin on havaittu joissain lukoissa.

Näyttäisi siltä jos laittaisi jousen alle korokkeen niin lukko toimisi...en kyllä viitsi kun kerran uusi lukko.
Artsi
luti
Posts: 662
Joined: Fri Sep 07, 2007 08:12 am
Location: Naantali
Vene: Daniela

Post by Artsi »

Veisin kyllä takaisinn kauppaan isolla kirosanalla korostaen! Nykypäivänä kuluttajansuoja on sen verran tehokasta, ettei viallista tai kehnosti toimivaa laitetta tarvitse hyväksyä.

terv. Artsi/DANIELA
Joakim
yliluti
Posts: 953
Joined: Thu Aug 20, 2009 12:53 pm

Re: Lewmar D1

Post by Joakim »

Anonymous wrote:
Onko lukko rikki / väärin merkattu vai millainen veto köydessä tulee olla jotta pitoa löytyy?
Kyllä nuo mulla pitää oli veto millaista vaan. Kaikki köydet taitaa olla 8 mm enkä muista mitkä palat tuossa on.

Ihan alussa (1999???) oli kuulemma pahoja ongelmia jousien kanssa ja niitä vaihdeltiin takuuseen. Mulla on ollut vene 4 vuotta eikä ole ollut pienintäkään murhetta noiden lukkojen kanssa.
Guest

Post by Guest »

Jep, vein lukon takaisin Nautikulmaan ja siellä kun vertasi toiseen niin dominoiden liike oli noin puolet eli ne ei kaatunut tarpeeksi jousen voimasta.

Lukko oli valmistettu 06/2005

Ihme juttu näissä lukoisa kun Maritimilla ei ollut toimittaa kahden kuukauden odotuksen jälkeenkään SVB:ltä sai ostettua kaksi 8-10mm D1
ja Nautikulmassa yksi 8-10mm mikä oli rikki.

Nyt reiville tuli 6-8mm josta 8mm köysi ei kyllä mene läpi ilman, että vetää apunarulla...
Joakim
yliluti
Posts: 953
Joined: Thu Aug 20, 2009 12:53 pm

Post by Joakim »

Anonymous wrote: Nyt reiville tuli 6-8mm josta 8mm köysi ei kyllä mene läpi ilman, että vetää apunarulla...
Olen käyttänyt sopivan tukevaa ja pitkää metallilankaa apuna. Siitä vaan köyden sisään ja työntää läpi. Lanka ei mene läpi poltetusta tai tiukaksi pleissatusta päästä.
VVille
kokelas
Posts: 136
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:11 pm

Post by VVille »

Me laitettiin kanssa tuommoiset nyt keväällä, ja ihan luksusta verrattuna vanhoihin jukovan rystysentuhoajiin, tai kerhon toisen veneen easylockeihin nähden. Pitää jämptisti, voi vetää köyttä vaikka lukko on kiinni, helppo ja pehmeä avata osittain tai kokonaan eikä syö rystysiä vinssatessa.

Ainoa ikävämpi puoli tosiaan on rikaaminen, 8mm köysi solahtaa noista 8-10 lukoista nätisti, mutta vanha karvainen 10mm ei tahdo oikein mennä. Lopulta yksi sellainen meni kun kääri oikein tiukasti maalarinteipillä, ja toisen hankalamman sai kun kuori päästä ~10cm, sen jälkeen tiukka teippaus ja kun sai ohuemmasta päästä kiinni niin paketin sai läpi. Tässä auttaa olennaisesti se että köydessä on veto eikä työntöä, jolloin se ohenee eikä paksune. Tosin rajansa tälläkin, kikkataljan köysi oli pakko vaihtaa kun ei vaan mahtunut.
Post Reply