Itse vedän kyllä kolmella sormella hekillä topin aivan muodottomaksi. Pitää muistaa että FEneessä on ensinnäkin kavennettu toppi, ja pidempi kaltoppi (harustamaton osa) kuin Expressissä. Toisekseen kuormitus on isompi kuin Expressissä joten purje ja siihen kohdistuvat kuormat itsessään saa topin taipumaan.vvoltti wrote: Moni muukin kertoi ajaneensa hekki kireällä. Tuota, paljonko te feneilijät vedätte punttia?
Meinaan kun niitä teidän veneitä rannassa katsoin, niin vakio 4:1 talja oli kaikilla. Expressillä käytetään makuasioista riippuen 16:1 tai 24:1. Haraldilla taitaa olla vaatimaton 8:1. Että ehkä te muut sitten ootte tuplasti vahvempia kuin Harald ja nostatte penkiltä viisi kertaa sen mitä keskiverto Expresspurjehtija.
Kahdeksankertainen on kyllä vähintään riittävä. Ergonomia pitää parantaa jotta sen käyttö olisi hetivalmis eikä tarvitsisi kiivetä takakannella pinna kädessä hakemaan sitä. Hekki on mielestäni kunnossa olevalla isopurjeella tois-sijainen säätö.
Asia olisi toinen, mikäli asennettaisiin viuluvantit tukemaan toppia niin, että tietyssä vaiheessa/taipuman jälkeen hekin voima jatkuisi keulaharukseen. Tämä etenkin aramidi-isolla. Mastohan on suunniteltu -80 luvun alussa sillloisille purjemateriaaleille ja tästä syystä kun siihen ripustaa -80 luvun malleja huomattavasti latteamman isopurjeen ja vielä teräksenjäykillä aramidi-kuiduilla masto on enemmänkin kuin surffilaudan masto puuskissa. Tämä ei välttämättä ole huono asia, kun tilaa isonskuuttaajalle ei oikein ole, purjehan on automaagi-vaihteella koko ajan. Mutta kun sellainen hekki kerran on, olisi kiva jos siitä jotain hyötyä olisi.
http://www.fe83.org/docs/riki/hekki/vvoltti wrote: Tämä henkki on sikäli mun lempiaiheita, kun se on niin helppo pistää kuntoon. Vantista talvella metri pois, yks ploki ja kaks metriä dyneemaa. Maksaa muutaman kympin koko hoito. Haraldilta varmaan löytyy tarkemmat ohjeet miten se kannattaa laittaa ja kuinka paljon masto pitää saada taipumaan.
Tuolla virityksellä meidän pitää olla varovaisia kuinka paljon sitä kiristetään. Pohjaan kun vetää niin topista tulee aivan levy, aavistuksen takapussikas ja tunto häviää pinnassa aivan täysin. Parempi mielestäni tuossa kelissä aukaista fokan skuutti hiukan niin, että isopurjettakin voi twistata auki ilman että se lentää aivan ilman kontrollia fokan pakkituulten päällä. Jos twistiä lisätään isoon pitää sitä lisätä keulapurjeeseenkin jotta ne täydentävät toisiaan. Tätä harvoin näkee tehtävän monessa ylirikatussa veneessä, nähtiinpä eräs 25 jalkainen sportti hangossa joka yritti päästä satamasta ulos viivasuoralla fokan takaliikillä ja täysin auki olevalla isolla. Eihän se liiku silloin mihinkään.