Wallaksen huolto

Moderators: Petri, harald

vvoltti
luti
Posts: 364
Joined: Mon Sep 15, 2008 11:10 am

Wallaksen huolto

Post by vvoltti »

Moi!

Lähetin äsken wallaksen nettisivujen kautta alla olevan palautteen. Saapa nähdä reagoivatko mitenkään. Ajattelin ensin jatkaa aiempaa webaston asennus tai isopropanolikeskustelua, mutta menköön nyt omaan topicciinsa kuitenkin.

T.

Ville


clipeti clipeti clip clipeti clipeti clip clipeti clipeti clip

Arvoisa herra/rva Wallas,

Wallas 2400 lämmittimeni lakkasi toimimasta ja tarkoitukseni oli vaihtaa hehku ja huovat, eli käyttää sitä huoltopakkausta, jota olen kantanut mukanani vikatapausten varalle. Siinä huoltopakkauksessahan on kuulemma ohjeetkin mukana. Ryömittyäni kaksi tuntia veneeni peräkontissa ja avattuani 4 ruuvia, 8 nippusidettä, noin 6 mutteria, 2 isoa pulttia, 2 letkuklemmaria, 1 käsinkierrettävän ruuvintapaisen (kyllähän mä sen NYT tiedän että se oli se ainoa joka olisi pitänyt avata) ja irroitettuani 2 johtoa ja liittimen irti piirilevystä, laite on nyt auton peräkontissa valmiina huoltoon vietäväksi. Ja laite siis todellakin menee huoltoon, koska en vieläkään ole löytänyt sieltä sisältä sitä polttimoa, jonka sisältä ne huovat ja hehku pitäisi vaihtaa. No kyllä sen järkeilemällä arvaa mikä niistä mötiköistä on polttimo, mutta en tiedä miten sen saa auki. Tähänastinen osumatarkkuus ruuvien ja mutterien kanssa on ollut sitä luokkaa, etten viitsi enempää purkaa arpaa heittämällä. Tässä vaiheessa ei myöskään ole hirveesti hyötyä teidän huoltopakkauksen ns. ohjeista, joiden perusteella tiedän, että huovat pitäisi "trimmata tarkkaan" ja hehkua taivuttaa 2-3 millimetriä.

Olen myös tarkistanut teidän 9 kohtaisen tarkistuslistan ennen huoltoon viemistä. Suurin osa asioista on kunnossa, mutta esimerkiksi sen tarkistaminen, ettei ylilämpösuoja, kuminen reset kytkin, ole lauennut on hiukka hankalaa. Samalta se näyttää kuin aina ennenkin, kuminen mötikkä. Miltähän se mahtaa näyttää lauenneena? Samalta? Erilaiselta?

Kun vertaan oman vuodelta 1993 peräisin olevan laitteeni alkuperäistä manuaalia ja netistä löytyvää teidän uusinta manuaalia, huomaan että ne ovat identtiset.

Haluaisin myös todeta, että kuten varmaan hyvin tiedätte, veneilyssä on aika oleellista olla omavarainen. Saaristossa kun noita huoltoliikkeitä ei liiemmin ole. Tämän takia laitteiden dokumentaatio on monille oleellinen kriteeri minkä tahansa laitteiston hankinnassa. Voisin lainata eräällä netin keskustelupalstalla mainitun kommentin keskustelusta, jossa vertailtiin eri lämmittimien ominaisuuksia: "Huomaatte ehkä jo miksi valitsin webaston, teknistä materiaalia on netti pulollaan, speksejä, mittoja, suosituksia jne jne".

Ehdottaisin, että nyt kun on lama eikä kukaan osta mitään lämmittimiä kuitenkaan, niin sen sijaan että lomautatte porukkaa, niin laitatte jonkun käymään nuo käyttöohjeet läpi. Eikös semmoisen homman nyt kerran kahdessakymmenessä vuodessa voisi tehdä? Toteutuksessa voisi ehkä myös hyödyntää nykypäivän tekniikkaa, esim. firman kopiokoneen mukana tuli CD, jossa on videona esitetty ja selitetty joka ikisen kilkkeen vaihto, jonka siinä laitteessa voi käyttäjä joutua tekemään. Laitatte yhden teidän huoltomiehen töihin ja toisen kuvaamaan ja sitten maksatte pari tonnia jollekin puljulle, joka editoi siitä järkevän paketin ja laittaa teidän nettisivuille. Luulisi ettei teidän kovin montaa laitetta tarvitse myydä, että tuo maksaa itsensä takaisin.

Joka tapauksessa varsinainen pääasia on se, että wallas 2400:n mukana tulevassa dokumentaatiossa ei ole sanaakaan siitä, miten laite avataan ja miten käyttäjän tehtäväksi tarkoitetut huoltotoimenpiteet tehdään. Toivottavasti tähän asiaan tulee korjaus.

Terveisin,

Ville

clipeti clipeti clip clipeti clipeti clip clipeti clipeti clip
Joakim
yliluti
Posts: 953
Joined: Thu Aug 20, 2009 12:53 pm

Post by Joakim »

Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Asiallista tekstiä sinänsä, mutta on noissa Wallaksen vehkeissä muutakin vikaa kuin pelkät manuaalit. Prototyypit on varmaan kasattu käsin leikellyistä pellin paloista kokeilemalla, ja jatkokehitys on sitten unohtunut, kun proto on juuri ja juuri saatu kerran toimimaan pajan nurkassa. Kukaan itseään kunnioittava insinööri ei kehtaisi väittää, että noita on oikeasti suunniteltu.

Ei suoraan liity lämmittimeen, mutta Wallas Safeflame lieden huollossa auttaa, jos saa haalittua Kippari-lehden 1/2000 huoltokoulu-artikkelin, jossa asiaa on käyty läpi. Tämä ei pelasta lämmittimien omistajia, mutta poltin noissa petroolilämppäreissä on kai sama kuin liesissä? Tota ohjetta ei voi tekijänoikeussyistä julkaista, mutta sen voi ostaa Kippari-lehden sivuilta, tai lainata multa.

Tuolta löytyy lisäksi katkerien kommenttien sävyttämänä kuvasarja Safeflamen sielunelämästä: http://www.fe83.org/gallery/view_album. ... 316&page=1

Jos joku joskus purkaa lämppärin, niin laittakaa siitäkin kuvia jakoon...
Olli Niemi
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

:D Päivän piristys kyllä Villen "pakina" ja Ollin liesikommentit.

Eipä Olgassakaan Wallas toimi, kuulemma meidän koneinsinööri oli saanut sen kotioloissa toimimaan, mutta eipä se kyllä sitten veneessä tee muuta kuin naksuu ja pörisee...Nallen venehuoltokin on kai lopettanut, eli ammattitaitoista Wallas-huoltoa ei sitten taida enää olla missään?
Ei niin, että Jollakseen ajaminen olisi muutenkaan koskaan lämmittänyt.
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Petri wrote:Nallen venehuoltokin on kai lopettanut, eli ammattitaitoista Wallas-huoltoa ei sitten taida enää olla missään?
Oho, Nallelta sai joskus hyviä vinkkejä, ja osia noihin vehkeisiin... Taitaa sitten Hanski-Fix olla ainoa paja, joka noita fixaa, ja se on kai jossain Kaarinassa.
Olli Niemi
vvoltti
luti
Posts: 364
Joined: Mon Sep 15, 2008 11:10 am

Post by vvoltti »

Joakim: Vanhalan sivuilta löytyi tosiaan lisää wallasinfoa, tosin ei suoranaisesti minun 2400 mallia koskevaa. Lisäksi kuvaavaa on että a) info löytyy jostain saamarin harrastelijasaitilta eikä valmistajalta ja b) löytyneet lisäkuvat/ohjeet ovat aivan yhtä käsittämättömiä kuin muukin saatavilla oleva vähäinen dokumentaatio. Eli kiitos hyvästä vinkistä, mutta ei auttanut tähän hätään.

Petri/Olli: Juuri kyllä soitin Nallen venehuoltoon ja sovin laitteen mahdollisesta viemisestä sinne, elikkä huhu lopettamisesta lienee perätön. Toinen vaihtoehto on se Kirkkonummella oleva Frigoterm Ky tjsp. Huoltoliikkeen valinta riippuu lähinnä siitä, satunko olemaan jossain vaiheessa liikenteessä itä- vai länsisuunnalla. Ellei sitten joku keksi sanoa jotain erityisen hyvää tai huonoa ko. liikkeiden palveluista.

Wallaksen sivuilla on sentään ihan hyvä lista valtuutetuista huoltoliikkeistä, jonka perusteella mikään hanski ei takuulla ole ainoa paja.

T.

Ville
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

Petri/Olli: Juuri kyllä soitin Nallen venehuoltoon ja sovin laitteen mahdollisesta viemisestä sinne, elikkä huhu lopettamisesta lienee perätön. Toinen vaihtoehto on se Kirkkonummella oleva Frigoterm Ky tjsp. Huoltoliikkeen valinta riippuu lähinnä siitä, satunko olemaan jossain vaiheessa liikenteessä itä- vai länsisuunnalla. Ellei sitten joku keksi sanoa jotain erityisen hyvää tai huonoa ko. liikkeiden palveluista.
Ahaa, hyvä tietää, mutta onko itse Nalle enää toimessa, voi olla että muistan rantahuhuja väärin. Ainakin Nalle hoiti faijan veneen Wallaksen aina kuntoon kun sitä sinne piti roudata...toisaalta onko se sitten laitteen huonoutta vaiko huollon huonoutta, jos laitetta täytyy huollattaa usein :)
No, Wallaksen kyseessä ollessa vastaus lienee kaikille selvä.
vvoltti
luti
Posts: 364
Joined: Mon Sep 15, 2008 11:10 am

Post by vvoltti »

Wallas vastaa:
Kiitos palautteestanne! On hienoa, että kirjasitte kokemuksenne ja lähetitte meille.

Ymmärrämme hyvin että ette ole olleet tyytyväinen kokemaanne. Monin osin olemme samaa mieltä kanssanne, osin myös toista mieltä.

Käyttöohje tuotteen 2400 kohdalla on tosiaan hyvin iäkäs. Olemme uudistamassa kaikkien tuotteidemme käyttöohjeistusta. Uuden tason ojetta edustaa 88DU lieden ohje, johon voitte käydä tutustumassa netissä osiossa asennus ja käyttö. Kun ohjeistuksen tekee kunnolla on kyseessä monien työvuosien urakka. Tämä työ on vielä kesken, mutta etenemme siinä kiihtyvästi.

Hehkun vaihtaminen itse on tarkoitettu olevan lähinnä juuri toimenpide, joka tehdään vain siinä tapauksessa kun huoltoliikettä ei ole mahdollista
käyttää. Valopetrolilaitteen huoltotarvehan on niin pientä, että kun hehkun vaihto tulee ajallisesti eteen, on laite joka tapauksessa hyvä huollattaa huoltoliikkeessä, jossa samalla muutkin säädöt ja tarkistukset voidaan suorittaa. Toki olette siinä täysin oikeassa, että itsevaihto-ohjeita on syytä kehittää. Tämä on meillä tehtaalla noteerattu ja aikanaan nekin uudistuvat. Nyt käytettävissänne on tehdashuoltomme, jolta saatte myös vaihtoon liittyvää ohjeistusta: Yhteystiedot ovat selkeästi www-sivujemme huolto-osiossa.

Kommenttinne Webaston laajasta materiaalista jäi askarruttamaan mieltä. Olen tutustunut Webaston eli Suomen tapauksessa Kahan internet-sivuston tarjontaan jo aikaisemminkin. Nyt yritin uudestaan löytää mm. huoltosuosituksia ja käyttöohjeita, mutta ilman tulosta. En myöskään nähnyt huolto-osiota, jossa opastettaisiin lähin huoltoliike. Dokumentit mitkä löydän ovat tuotteiden tekniset sisältöluettelot ja tuote-luettelo.

Jatkamme ohjeistuksemme kehittämistä, jotta voimme jatkossa palvella teitä ja kaikkia muita Wallas-käyttäjiä paremmin.

Toivottavasti Wallas lämmittää veneenne mukavan lämpöiseksi myös tulevina vuosina.

Parhain terveisin,

Wallas-Marin Oy

Sxxxxx Hxxxxxxx
Jatkoin keskustelua ainoastaan tuon Webaston osalta. Ilmoitin, ettei kyseinen kommentti suinkaan ollut minun, vaan olen sen lukenut luotettavana pitämästäni nettilähteestä :lol: jossa sen yhteydessä oli lukuisia linkkejä, jotka johtivat jonnekin joka ei välttämättä ollut webaston maahantuoja tms.

T.

Ville
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Mielenkiinnosta kävin katsomassa tuon mainostetun 88DU:n manuaalin http://www.wallas.fi/contentlibrary/PDF/490070FI.pdf

Onhan siihen jo saatu aikaiseksi räjäytyskuva värkistä, ja ohje miten laite kuuluu avata.

Räjäytyskuvan perusteella voisi päätellä, että ovat saaneet karsittua epämääräisten teräväreunaisten peltilärpyköiden määrän n. puoleen verrattuna Safeflame 1000 lieteen, mutta edelleen epäilyttää voiko pellistä pistehitsatuista osista kasattu poltin pitää diesel-käryt kokonaan sisällään...
Olli Niemi
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11316
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Tuo on niin tyypillinen asenne suomalaisissa liikkeissä että mikäli joku ei löydy virallisen maahantuojan nettisivuilta sitä ei ole olemassakaan, ikinä. Koettu mm. Lomardinin hintojen kanssa...
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Artsi
luti
Posts: 662
Joined: Fri Sep 07, 2007 08:12 am
Location: Naantali
Vene: Daniela

Post by Artsi »

Mulla oli Albin Expressissä joku pahuksen vanha Wallas, joka ei toiminut huoltojenkaan jälkeen, jollei akussa ollut riittävästi ylijännitettä. Petrooli ei vaan höyrystynyt riittävästä. Käynnistin sen sitten aina Marinolilla, eli letku Marinolipulloon, ja heti kun liekki alkoi palaa (kuuluu äänestä), letku takaisin petroolisäiliöön. Olihan se vähän hankalaa, mutta ainoa tapa saada lämppäri toimimaan, jos akun varaus ei ollut aivan tapissa. Enpä tiedä, toimiiko vielä. Pitäisi varmaan soitella Ilmarille...

terv. Artsi/DANIELA
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11316
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Toimi varmaan tenulla hyvin kunnes menitte lahjoittamaan sen pullon minulle ja Aleksille. Kiitos vielä kerran.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Post Reply