FE-sprint 2009 la. 23. toukokuuta

Moderators: Petri, harald

Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

Anonymous wrote: Katsoppas kuinka monta kertaa Charlotta tai Lisbeth arvio leikkarin väärin. Jos ei nouse, pitää ajaa vastaavasti pidemmälle. Jos shiftailee, kannattaa leikkarille ehkä tulla lähempänä ylämerkkiä. Toi on aikalailla "kuolemanpaikka" kun ei pääse merkille ja ei pysty tekemään vendaa yläpuolisten veneiden takia. Parempi olisi tulla valmiiksi sitten paaralla ja mennä niiden takaa tai mennä hieman pitkäksi, josta häviää usein varsin vähän verrattuna juuri-ja-juuri ajoitukseen. Parempi tulla merkille hyvällä vauhdilla hieman skuutteja löysäten kuin piinaamalla.
Yritin vain sanoa sitä, että se leikkarien arviointi oli hieman vaikeaa kun vene ei kulje normaalisti. Eikä se hyvä vauhti merkille oikein toimi myöskään silloin, jos muitten veneitten vauhti kryssillä on about sama kuin oma vauhti hieman alemmalla kulmalla.
Trackejä katsomalla tuo (todella) huono nousukulma oli vain ajoittaista. Välillä teitte pitkälti yli 100 asteen vendoja välillä n. 90 asteisia. Pysyykö skuuttaus ja ajotapa samana?
Ei se ero enää niin paha ole kuin vielä keskiviikkona, mutta yhä jonkinlainen. Tellarien liimautuessa purjeeseen ei oikein ollut mitään kiinnekohtaa millä määrittää ajokulmaa (kun Charlottasta ja Lisbethistä oli turha ottaa mallia) niin sitä yritti ajaa windexin mukaan, mutta silloin toki tarkkuus on paljon heikompi .
Petri wrote: Charlotta meni taas ekalla ohi ihan sen takia, että meillä oli mielestäni liian vähän tilaa välissä että me oltaisiin voitu jiipata ja Charlotta pystyi spinnuongelmistaan huolimatta pitämään meidät poissa merkiltä.
Trackistä näytti siltä, että teillä olisi ollut mahdollisuus Charlotan ohitettuanne laskea sen eteen ja pitää sisäpaikka maaliintuloon. Nyt jäitte ulkokurviin ja Charlotta meni ohi.
Kuten sanoin, mielestäni siinä ei ollut tarpeeksi tilaa eteen jiippaamiseen etenkin kun me oltaisiin silloin oltu paaralla ja Charlotta styyralla. Mutta siitähän nämä trackit ovat hyviä, että tilanteita voi arvioida uudelleen ja ehkä seuraavalla kerralla toimia toisin (ja sitten kolaroida...). Se mitä siinä olisi pitänyt tehdä, olisi heti pitänyt jiipata kun Charlottalla oli ongelmia spinnun kanssa, silloin siihen eteen olisi varmaan vielä ehtinyt helpostikin, nyt sitä jäi arpomaan liian pitkäksi aikaa ja Charlotta ehti saada spinnun vetämään ja nopeuden samaksi meidän kanssa.
Sen minkä kryssivauhdissa hävisitte korvasitte hyvin starteilla. Selkein syy kärkikahinan ulkopuolellejääntiin oli trackien perusteella nuo mokat johtoasemassa ylämerkkiä lähestyttäessä.

Joakim
Niin no siis mokat lähinnä ehkä vaikuttivat siihen, että jäimme jo ylämerkille muitten jälkeen, mutta toisaalta ei se poista sitä tosiasiaa että 500m kryssillä yleensä takaatulevat saivat 50-100m meitä kiinni.

Ja kerro nyt esim. mistä ihmeestä sitä voisi esim. kakkoslähdössäkin etukäteen tietää että ajetaankin styyralla 20! astetta alemmas mitä leikkarin perusteella voisi olettaa. Ei se pankkiin ajaminen 5 tms. asteen takia ole mikään uusi asia, mutta tuo 20 astetta on vähän liikaa ennakoitavaksi.
Guest

Post by Guest »

Petri wrote: Yritin vain sanoa sitä, että se leikkarien arviointi oli hieman vaikeaa kun vene ei kulje normaalisti. Eikä se hyvä vauhti merkille oikein toimi myöskään silloin, jos muitten veneitten vauhti kryssillä on about sama kuin oma vauhti hieman alemmalla kulmalla.
Jos nyt oikein ymmärsin, veneen huono nousukulma on vaivannut pidempään. Jos sitä ei saa kuntoon, pitää opetella ajamaan sen mukaisesti. Jokaisella veneellä on oma leikkarinsa ja siihen tietysti vaikuttaa myös toisten veneiden pakit.
Petri wrote: Ei se ero enää niin paha ole kuin vielä keskiviikkona, mutta yhä jonkinlainen. Tellarien liimautuessa purjeeseen ei oikein ollut mitään kiinnekohtaa millä määrittää ajokulmaa (kun Charlottasta ja Lisbethistä oli turha ottaa mallia) niin sitä yritti ajaa windexin mukaan, mutta silloin toki tarkkuus on paljon heikompi .
Tarkoitin lähinnä eroa kerrasta toiseen en niinkään paara vs. styyra. Vaikutti, että välillä teillä oli "normaali" nousukulma paaralla ja välillä hurjasti alle sen. Windexin mukaan ei voi ajaa! Jos langat ei toimi, pitää ajaa perstuntumalla, jota voi varmistaa silloin tällöin lokista, GPS:tä ja ehkä vielä windeksistäkin.
Petri wrote: Kuten sanoin, mielestäni siinä ei ollut tarpeeksi tilaa eteen jiippaamiseen etenkin kun me oltaisiin silloin oltu paaralla ja Charlotta styyralla.
En puhunut jiippaamisesta vaan laskemisesta eteen. Tehän kuitenkin leikkasitte aika paljon, jolloin selvästä johtoasemasta voi laskea pari astetta kunnes on toisen edessä ja siitä vielä voi yrittää hivuttautua alapuolelle. Molempienhan pitää kuitenkin jiipata päästäkseen alamerkille/maaliin, jolloin on syytä olla sellaisessa asemassa, ettei toinen pääse peittämään eikä saa tilaa. Jos ei pysty jiippaamaan ekana, jiippaa yhtäaikaa toisen takanaolevan kanssa.

Petri wrote: Niin no siis mokat lähinnä ehkä vaikuttivat siihen, että jäimme jo ylämerkille muitten jälkeen, mutta toisaalta ei se poista sitä tosiasiaa että 500m kryssillä yleensä takaatulevat saivat 50-100m meitä kiinni.
Teidän lenssivauhti vaikutti ihan kelvolliselta. Jos olisitte päässeet ekana ylämerkille, olisi voittoon olleet hyvät saumat.
Petri wrote: Ja kerro nyt esim. mistä ihmeestä sitä voisi esim. kakkoslähdössäkin etukäteen tietää että ajetaankin styyralla 20! astetta alemmas mitä leikkarin perusteella voisi olettaa. Ei se pankkiin ajaminen 5 tms. asteen takia ole mikään uusi asia, mutta tuo 20 astetta on vähän liikaa ennakoitavaksi.
Mitä tarkoittaa "leikkarin perusteella voisi olettaa"??? Tehän käänsitte paljon ennen Lisbethin kohtaamista, joka näytti tulevan hyvin merkille. Katso missä kulmassa ajoitte Charlotta trackin yli. Tossa olisi pitänyt pystyä näkemään miten Lisbeth tulee merkille. Jos he eivät ole menneet törkeästi yli, miksi kääntäiset selvästi heidän alepuolelleen veneellä, jonka nousukulman tiedät huonommaksi?

Trackin perusteella olisi melko helposti ehtinyt Lisbethin eteen. Juuri ennen käännöstä teillä oli kuvitteelliseen kohtauspisteeseen matkaa 40 m ja Lisbethillä yli 50 m JA teidän nopeus n. 1kn enemmän (hyvä osoitus siitä, että ajoitte turhaan noin alas). Kääntämällä suoraan Lisbethin eteen tai hiukan yläviistoon eteen olisitte varmistanut pääsyn ylämerkille ennen sitä vaikka nousukulma ja/tai vauhti olisikin selkeästi huonompi.

Huomaa miten ennen vendaa ajoitte lähes 5 kn ja vendan jälkeen alle 3 kn. Siis ensin solmun kovempaa kuin muut ja sitten lähes solmun hitaampaa kuin muut. Selkeä ero ajotavassa ja/tai skuuttauksessa!

Sitten käännyttyänne "väärälle leikkarille" menitte selkeästi (n. 25 m) Charlotan edestä. Kai tässä vaiheessa oli jo selvää, että merkille ette pääse? Nyt olisi pitänyt kääntää Charlotan eteen, jolloin olisitte ehkä vieläkin päässeet Lisbethin keulan edestä (Charlotta meni peräpeiliä hipoen takaa). Tällä olisitte varmistaneet, että Charlotta on perässä ylämerkillä riippumatta siitä menittekö Lisbethin takaa vai edestä.

Joakim
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

Petri wrote: ... Tellarien liimautuessa purjeeseen ei oikein ollut mitään kiinnekohtaa millä määrittää ajokulmaa (kun Charlottasta ja Lisbethistä oli turha ottaa mallia) niin sitä yritti ajaa windexin mukaan, mutta silloin toki tarkkuus on paljon heikompi .
Tervehdys

Meillä Lissussa sekä Olli että minä tarkkailimme kryssillä genoan etuliikkiä haukkana. Heti etuliikin eläessä annoin kommenttia Ollille että fellaa. Näin pystyimme ajamaan ilman tellareita ihan OK, kun purje oli riittävän eloisa. Windexin olemassaolo unohdettiin täysin ja ajettiin vain purjeella ja fiiliksellä.

Jos sinä ajat Windexiä, niin tuohon nousukulman eroon styyralla ja paaralla lienee yhtenä syynä, että windex on vinossa ja luovikulma indikaattorit eivät ole symmetriset molemmille halsseille :?.
Ystävällisin veneily terveisin PR
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

Anonymous wrote: Tarkoitin lähinnä eroa kerrasta toiseen en niinkään paara vs. styyra. Vaikutti, että välillä teillä oli "normaali" nousukulma paaralla ja välillä hurjasti alle sen. Windexin mukaan ei voi ajaa! Jos langat ei toimi, pitää ajaa perstuntumalla, jota voi varmistaa silloin tällöin lokista, GPS:tä ja ehkä vielä windeksistäkin.
No kerrotko mulle sitten target speedin n. 2-4 m/s tuuleen, joka muuttuu vähän väliä. Joo, kyllähän se löytyy esim. Charlottan tai Entertainmentin polareista, mutta jos mä voisin ajaa niitä targetteja, niin ehkä en olisi viimeisenä maalissa.

Noi kevyen kelin kryssit on ihan tarpeeksi vaikeita näillä taidoilla/tuolla purjeella vaikka tellarit toimii, niin ei se yhtään helpompaa ole ilman niitä.
En puhunut jiippaamisesta vaan laskemisesta eteen. Tehän kuitenkin leikkasitte aika paljon, jolloin selvästä johtoasemasta voi laskea pari astetta kunnes on toisen edessä ja siitä vielä voi yrittää hivuttautua alapuolelle. Molempienhan pitää kuitenkin jiipata päästäkseen alamerkille/maaliin, jolloin on syytä olla sellaisessa asemassa, ettei toinen pääse peittämään eikä saa tilaa. Jos ei pysty jiippaamaan ekana, jiippaa yhtäaikaa toisen takanaolevan kanssa.
Ei tuo leikkauskulma ollut mikään kummoinen tuohon tuuleen alkuun, vasta kun Charlotta sai spinnun ylös ja alkoi nostattamaan meitä piti alkaa leikkaamaan enemmän.
Jos olisin laskenut Charlottan eteen, olisin ollut käytännössä plattiksessa ja toisen suorassa peitossa, jossa matka ei kyllä olisi taittunut juuri mihinkään.
Mutta yhä, on helvetin paljon helpompi tehdä taktiikkaa nyt jälkeenpäin kun kisan aikana.
Teidän lenssivauhti vaikutti ihan kelvolliselta. Jos olisitte päässeet ekana ylämerkille, olisi voittoon olleet hyvät saumat.
Lenssivauhti on aina ollut hyvä, koska lenssillä veneitten varusteluerot eivät vaikuta niin paljoa, etenkin nyt uuden spinnun myötä.
Mutta jossittelu ei taaskaan paljoa auta, ylämerkille pitää ensin päästä ensimmäisenä että siellä voi olla ensimmäisenä.
Mitä tarkoittaa "leikkarin perusteella voisi olettaa"??? Tehän käänsitte paljon ennen Lisbethin kohtaamista, joka näytti tulevan hyvin merkille. Katso missä kulmassa ajoitte Charlotta trackin yli. Tossa olisi pitänyt pystyä näkemään miten Lisbeth tulee merkille. Jos he eivät ole menneet törkeästi yli, miksi kääntäiset selvästi heidän alepuolelleen veneellä, jonka nousukulman tiedät huonommaksi?
Siis jos katsot meidän trackia kakkoslähdössä, olimme selvästi sellaisessa paikassa että merkki oli itseasiassa jo alle 90 asteen kulmassa meihin nähden (vedä kohtisuora viiva vendapisteestä ja huomaat että kääntömerkki jää sen alle). Ajokulmasta 168 käänsimme kulmaan 53, eli ilmeisesti suoraan shiftanneeseen tuuleen tai jotain.
Ja kun tietää, ettei vastassa ole ammattilaisia niin ei mielestäni ole kauheasti pointtia yrittää kokoajan vilkuilla missä selvästi meitä ylempänä vene menee, koska yhtälailla hekin tekevät virheitä leikkariarvioissaan.
Sitten käännyttyänne "väärälle leikkarille" menitte selkeästi (n. 25 m) Charlotan edestä. Kai tässä vaiheessa oli jo selvää, että merkille ette pääse? Nyt olisi pitänyt kääntää Charlotan eteen, jolloin olisitte ehkä vieläkin päässeet Lisbethin keulan edestä (Charlotta meni peräpeiliä hipoen takaa). Tällä olisitte varmistaneet, että Charlotta on perässä ylämerkillä riippumatta siitä menittekö Lisbethin takaa vai edestä.

Joakim
Mä en kyllä muista miksei sitä nähty heti ettei sinne pääse, mutta osasyy ehkä oli että sitä odotti josko tuuli sitten shiftaisi tai jotain. Taas kerran, jälkikäteen on helppo sanoa että olisi pitänyt vendata nopeammin.
Guest

Post by Guest »

Ensinnäkin ei ole todellakaan tarkoitus vinoilla! Ja edelleenkin heittelen ajatuksia tietämättä millaista siellä tilanteessa oikeasti oli, joten kommenttini pitää suodattaa sen mukaisesti.
Petri wrote: No kerrotko mulle sitten target speedin n. 2-4 m/s tuuleen, joka muuttuu vähän väliä. Joo, kyllähän se löytyy esim. Charlottan tai Entertainmentin polareista, mutta jos mä voisin ajaa niitä targetteja, niin ehkä en olisi viimeisenä maalissa.
Tarkoista targeteista on aika vähän hyötyä noin kevyessä tuulessa, mutta pitää olla joku käsitys siitä mihin kulmaan ajaa ja millaista vauhtia pitäisi ajaa. Kun katsoo ekan lähdön ekaa kryssiä ajatte ensin aivan loistavaa kulmaa (ylemmäs kuin Charlotta) ja vauhtia loistavan lähdön jälkeen, mutta sitten paaralla ajattekin 10-15 astetta alemmas kuin muut, mutta taas vauhti on ihan OK (siis ko. kulmalle).

Te ajoitte paaralla n. 5,5 kn kun Lisbeth ja Charlotta ajoivat n. 4,7 kn. Tuollaiset arvot löytyy juuri 8 kn polaareista. 4,7 kn on optimi kryssiä 45 asteen kulmaan 3,4 kn VMG:llä ja 5,5 kn taas on oikein hyvä vauhti n. 60 asteen kulmaan, mutta tällöin VMG on enää vajaat 2,8 kn eli melkein 20% vähemmän!

Tuo osoittaa hyvin kuinka tärkeää on ajaa tarpeeksi ylös. Tuollainen 5,5 kn kryssivauhti on sopiva vasta selvästi yli 10 kn tuulissa.

6. lähdössä näytti teidän paaramenokin olevan ihan OK, joten en kyllä oikein usko, että kölissä tai rikissä on pahempaa vikaa.


Sitten siinä ekan lähdön lenssillä teitte 50-60 asteen jiipin eli ajoitte varmaankin ~150 asteen TWA:ta. puolessä välissä lenssiä olitte n. 12 m edessä ja 5 m yläpuolella. Tuosta olisi pitänyt hivuttautua suoraan eteen, jolloin takanaoleva ei vielä peitä ja jos nostaa peittääkseen joutuu vain ulkokaarteeseen ja huonompaan asemaan jiipin jälkeen. Teillähän oli kulkuoikeus, koska peittoa ei ollut.
Petri wrote: Siis jos katsot meidän trackia kakkoslähdössä, olimme selvästi sellaisessa paikassa että merkki oli itseasiassa jo alle 90 asteen kulmassa meihin nähden (vedä kohtisuora viiva vendapisteestä ja huomaat että kääntömerkki jää sen alle). Ajokulmasta 168 käänsimme kulmaan 53, eli ilmeisesti suoraan shiftanneeseen tuuleen tai jotain.
Ja kun tietää, ettei vastassa ole ammattilaisia niin ei mielestäni ole kauheasti pointtia yrittää kokoajan vilkuilla missä selvästi meitä ylempänä vene menee, koska yhtälailla hekin tekevät virheitä leikkariarvioissaan.
Kyllä ehdottomasti pitää ja kannattaa katsoa muita. Ei ehkä sinun, mutta ainakin miehistösi. Itse kyllä seuraan muita ajaessanikin, mikä varmasti häiritsee vauhtia, mutta on ehkä kuitenkin sen arvoista, riippuen tietysti siitä miten hyvin miehistö osaa arvioida tilanteita. 2. lähdön kryssin loppupäässä menitte aivan Charlotan perän takaa, jolloin olisi ollut helppo nähdä miten kaukana Charlotta on leikkarilta ja myöskin todeta, ettö kurssien ero oli huomattavasti yli 90 astetta.

Petri wrote: Mä en kyllä muista miksei sitä nähty heti ettei sinne pääse, mutta osasyy ehkä oli että sitä odotti josko tuuli sitten shiftaisi tai jotain. Taas kerran, jälkikäteen on helppo sanoa että olisi pitänyt vendata nopeammin.
Pitää muistaa, että erityisesti OD-kisaaminen on kisaamista muita veneitä vastaan eikä kelloa vastaan. Ei haittaa vaikka menee pahastikin leikkarilta yli tms., jos samalla varmistaa hyvän aseman kilpakumppaneihin nähden, mikä on se tärkein asia.

Joakim
Petri
FE-junkie
Posts: 3944
Joined: Thu May 29, 2003 01:17 am
Location: Espoo

Post by Petri »

Anonymous wrote: Sitten siinä ekan lähdön lenssillä teitte 50-60 asteen jiipin eli ajoitte varmaankin ~150 asteen TWA:ta. puolessä välissä lenssiä olitte n. 12 m edessä ja 5 m yläpuolella. Tuosta olisi pitänyt hivuttautua suoraan eteen, jolloin takanaoleva ei vielä peitä ja jos nostaa peittääkseen joutuu vain ulkokaarteeseen ja huonompaan asemaan jiipin jälkeen. Teillähän oli kulkuoikeus, koska peittoa ei ollut.
Tuo jiippi tehtiin vasta kun Charlotta teki jiipin, eli sen ajankohta ja kulma tulivat sikäli puhtaasti Charlotalta, ei omasta päätöksestä.

Pitää toki nyt muistaa, että tuo oli tämän kauden oikeastaan ensimmäinen lenssi FE:llä FE:tä vastaan ja kun jo kerran aiemmin (WHC#1) olin tällä kaudella arvioinut väärin (eri) veneitten nopeuksia niin en katso olleeni vielä tuossa vaiheessa kovinkaan hyvässä asemassa oikean arvion tekemiseen.
Kyllä ehdottomasti pitää ja kannattaa katsoa muita.
Katso kyllä toki, mutta ei mielestäni pitää minään ehdottomana ohjenuorana etenkin kelissä missä tuuli vaihtelee suhteellisesti paljonkin.
Aivan yhtähyvin Olli olisi voinut ajaa leikkarin pitkäksi.
2. lähdön kryssin loppupäässä menitte aivan Charlotan perän takaa, jolloin olisi ollut helppo nähdä miten kaukana Charlotta on leikkarilta ja myöskin todeta, ettö kurssien ero oli huomattavasti yli 90 astetta.
Toki, mutta kaikkea ei ehdi nähdä, etenkin jos samaan aikaan styyralla tulee edessä toinen vene. Tai valvoa, että Charlotta tekee 360.

Sikäli mitenkään omia gasteja väheksymättä pitää nyt kuitenkin muistuttaa, että mulla, toisinkuin esim. Ollilla ei ollut kyydissä toista kipparia ja jo vuosia jollakisoja kisannutta kaveria, vaan kaksi 19-vuotiasta joista toinen oli ensimmäistä kertaa elämässään ratakisassa ja toinen kisaa vasta oikeastaan toista kauttaan. Juuri sen takia vaikkakin tämä spekulaatio pakottaa miettimään omia tekemisiään, on aina rajallista miten paljon sitä itse ehtii kilpailun aikana prosessoimaan, koska kaikki nämä virheet mitä tuli tehtyä ovat sikäli ihan peruskauraa (etenkin noin trackeja tarkastelemalla) mutta luultavasti tapahtuivat enemmän tai vähemmän vain huolimattomuutta.

Lähdöt ovatkin siksi mulle niin helppoja, kun niissä on selvä kvantitatiivinen suure joka määrää toiminnan ja kaikki asiat tapahtuvat varsin rajatussa tilassa eli tarkkailu on helppoa. No, eihän se silti nyt niin putkeen aina mene, mutta ehdottomasti startit ovat mielestäni kilpapurjehduksen helpoin osa-alue.
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

Petri wrote:...Sikäli mitenkään omia gasteja väheksymättä pitää nyt kuitenkin muistuttaa, että mulla, toisinkuin esim. Ollilla ei ollut kyydissä toista kipparia ja jo vuosia jollakisoja kisannutta kaveria, vaan kaksi 19-vuotiasta joista toinen oli ensimmäistä kertaa elämässään ratakisassa ja toinen kisaa vasta oikeastaan toista kauttaan. Juuri sen takia vaikkakin tämä spekulaatio pakottaa miettimään omia tekemisiään, on aina rajallista miten paljon sitä itse ehtii kilpailun aikana prosessoimaan, koska kaikki nämä virheet mitä tuli tehtyä ovat sikäli ihan peruskauraa.
Tervehdys

Tuossa osuit kyllä naulan kantaan. Mitä "kokemattomampi" miehistö sitä enemmän "vastuu" päätöksistä lankeaa kipparille. Purjehdus onkin lajina sikäli hassu, että siinä seurattavien parametrien määrä ylittää selvästi ihmisen prosessointikyvyn. On siis vain tyydyttävä seuraamaan niitä oleellisimpia seikkoja ja keskittyä omaan suoritukseen.

Ollilta voisikin kysyä, miltä tuntui vain ohjailla venettä, ilman taakkaa taktiikasta ja trimmeistä jne... Minun tuota ei tarvitse kysyä, sillä Ollin kasvojen ilme kertoi kaiken :D.

Seikka mikä FE-sprint meille kaikille opetti on se, että veneen kuin veneen saa kulkemaan, kun sen eteen tehdään töitä esim kölihomma, pohjanhionta ja huippupurje keulalla sekä riittävästi kokemusta veneeseen. Huomattavaa on, ettei meilläkään kaikki manooverit olleet salamannopeita suorituksia vaan homman taika oli ettei niissä juurikaan kämmätty. Erittäin hyvä suoritus varsinkin, kun olin itse ensi kertaa "kohmeisena" vesillä tällä kaudella ja vieraalla veneellä :wink:.

Ei meidän tarvinnut yhtään kumarrella Charlottaa vaan pantiin tasapäin päihin. Ratkaisu meidän kannalta jäi huonoon viimeiseen lähtöön ja hieman turhan epätasaiseen yleissuoritukseen. No aina ei voi voittaa. Samanlaista kaurapuuroa se Haraldkin syö kun me muut...? :roll:
Ystävällisin veneily terveisin PR
Olli
hyperaktiivi
Posts: 2050
Joined: Wed May 19, 2004 20:16 pm
Location: Helsinki

Post by Olli »

Petri wrote:Katso kyllä toki, mutta ei mielestäni pitää minään ehdottomana ohjenuorana etenkin kelissä missä tuuli vaihtelee suhteellisesti paljonkin.
Aivan yhtähyvin Olli olisi voinut ajaa leikkarin pitkäksi.
Ja ajoinkin monta kertaa pitkäksi. Meillä ei veneessä varmaan kukaan uskonut kuinka ylös tolla uudella genualla päästään. Mitä kauempaa tultiin leikkarille, sitä pahemmin ajettiin yli. Se vähäinen tuuli oli niin mutkainen, että kovin kaukaa ei kannattanut leikkarille ajaa.

Saikohan Harald serverin buuttailujen välissä mitään tuulikäppyrää talteen? Sekään ei välttämättä siellä latvassa kerro kyllä kaikkea, ainakin meillä näytti kryssillä välillä windexi suoraan eteen ja purjeet vain veti...
Petri wrote:Lähdöt ovatkin siksi mulle niin helppoja, kun niissä on selvä kvantitatiivinen suure joka määrää toiminnan ja kaikki asiat tapahtuvat varsin rajatussa tilassa eli tarkkailu on helppoa. No, eihän se silti nyt niin putkeen aina mene, mutta ehdottomasti startit ovat mielestäni kilpapurjehduksen helpoin osa-alue.
Teidän ilmiömäiset startit on kyllä huomattu. Mulla taas menee joskus tuurilla startti hyvin, mutta on se vaan niin vaikeeta. Varsinkin noin vaihtelevissa tuulioloissa ajoitus voi heittää aika räikeästi.
Olli Niemi
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11315
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Oikeasti tuossa tuulessa pitäisi pysyä erittäin lähellä linjaa, jotta tuulen vaihtelut eivät pääsisi yllättämään. Mutta sitten tuolla veneellä pitäisi ottaa pitkä ja suora kiihdytys lähtöä varten. Että siinä sitten olet.

Voin koittaa kaivella, mutta meillä pätkäisi yhteys poikki jossain vaiheessa jonka jälkeen ei enää ole lokia. Tiedostot saan veneeltä vasta keskiviikkona WHC #3:en jälkeen, palailen sitten.
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Post Reply