Maston tukitanko

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Maston tukitanko

Re: Maston tukitanko

by Janne Nieminen » Sun Apr 19, 2026 09:23 am

No joo. Kirkkaalla päivänvalolla katsottuna ei mitään dramaattista. Näyttää siltä, että ruskean maalin alle olisi jäänyt jonkinlaista kuprua jo alunperinkin, ja nyt on sitten lohjennut irti. Kynnellä saa murrettua vähän lisääkin, mutta rakenteessa ei näy painumista, halkeamia tai mitään muutakaan silmiinpistävää. Lienee turha huolehtia enempää, syksyllä voi tarkastella varmuuden vuoksi uudelleen.

Re: Maston tukitanko

by harald » Wed Apr 15, 2026 12:57 pm

Laitetaan nyt kun muistui Mieleen
20260414_154315.jpg
20260414_154321.jpg
Onko samannäköistä?

Re: Maston tukitanko

by harald » Mon Apr 13, 2026 09:14 am

Meilläkin tuo palkki on jotenkin haljenneen näköinen. Tuliko tämä nyt esille uusimman NBJS videon jälkeen, en tiedä.

Näyttää slltä että tuo olisi kakkosnelonen käärittynä lasikuituun, mutta mun tietääkseni kukaan ei ole tutkinut tuota eikä se ole kellään oikeasti haljennut. Veneen pohja on kyllä tuolta osin erittäin paksu ja jäykkä rakenteeltaan.

Kuva olisi jepa

Maston tukitanko

by Janne Nieminen » Sun Apr 12, 2026 22:59 pm

Enpä löytänyt aiheesta vanhaa keskustelua, joten avasin uuden.

Maston tukitangon jalkana toimii jonkinlainen kölitukki, josta näkee jo ulospäin, että se on rakenteeltaan erilainen kuin varsinaiset kölitukit. Se on matalampi, levämpi ja muodoltaan kantikas. Tanko tukeutuu yläpintaan, jossa on muistaakseni upotus sen alapäälle ja kiristykselle. Eilen huomattiin, että tukin etureunasta on lohjennut pois maalia. Alla ei kuitenkaan ole kosteutta. Ensimmäinen ajatus on, että tukki olisi kompressoitunut paineen alla niin, että maali on lohjennut. Onko muilla havaintoa vastaavasta? Onko syytä olla huolissaan? Onko käsitystä, mistä materiaalista se on tehty? Kohtalaisen kova pistekuormahan siihen kohdistuu vantit kiristettyinä.

Top