Mahonkivanerin käsittely

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Mahonkivanerin käsittely

Re: Mahonkivanerin käsittely

by Cage » Mon Sep 01, 2025 20:37 pm

Juu, onhan se aika jäätävä tuo hinta, mutta sitten vuorostani arvostan sitä että myydään vähän pienempinä paloina kuin että pitää peräkärryllä lähteä hakemaan.

Nyt kotiin tuli tuollainen mahonkivanerin pala. Pitää kokeilla joku ilta tässä teak color restoreria ja sit myös pelkän öljyn lopputulos. Voin raportoida, kunhan kerkeän.

Re: Mahonkivanerin käsittely

by jokn » Mon Sep 01, 2025 17:59 pm

Härskit on hinnat Marinekaupan vanerilla. Ostin talvella Hollolasta Novo Woodilta 10mm okumevaneria 2500x1220 levyn hintaan 68€. Tuota vaneria mulla on itse asiassa yli puolet jäljellä, ja voin sitä vaihtaa vaikkapa panimotuotteisiin, jos ketä kiinnostaa :D

Re: Mahonkivanerin käsittely

by Mikko Suomalainen » Mon Sep 01, 2025 13:33 pm

Tein marinekaupan mahonkivanerista uuden kulkuulukun keväällä ja öljysin värittömällä tiikiöljyllä, hyvin toimi. Levy kannattaa käydä liikkeessä valitsemassa, oli aika vaihtelevanlaatuisia. Pintaviilu on myös ihan todella ohut ja lohkeaa helposti. Kannattaa teipata lohkeamisen estämiseksi sahatessa mutta irroittaa myös teippi varovasti ettei viilusta irtoa säikeitä teippiin. Halvin ei siis ehkä ollut paras mutta kyllä siitä luukku tuli.

Re: Mahonkivanerin käsittely

by Cage » Mon Sep 01, 2025 13:04 pm

jil83 wrote: Mon Sep 01, 2025 12:54 pmEhkäpä kannattaa ottaa vertailuun mukaan myös okumevaneri, jotta saadaan valinnasta vähän vaikeampaa :D
Sitä ei onneksi kyseisessä liikkeessä näytä olevan myynnissä, niin säilyy vaihtoehdot vähissä.

Re: Mahonkivanerin käsittely

by jil83 » Mon Sep 01, 2025 12:54 pm

Ehkäpä kannattaa ottaa vertailuun mukaan myös okumevaneri, jotta saadaan valinnasta vähän vaikeampaa :D

Mahonkivanerin käsittely

by Cage » Mon Sep 01, 2025 07:22 am

Olen tekemässä avohyllyistä kaappeja ja ajattelin tehdä nykyisen hyllyn peräpäähän siksi uuden pienen laipion. Marinekauppa.com myy sekä tiikkivaneria että mahonkivaneria, sillä erolla että tiikkivaneri maksaa 212€ per levy ja mahonkivaneri 66€. Yllättävästi tuo mahonki siis kiinnostaa. Onko kenelläkään tietoa / kokemusta siitä että voiko mahonkivanerin öljytä tiikkiöljyllä (kaapissa Hempelin teak colour restoreria ja Hempelin tiikkiöljyä) tai tuleeko siitä katastrofi?

Tuotekuvauksen mukaan tiikkivaneri on mahonkia, jossa tiikkiviilu päällä. Mahonkivaneri vuorostaan eukalyptyspuuta, jossa mahonkiviilu päällä.

Top