Otin hekistä vain löysät pois eli se oli löysällä. Ylin latta on WB:n jäljiltä paikallaan (täytyy tarkistaa kireys). Kevyellä kelillä purjetta joutuu hieman avustamaan, jotta latta saadaan taipumaan oikeinpäin. Maston huippuun täytyy virittää jonkinlainen viritys takastaagia varten. Isossa on sen verran paljon ahvenselkää, että se ottaa vaijeriin kiinni jo toiseksi ylimmän latankohdalla. Raken saaminen kohdalleen voisi myös auttaa.
on 2009-Sep-24 18:05:38 Anonymous coward said
harald
No, skuuttikin on hiukan auki. Katsotaan sitten kun saadaan kuva jossa toppilatta sulkee kuvan alalaidassa näkyvään puomiin verrattuna. Jätä vielä hekki aivan löysälle, vaikka lukko auki jopa.
Meilläkin on toppilatta niin, että joutuu joskus kiskomaan urakalla jotta sen saa kääntymään. Meillä ottaa toppilatta joskus kevyessä kiinni, mutta meillä vain vähän. Tuossa kun on ratsastajat niin purje tulee hiukan siitä vielä taaksepäin. Tarkasti mitoitettu. Latta hekin toppiin?