Page 1 of 1

Peräsinhela

Posted: Wed Apr 30, 2014 09:00 am
by Cage
Noniin, sitten onkin taas onnistuttu... Ruuvasin peräsinhelan irti syksyllä, sillä peräsimessä oli klappia, joka johtui siitä, että peräsinhelan messinkiosa oli kulunut pulttireiän kohdalta soikeaksi. Peräsinheloja olin katsellut Hjertmansilta ja Meredinistä. Mittailin kuitenkin eilen pinnaa, ja ongelma on:
- peräsinakseli on 30mm halkaisijaltaan
- Hjertmansilta ja Meredinistä löytyy peräsinheloja 30mm akseliin, mutta peräsinpinnan leveyden tulee silloin olla 60mm
- Oman pinnan leveys on 50mm

... ja tietysti tuon kuluneen helan olen varastoinut jemma nimiseen paikkaan. Eli, jottain tarttis tehrä...

Onko kenelläkään tietoa mistä noita peräsinheloja kannattaisi kysellä em. paikkojen lisäksi noilla FEneen mitoilla (akseli 30mm, pinna 50mm leveä)?

Posted: Wed Apr 30, 2014 12:40 pm
by toxi
laita 5mm puupalat kummallekin puolelle nykyistä pinnaa ja muotoile ne sen helan mukaan niin saat kohtalaisen siistin ratkaisun.

//Tomppa

Posted: Wed Apr 30, 2014 12:55 pm
by Cage
toxi wrote:laita 5mm puupalat kummallekin puolelle nykyistä pinnaa ja muotoile ne sen helan mukaan niin saat kohtalaisen siistin ratkaisun.
Jees, tuo on se ratkaisu, jollei sopivaa osaa löydy suoraan hyllystä.

Posted: Mon May 05, 2014 23:44 pm
by Cage
Hieman lisää tonkimalla löytyikin oikea hela, se on siis Plastimon valmistama ja heidän osa numero 13384. Nyt vain metsästämään kauppaa, joka tuollaisen onnistuu myymään. UK:sta löytyy ainakin, tiedustelu Hjertmansillekin mennyt, Meredin ei koskaan palannut, vaikka lupasi soitella takaisin jo viime viikolla.

edit: Hjertmansin ja Meredinin valikoimissa olevat helat ovat juuri Plastimon heloja, ilmenee kun vertaa kuvia ja valmistajan osan numeroa.

Posted: Sat May 24, 2014 13:53 pm
by Olli
Osui silmään yksi keino hoitaa tämä ongelma: http://charlottaff27.blogspot.fi/2014/0 ... lasta.html