Page 1 of 1

Finn Express 64/ ratsastajat/kikkatalja/yleistä

Posted: Sat Jan 05, 2013 22:57 pm
by Timppa.O
Morjens arvon seilorit.
Näin pikkupurkkarin omistajana, haluaisin kysyä, mistä pääkaupunkiseuldulla kannattaisi hommata isopurjeeseen ratsastajat. Wb-sailsistä kysyin, se on kyllä tunnettu paikka, onko joku laitattunut siellä ratsastajia isoon? Lupasi kyllä hyvään hintaan.
Viime keväänä ostin kys. veneen ja kesä meni oikeastaan veneeseen tutustuessa ylipäätään. Dirkkinä käytin ihan vaan ohutta rautakettinkiä takastaagista puomiin. Puominkannatin olisi kyllä parempi. Mikä kannattaisi hankkia ?? Ihmettelin ettei veneessä ollut puominkannatinta, oikein porukalla myös ihmeteltiin kun laitettiin isopurjeen, fokan ja spinnun fallit uusiksi, kun veneen edellinen omistaja ei kertonut että köydet ovat sikin sokin solmussa maston sisällä...Isopurje on kuin pakasta vedetty, onkohan veneellä oikeasti edes purjehdittu ja milloin viimeksi( edell.omistaja ei kyselyistä huolimatta vastannut asiaan) ?
No, päästiin sentään seilaamaan kesällä, mutta ratsastajat isoon tosiaan on saatava nyt tulevaksi kesäksi, mielellään myös edellä mainittu puominkannatin sekä pinnan lukitus, millaista olette käyttäneet ? Albinissa jota testasin, niin siinä oli sellainen lukko, nostit vaan pinnan ylös ja se lukittui (yksin tulee kuitenkin seilattua jonkun verran ja joku lukitus olis saatava kun lähinnä nostaa purjeita ?? Satamassa puomia pidin ylhäällä isopurjeen fallilla, minkä tosiaan sanoikin jäsenenne FE-sillanpää suomi-24 purjehdus-sivulla. Hänen ehdotuksestaan rekisteröidyin tähän fe83 sivustolle. Tiesin kyllä tästä sivustosta, mutta mietin että koskee lähinnä FE83:a. Hienoa että voi jakaa myös tietoa 64:a. Toivottavasti auttaa jotain muutakin.

Seilattiin Finn express 74:a n. 10 vuotta/ osaomistusvene. Purjehdittu on myös Saksaan, tosin tutun veneellä( Finngúlf 36) Hieno kokemus ja upea vene :)
Kokeilemiani veneitä:Albin express, Finn 26,Sunwind 26(aika ruuhi) Beneteau first 32, Sadler joku 38 ft, Beneteau First 31.7.
Osaomistusveneestä sen verran että mieluummin pienempi ja oma kuin yhteisomistus ja isompi.. Niin jos joku tarvitsee gastia merelle, olisin kiinnostunut. Lievän lihas-sairauden takia jaloissa, en oikeastaan haluaisi kuin siirto/ matkapurjehdukselle. Olen 40 v mies, käynyt purjehtijakurssit päälliköksi asti, navigaatiokoulutukseltani saaristolaivuri, kotimaan liikenteen laivuri, jossa kyllä käsitellään rannikkolaivurin opit+ meriturva+vhf-kurssi( SRC-lupa)+ensiapu.
Kaikki paitsi purjehdus on turhaa :)
Asian vierestä vielä, asumme nyt lappeenrannassa, muutettiin n. 2 vuotta sitten Espoosta. Luultavasti muutamme takaisin pääkaupunkiseudulle, ja siihen liittyykin tämä seuraava kysymys: mitä Hempelin tai muun merkkin primeria ja maalia kannattaisi käyttää pohjan maalaamiseen jos loppukesästä vene tuodaan espooseen ja merellä on vähän eri olosuhteet kuin saimaalla ? :)Pohjaa ei ole koskaan maalattu..hienossa kunnossa tosin. Nyt viime keväänä vedin laikalla kölin puhtaaksi(profiili säilyi ok.)
Sitten sikaflexiä kölin ja rungon väliin, sit 2 kertaa pohjamaali ja 3 kertaa pintamaalit päälle. Kai se noin suunnilleen kannatti tehdä ?? .Mitä vinkkejä pohjan maalaamiseenPeräsin pitää kanssa maalata, mitä maalia siihen kannattais käyttää. Kiitos jo etukäteen
Timppa

Posted: Sun Jan 06, 2013 16:29 pm
by vvoltti
Pikkuveneen puominkannattimeksi sopii tuo bartonin ainoa toimiva hela:
http://www.bartonmarine.com/tech-info-b ... -44001.asp

Dirkki on muuten köysi, joka tulee maston topista ja pitää puomia ylhäällä. Takastaagista puomiin tuleva kettinki on jokin täysin käsittämätön viritys, jolle en keksi mitään järjellistä käyttöä.

Expresseissä paljon käytetty pinnalukko on tämä:
http://www.marinshopen.se/Tillbeh%C3%B6 ... fault.aspx

Kannattaa kuitenkin tsekata peräsinpinnan kiinnitys, roderlåset toimii parhaiten, jos pinnan "ylös-alas" liikkeen saa säädettyä sopivan jäykäksi. Toimii se periaatteessa siitä narustakin vetämällä rapulukon kanssa, mutta ei ole yhtä näppärä.

WB tekee varmaan hyvät ratsastajat. Tsekkaa kuitenkin onko mastosi ratsastajille sopiva. Noin pienessä veneessä ei sinänsä ratsastajia tarvitse, mutta jos yksin purjehtii, niin kyllä ne silloin on ihan paikallaan.

V.

reply

Posted: Sun Jan 06, 2013 20:36 pm
by Timppa.O
Joo, tiedän kyllä että dirkki tosiaan on se köysi, mutta käytin tästä mun rautakettingistä sitä nimeä....ok :) siis se mun rautakettinki on ollut kiinni takastaagissa ja puomissa, vain silloin kun olen nostanut isopurjetta..(pysynyt puomi paikoillaan, eikä pitkin kantta, helpottaa hieman kun ei ole sitä puominkannatinta. Olet vissiin Kopulainen, Ville V ilmeisesti. Eikö sulla ollu albin express ?? Olin siinä Juha T. Fe 74:a toinen omistaja aikoinaan. Mutta ei siinä mitään kiitti linkeistä ja vinkeistä.

Posted: Sun Jan 06, 2013 22:12 pm
by vvoltti
Puomi kiinni takastaagissa purjetta nostaessa :shock:

Miten tän nyt nätisti sanoisi, kehottaisin pidättäytymään moisesta.

Expressissä kun ei ollut dirkkiä eikä tankokikiä niin tavattiin nostaa se puomin takapää kaiteen päälle ennen purjeen nostoa. Sieltä se puomi nousee nätisti purjeen mukana kolhimatta kantta.

Mutta siis herranjestas puomi ei missään nimessä saa olla kiinni missään purjetta nostaessa, eikä varsinkaan takastaagissa. Tolla tekniikalla saa takuuvarmasti ennemmin tai myöhemmin jotain rikki, joko ihmisiä tai varusteita.

V.

PS. Juu kyseinen Kopulainen olen. Expressistä olen vaihtanut vähän isompaan perheveneeseen.