Page 1 of 1
autonrengaskumiraidan poisto kyljestä
Posted: Sat Sep 22, 2012 22:07 pm
by FE-Sillanpää
Tuli mentyä rikkinäiselle septintyhjennyspaikalle hukkareissulle pitkin laiturinkylkeä ja siitä tarttui autonrenkaan jarrutusjälki kylkeen. Laiturissa oli marinetekin harmaat muovit mutta edelliset kulkijat lienee jättäneet pintaan mustaa. Vedin pahimmat kasat pois Handy- ikkunatyökalulla, joka on kuin partaterä. Sen jälkeen autoglymin hull&fender cleanerilla, josta ei juuri apua ollut koska se on rasvan- eikä kuminpoistaja.
Mitä kokeilisi seuraavaksi?
Posted: Sat Sep 22, 2012 22:37 pm
by Artsi
Bilteman käsiepesuaine. Sillä puhdistan mm. kalkkijäljet suihkukaapin lasiseinistä. Ei ole muulla aineella lähtenyt. Sisältää kuitenkin tuoteselosteen mukaan hioma-aineita, mutta ei mielestäni ole vaurioittanut suihkukaapin muovista pohja-allasta, joten tuskin gelkkariakaan.
http://biltema.fi/fi/Autonhoito/Muut/Ka ... ine-36980/
Musta jälki pois...
Posted: Mon Sep 24, 2012 10:19 am
by juhpoh
Tervehdys. Itse olin joskus saman ongelman edessä, jostain laiturista oli autonrenkaasta tullut veneeni kylkeen pitkä, musta raita. Yritin kaikenlaisia konsteja ja aineita, mutta se kumijälki istui siinä kyljessä kuin se kuuluisa p**ka junttilan tuvan seinässä.
Sain vinkin Kasnäsin Midnight Sun Sailingin henkilökunnalta: Ns. ihmesieni auttaa. Ja totta oli, ihan vain pelkällä vedellä ja ihmesienellä lähti. Ei juuri tarvinnut edes työstää. Kastele se jarrujälki ja sieni ja hankaa se pois. Ei tarvitse pesuaineita.
Ihmesieniä saa melkein mistä tahansa kaupasta, ei maksa edes paljoa.
Toivottavasti tästä oli apua.
Terv. Juhana
Re: Musta jälki pois...
Posted: Mon Sep 24, 2012 10:31 am
by FE-Sillanpää
juhpoh wrote:Ns. ihmesieni auttaa. Ja totta oli, ihan vain pelkällä vedellä ja ihmesienellä lähti. Ei juuri tarvinnut edes työstää. Kastele se jarrujälki ja sieni ja hankaa se pois. Ei tarvitse pesuaineita.
Ilmeisesti tuo biltsun aine on kopiota Swarfegasta, vai? Sitä taitaisi tallista löytyä kokeiluun.
Ihmesienestä oli niin positiivinen juttu (koko sivu!) 9/2012 Venelehdessä, että niitä on kokeiltava jotta uskoo.
Kiitoksia vinkeistä! Sienikaupan kautta kotiin
(Kausi jatkuu vielä ... kävin toissapäivänä juuriharjaamassa vesilinjat kauttaaltaan ja mikroliinalla myös kyljistä nokea veks. Kyllä sitä nokiraitaa näillä sateilla tuleekin. Pääskysenpenteleet ovat onneksi jo lähteneet.)
Posted: Mon Sep 24, 2012 10:45 am
by harald
Jos kyseessä on tuo Universal Stone ihmesieni, niin se on kyllä tehokas mutta jättää aavistuksen matan pinnan jälkeensä. Kysessä lienee sekoitus erikois-saippuaa ja valkoista savea, eli siinä on pieni hiomis-vaikutus. Mutta jos viimeistelee jollain hienolla kiillotustahnalla tulee kyllä hyvä.
Me duunasimme sitloodan tuolla viime kesän lopussa.
Muuten kokeilisin jollain tärpättipohjaisella aineella, tai sitten joku tar-remover huoltoasemalta.
Posted: Mon Sep 24, 2012 13:17 pm
by juhpoh
Foxtel -ihmesieni (tai taikasieni) on kyseessä. Se kuluu käytössä pois, ikäänkuin pyyhekumi. Hinta jotain 2¤ luokkaa/pkt. On niitä muitakin, mitä nyt sattuu marketin hyllystä löytymään: Vileda, Swiffer, Scotch-Brite jne.
Minusta gelkkariin ei jäänyt ainakaan Foxtel -sienestä mattapintaa, mutta jos, niin sitten Haraldin ohjeella kiiltoa päälle.
Kyllähän tämä johonkin minimaaliseen hiontavaikutukseen perustuu, väkisinkin, kun ei mitn kemikaaleja tuotteessa ole.
Terv. Juhana