Page 1 of 1
Kauden 2010 päätös
Posted: Sun Oct 10, 2010 22:47 pm
by Panu
Tervehdys
Anneli nostettiin tänään telakalle odottamaan seuraavaa kautta. Mennyt kausi on ollut keleiltää upea ja tapahtumiltaa rikas. Kiitokset kaikille veneessä panoksensa antaneille ja kaikille kilpakumppanelille. Ensi kaudella nähdään uudelleen väylillä ja radoilla.
Posted: Wed Oct 13, 2010 20:48 pm
by harald
Vaikka tässä olisi viikonloppu vielä jolloin voisi mennä seuran saareen ennen veneen nostoa 22. päivä niin Charlottassa makaa nyt puomi kannella ja purjeet on viety maakarille. Sopivasti oli vähän ennen iltayhdeksää vielä porukkaa paikalla

Posted: Thu Oct 21, 2010 19:51 pm
by harald
Ölpät+suodin vaihdettu ja syylarinesteet imutettu. Huomenna nosto
Hyvä vinkki öljynsuodattimelle; leikkaa litran muovipullosta kylki pois mutta jätä pohjalevystä suurempi osa. Tämä sopii ö-suodattimen alle ja tippuvat öljyt tippuvat pulloon. Suodinkin tippuu pulloon kun se irtoaa.

Posted: Thu Oct 21, 2010 22:07 pm
by Artsi
DANIELA nousi kuiville tänään klo 12.00. Yllättävän paljon oli limalevää styyran puolella ja peräsimessä. Kisoja ajatellen olisi pitänyt nostaa ja pestä pohja pariinkin kertaan syyskesän aikana. Pitäisi keksiä ja kehitellä kauko-ohjattava sähköinen harja, jolla pystyisi puhdistamaan pohjan ilman nostoa, tai sukellushommia.

Posted: Wed Oct 27, 2010 20:33 pm
by Samppa
FEstivo matkasi tänään illan hämärtyessä Padasjoelta Lopelle kotipihaan. Pohja miltein yhtä puhdas kuin keväällä

Kannattaa purjehtia juomavesialtaassa

Moottorihuolto iltatöinä että sain pakkasnesteet koneeseen kun lämpötila jo -2.
Kausi oli hieno ja fene ylitti odotukset. Ensi kesää odotellessa.
Samppa
s/y FEstivo
patentoitu harja, jossa kelluke
Posted: Thu Oct 28, 2010 09:44 am
by FE-Sillanpää
Artsi wrote:Pitäisi keksiä ja kehitellä kauko-ohjattava sähköinen harja, jolla pystyisi puhdistamaan pohjan ilman nostoa, tai sukellushommia.

Mä harrastin sukellusta, mutta maanantaina nostaessa: limaa ja muutamat kölin näkkialueetkin olivat silti siellä. Potkuri oli hyvässä kunnossa, se oli tarkimmin sukellellessa juuriharjattu. Blakes cruising vaikutti pätevältä. Pesin vain läpiruiskuttavalla autopesuharjalla ja levankiharjalla, eli tosi pehmein menetelmin, paitsi näkit jotka saivat laudanpäästä. Puhdasta tuli.
Pari vuotta sitten esiteltiin patentti ja tuote, jossa pohjanpesuharja oli pitkänomainen (varren suunnassa pitkä) ja harjasosassa oli reilusti kelluketta. Näin harjaa voi työnnellä laidalta veneen alle ja harjat painuvat ylöspäin veneen pohjaa vasten. Siitä vaan työntelemään ja levä lentää. Hieno idea, en nyt löytänyt linkkiä tuotteeseen.
Posted: Thu Oct 28, 2010 11:08 am
by jr
Pari vuotta sitten esiteltiin patentti ja tuote, jossa pohjanpesuharja oli pitkänomainen (varren suunnassa pitkä) ja harjasosassa oli reilusti kelluketta. Näin harjaa voi työnnellä laidalta veneen alle ja harjat painuvat ylöspäin veneen pohjaa vasten. Siitä vaan työntelemään ja levä lentää. Hieno idea, en nyt löytänyt linkkiä tuotteeseen.
Härvelin nimi on "Big Easy Cleaner" (
http://www.revercon.fi/easycleaner.htm ) ja hintakin on aika big, about 300 euroa. Kannattaa tehdä itse ja säästää satasia
Väsäsin oman pesuharjani 2 millin purjelatasta, telttapatjasta, lauteidenpesusienestä ja alumiiniputkesta. Toimii ihan hyvin.
Pari kuvaa:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/bV ... directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/PM ... directlink
mode edit(hh): lisäsin välejä niin että URL toimii
Posted: Thu Oct 28, 2010 11:11 am
by harald
Tuon voisi varmaan tehdä myös niin, että Sini-tuotteiden mikrokuitumoppi sopisi siihen kiinni. Se on muuten hyvä nivelletyn varren kanssa jos pesee veneen maissa.
Vähän on kyllä OT

Posted: Thu Oct 28, 2010 15:33 pm
by jaoksman
Pohjan saa aika hyvin pestyä myös veneen kylkeen kiinnitetystä kumiveneestä käsin pitkävartisella kannenpesu harjalla.
Köliin ei tosin ylety kunnolla, mutta säästyy uintireissulta
Tuollaista kelluketta voisi jatkossa harjaan kehitellä, ettei hankaaminen kävisi niin paljon käsien päälle.
t. Jari
Posted: Mon Nov 15, 2010 17:32 pm
by Arkki
Arkki nousi tänään 15.11. vedestä ja kausi 2010 takana. Pohja oli suhteellisen hyvässä kunnossa Interin valkoisella kovalla myrkyllä maalauksen jäljiltä - vähän ruskeaa limaa mutta potkuri- -akseli ja lokin anturi olivat lähes täysin näkin peitossa.
Viimeinen rentouttava purjehdus oli 12-13.11 Isonkarin majakkasaarelle - ilma +2 ja sisällä +21 + hyvät matalapaineen tuulet 5-11m/s.