Page 1 of 1

KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 09:12 am
by KaleviHarkonen
Sään osalta ilta oli hieno: kevyt tuuli etelästä ja ilma lähes helteinen. Varmaankin lämmin sää pehmensi päämme koska purjehdus meni aikalailla reisille.

Ensimmäinen moka tehtiin lähdössä, meillä oli kyllä hyvä vauhti viivalle tultaessa mutta tilaa ei ollut. Pakkoväistö ja löydettiin itsemme poijun väärältä puolelta. Käännyttiin takaisin ja sitten alkoi takaa-ajo fleetin viimeisenä veneenä.

Tällä tuulensuunnalla saatiin kryssiä Pentalan keskivesimerkille asti. Tuuli hieman hiipui mutta pelkäämäämme totaaliplkää ei tullut. Merkkiä lähestyttäessä onnistumme nostamaan spinnun liian aikaisin, jonka seurauksena vene pysäköi puoli veneenmittaa ennen merkkiä. Siinä ei muu auttanut kuin 360 asteen käännöksen kautta hakea vauhtia ja merkille uudestaan. Tässä vaiheessa alkoi kuulua vierusveneestä huvittunutta kuittailua :B-flag:

Kisoissa ei siis pärjää jos antaa liikaa tasoitusta muille. Jos on totta, että virheistä oppii, niin tämä oli sitten tosi opettavainen ilta.

http://www.kivenlahdenvenekerho.fi/kilp ... itulos.htm

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 10:05 am
by Petri
KaleviHarkonen wrote:Sään osalta ilta oli hieno: kevyt tuuli etelästä ja ilma lähes helteinen. Varmaankin lämmin sää pehmensi päämme koska purjehdus meni aikalailla reisille.

Ensimmäinen moka tehtiin lähdössä, meillä oli kyllä hyvä vauhti viivalle tultaessa mutta tilaa ei ollut. Pakkoväistö ja löydettiin itsemme poijun väärältä puolelta. Käännyttiin takaisin ja sitten alkoi takaa-ajo fleetin viimeisenä veneenä.
Samaa vikaa toisella puolellakin Espoonniemeä, hieman kiireessä kun tulee lähtöön niin ei missään vaiheessa ehtinyt avautua että tuuli on voimakkaasti kaakonpuoleinen (tuulimittari ei toimi TWA:n osalta) eikä eteläinen millaiseen oli asennoitunut.
Siinä sitten hienosti otettiin taktisesti hyvä lähtö poijun läheltä vapaissa tuulissa...kunnes n. puolen tunnin jälkeen tajuttiin että hävittiin siinä helposti 2min ihan sen takia että oltiin linjanmitan alempana tuulessa.
tyhmätyhmätyhmä.

Ts. pitäisi ensin miettiä strategia, sitten vasta taktiikka, ettei strategia jää välistä.
OT: Nereida bongattu Kopun tiistiksissä, Sami taisi olla pinnassa...nyt vain Harald houkuttelemaan ne vielä WHC:hen.

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 10:43 am
by harald
Petri wrote:OT: Nereida bongattu Kopun tiistiksissä, Sami taisi olla pinnassa...nyt vain Harald houkuttelemaan ne vielä WHC:hen.
Oho! Taitaa autotalo olla vielä laivan kannella Ystadista?

Moneskohan KoPun tiistis oli kyseessä, kerran tulossivulla ei mitään päivämääriä ole...

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 10:47 am
by KaleviHarkonen
harald wrote:Oho! Taitaa autotalo olla vielä laivan kannella Ystadista?
Siis purjehduspiirejähän onkin moitittu ainaisista inside-jutuista. Mutta mihin koira karvoistaan pääsisi :)

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 10:51 am
by Petri
KaleviHarkonen wrote:
harald wrote:Oho! Taitaa autotalo olla vielä laivan kannella Ystadista?
Siis purjehduspiirejähän onkin moitittu ainaisista inside-jutuista. Mutta mihin koira karvoistaan pääsisi :)
Suomennettuna:
Lexus-niminen purjevene (lexussailingteam.fi) on tulossa takaisin Ystadissa pidetyistä ORCi-EM-kisoista laivan kannella ja miehistö (jonka jäsen Sami on) lienee kotiutunut jo Suomeen :)

Joo, tiististen tulospalvelu on mallia kivikausi (vrt. WHC), joten tuloksia voinee vielä odotella jonkin aikaa. Kyse on siis kai 8. tiistiksestä.

Posted: Wed Aug 12, 2009 10:53 am
by harald
Sami purjehtii, kuten Pete tuossa sanoi veneessä joka viime kausilla on ollut nimeltään Alfa Romeo. Yhteistyökumppaniksi tälle kaudelle on tullut sitten Lexus, ja kun ne näköjään vaihtavat veneen nimeä koko ajan niin vakiintuneeksi neutraalitermiksi veneelle on tullut tuo "autotalo".

Posted: Wed Aug 12, 2009 11:17 am
by Petri
harald wrote:Sami purjehtii, kuten Pete tuossa sanoi veneessä joka viime kausilla on ollut nimeltään Alfa Romeo. Yhteistyökumppaniksi tälle kaudelle on tullut sitten Lexus, ja kun ne näköjään vaihtavat veneen nimeä koko ajan niin vakiintuneeksi neutraalitermiksi veneelle on tullut tuo "autotalo".
Niin siis tota, eikös veneitten nimet ole olleet Onoa yms. kun taas sponssinimi on sitten ollut Alfa ja nyt Lexus, tosin nyt myös veneen nimi taitaa olla Lexus. Autotalo on kyllä kieltämättä ihan hyvä termi, mutta olihan Alfa nyt sponssina aika pitkään että ihan Alfaksi sitä vieläkin tulee kutsuttua kun ei Lexus istu suuhun :)

Posted: Wed Aug 12, 2009 11:41 am
by Erkka
Saakohan KLV:n tiistikseen tulla muun kerhon veneellä? Netistä ei oikein aukotonta vastausta löytynyt, puhuttiin kerhon omista kisoista, mutta ilmoittautumiskaavakkeeseen toisaalta voi merkitä muun seuran kuin KLV. Tosin pyydettiin kyllä myös KLV:n jäsennumeroa. :?:

Posted: Wed Aug 12, 2009 11:51 am
by KaleviHarkonen
Erkka wrote:Saakohan KLV:n tiistikseen tulla muun kerhon veneellä? Netistä ei oikein aukotonta vastausta löytynyt, puhuttiin kerhon omista kisoista, mutta ilmoittautumiskaavakkeeseen toisaalta voi merkitä muun seuran kuin KLV. Tosin pyydettiin kyllä myös KLV:n jäsennumeroa. :?:
Sanoisin että puolet veneistä on muualta kuin KLV:stä. Kyllä sinne kaikki on tervetulleita ja asiahan on sanottu selvällä suomen kielellä KLV:n jäsenlehdessä :)

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 15:17 pm
by Panu
KaleviHarkonen wrote:...Ensimmäinen moka tehtiin lähdössä, meillä oli kyllä hyvä vauhti viivalle tultaessa mutta tilaa ei ollut. Pakkoväistö ja löydettiin itsemme poijun väärältä puolelta. Käännyttiin takaisin ja sitten alkoi takaa-ajo fleetin viimeisenä veneenä.
Tervehdys

Eilisen illan vietin vierailevana tähtenä erään Infernon kannella, jossa yritin trimmata sen mitä pystyin. Tulimme lähtöalueelle aaaaivan liian myöhään. Nopea pähkäily ja päätimme mennä poijulle sillan hidastetussa filmissa ja sopivasti ennen paukkua kerätä vauhtia. Lähtömme oli verrattain hyvä, ei mikään loistokas.

Vedettiin Kivenlahden puoleista rantaa paremman tuulen toivossa varoen takaa tulevien peittoyrityksia jne. Laurinlahden kohdalla oli fliitti jo hajonnut koko lahden leveydeltä. Yritimme ajoittaa vendat oikeisiin kohtiin kohtuullisella menestyksellä.

Trimmaaminen oli taasen hieman haasteellista. Iso näytti hyvältä, mutta rullagenoa ei. Se jäi alhaalta 20 cm irti vanteista ja otti ylhäältä kiinni saalinkiin. Nostimen löysääminen ja skuttipisteen siirto pykälän taaksepäin (kisko loppui kesken) auttoi, muttei siitä hyvä vieläkään tullut.

Strekki Soukan rannasta Kirkkonummen poijulle meni sitten jo heikommin. Piinasimme liikaa, jolloin päädyimme samaan paikkaan mihin olisimme päätyneet oikein ajettunakin, mutta vain pahasti viivästyneenä.

Turvavesimerkiltä kääntö kohti maalia menikin sitten genoan ja ison muotoja ihmetellessä #-o (ilmoittautunut ilman spinnua) ja ihaillen spinnuveneiden katoamista lähietäisyydeltä ](*,) .
KaleviHarkonen wrote:...Merkkiä lähestyttäessä onnistumme nostamaan spinnun liian aikaisin, jonka seurauksena vene pysäköi puoli veneenmittaa ennen merkkiä. Siinä ei muu auttanut kuin 360 asteen käännöksen kautta hakea vauhtia ja merkille uudestaan. Tässä vaiheessa alkoi kuulua vierusveneestä huvittunutta kuittailua :B-flag:
Ensinnäkin ette olisi päässeet merkistä edes yli. Sen verran oli leikkari pielessä. Spinnun veto liian aikasin vain pahensi tilannetta. Tuossa vaiheessa olisi kaiketi kannattanut ottaa spinnun puomi pois mastolta, koska se tehokkaasti esti teitä jalustamasta genoaa. Oli aivan pakko kysyä, että: "Mikä trimmi tuo on?" , kun se näytti niin hankalalta :shock:.

Re: KLV tiistis 11.8.09

Posted: Wed Aug 12, 2009 16:05 pm
by KaleviHarkonen
Panu wrote:Ensinnäkin ette olisi päässeet merkistä edes yli. Sen verran oli leikkari pielessä. Spinnun veto liian aikasin vain pahensi tilannetta. Tuossa vaiheessa olisi kaiketi kannattanut ottaa spinnun puomi pois mastolta, koska se tehokkaasti esti teitä jalustamasta genoaa. Oli aivan pakko kysyä, että: "Mikä trimmi tuo on?" , kun se näytti niin hankalalta :shock:.
No siinä tilanteessa pinnamiehen käsi toimi nopeammin kuin keulagastin ajatus. Päädyimme sitten ottamaan genoan alas, mikä jälkeenpäinkin ajatellen oli mielestäni nopein tapa päättää täyskierros merkki oikealta puolelta kiertäen.

Mutta hauskaa että yleisöllä oli hauskaa... :madlaugh: