Page 1 of 2
WHC#5 10.6 2009
Posted: Tue Jun 09, 2009 18:34 pm
by harald
Ennusteet heittävät kyllä aivan häränpyllyä.
fmi:n sivulta näkee isobaareista miksi, alipaineen keskus menee suoraan yli huomenna.
fmi lupailee 18:00 6-7 m/i idästä
sama sivu mutta paikallissää 4m/s idästä
windguru GFS 4m/s lounaasta
windguru WRF 9m/s (12m/s puuskissa) etelälounaasta
foreca täsmäsää 15:00 8m/s idästä, tai 8m/s lounaasta 21:00.
Että sillä lailla. 4-12m/s koillisen ja lounaan välistä tuulta. Ennusteen todennäköisyys yli 80%

Posted: Tue Jun 09, 2009 19:31 pm
by harald
Lisätään tähän vielä lokin ennuste:
idästä 3m/s helsinki kohdassa
tuuliväkkärät 2m/s pohjoiskoillisesta
Aivan mitä sattuu. Mielenkiintoista nähdä sitten huomenillalla kuka oli vähiten väärässä

Posted: Wed Jun 10, 2009 14:29 pm
by harald
10.6.2009 14:10 Suomen aikaa Lämpötila 11,5 °C; kosteus 95 %; kastepiste 10,7 °C;
Taitaa tulla vielä kosteaa tänään...
Posted: Wed Jun 10, 2009 14:34 pm
by Petri
harald wrote:10.6.2009 14:10 Suomen aikaa Lämpötila 11,5 °C; kosteus 95 %; kastepiste 10,7 °C;
Taitaa tulla vielä kosteaa tänään...
Tjooh, tosin tuo etelästä tuleva saderintama voi hyvällä tuurilla pyyhkäistä alta ohi...like that's gonna happen.
Eli siis kosteaa ehkä muttei märkää.
Keliennuste on myös mielenkiintoinen, voi rajustikin moinata tuo tuuli että toivottavasti lautakunta on hereillä sen suhteen.
Koillistuuli toki mahdollistaisi kakkosradasta ihan hyvän setin.
Posted: Wed Jun 10, 2009 21:23 pm
by harald
Tuulta 6-8 knots idästä.
Pone, Aleksi ja allekirjoittanut. Kolmos-rata.
Lähdössä oli selvää että styyralla melkein pääsisi vihreälle, joten poijusta lähtö oli mielessä. Sans Rival oli kuitenkin hiukan ajoissa, ja Tyyne leen puolellamme ja kun Trip tökkäsi keulaansa vielä SR:n perään kun SR yritti lähteä uudestaan niin annoimme paljon jo lähdössä.
Onneksi oli sittenkin kryssiä, niin oli mahdollisuus parantaa asemia ennen seuraavaa merkkiä. Kryssillä pidimme vauhtivaihteen päälle styyran halssilla, ja otimmekin kiinni paremmin lähteneet muut.
Jossain vaiheessa piti vähän väistellä styyralla Lissua, mutta tämä oli ok kun kerran vitttoilin heille etten haluunnut heitä allemme. Pisimpään roikkui Anneli, mutta ylämerkillä Vindungen, American Beauty ja Falken kiersivät ensin. Vindungen karkasi heti ulottumattomiin, ja Falkenillakin oli aivan ihmevaihde päällänsä.
Virtausta oli idästä päin paljon. Tämä vaikeutti ajamistani kun tuntui pyörrytävän kun katseli taustalla olevia maita.
Punaisella viitalla melkin selällä saimme hiukan kaulaa lisää vedettyä jo takanamme olleisiin Anneliin ja Tyyneen. Mutta Tyyne oli (ja pysyi) vähän turhan lähellä. Loppua kohden sitten tyyntyi ja tyyntyi, tämä maustettuna erittäin leveillä jiipeillä (jotka meni OK).
Maalisuoralla jatkoi tyyntymistä, ja vindungen oli varmaan ouoli tuntia ennen meitä maalissa.
Tämä kirjoitettu suoraan läppäristä veneessä

Katsotaan onko meillä trackia ollenkaan kun Nexus-yhteys katkesi jossain vaiheessal. Onneksi oli dataloggeri mukana myös.
Ei varmaan mikään huippusijoitus, mutta onnella ja tyyntymisen avulla ehkä viides? Vindugen voitti varmaan, ja ehkä Falken tai Tyyne kakkonen. AB sitten ja ehkä me?
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:11 pm
by harald
Pahus, seamonkey vikkelämpi. No, track on nyt tuolla:
http://www.h-vene.net/h-vene/gpsar2/list_events.php
Onneksi oli dataloggeri mukana. Aika nopsaan sieltä imuttaa trackin. Toimii.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:13 pm
by Petri
Carnagea ja lilluttelua.
Me missattiin kokonaan vitonen, katseltiin vielä kellon mukaan 18.05 jälkeen että onko siellä luokkalippua mutta mitään ei näkynyt ja bongasimme sitten nelosen ja luulimme sitä vitoseksi. Siispä lähdössä olimme vähän turhan kaukana ja yritimme sitten ajaa sinne jonnekin väliin, iso lössi siinä jo nostateltiin yli linjan ja silmissäni siihen vapautui veneenmentävä aukko jonka kuitenkin Anneli sitten tukki.
No, Sans Rival oli toisaalta sitten juuttunut poijuun, Charlotta tuli jo kiepin tehneenä styyralla meidän ylempänä ja olisiko ollut Trippi joka täydensi "pussituksen"...oli pakko unohtaa säännöt ja minimoida törmäysvahinkoja puikaten Sans Rivalin perän kautta Annelin sitten nostaessa kylkeen, kun Jani ei tainnut huomata että mulla ei oikein ollut muita vaihtoehtoja jos en olisi halunnut kokeilla T-bonea joko Sans Rivalin, Tripin tai Charlottan kanssa. No, jälkikäteen fiksuna olisi pitänyt vain ajaa koko lössin alle alunalkaen mutta nostatteluitten tuloksena syntynyt aukko näytti liian herkulliselta ja linjan vinous unohtui.
No 360:n jälkeen matka jatkui surkealla vauhdilla, trackia tuskin jaksan edes katsella, huolimatta rikin säädöstä ja siitä että yritin keskittyä ajamiseen jne. ei me vieläkään kuljeta kryssillä.
Vihreällä kepillä vielä merkinkierto meni käsille, kun arvioin etäisyyden ihan pieleen ja kosketimme sitten merkkiä, eli toinen 360 ja matka jatkui fleetin hännillä, Delay25 sentään pysyi perässä.
No, punaiselta merkiltä loppu olikin välineurheilua ja fleetin uusimmalla spinnulla otettiin kiinni kaikkia, lopulta sitten matka ei ihan riittänyt kun Haukilahden edustalla tuuli moinasi tosissaan ja valitsin ehkä väärän laidan, mutta toisaalta Annelin ja Lisbethin välissäkään tuskin olisi päässyt minnekään. Tiukoissa strekki-strekki jiipeissä meillä oli ongelmia ja vaikka mulla oli videokamera mukana kiinnitettynä aurinkopaneeliin niin en taida kyllä julkaista noita videoita

Uudet spinnuskuutit olivat ihan kivat, on herkkua ajaa spinnustrekkiä kun skuutti ei veny juuri yhtään mutta toisaalta 5mm ohennettu pää ei taas paina skuuttikulmaa mereen kuten meidän vanhat skuutit tekevät.
Teekkareilla on kyllä todella hyvä kryssivauhti ja kippari oikeasti osaa ajaa venettä, mutta lenssillä siellä on vähän laiskuutta ilmassa, kukaan ei tunnu trimmaavan spinnua ja kai miehistön kokemattomuus sitten näkyy manööverien mennessä järjestään aika käsille. Mutta esim. ovat tiistiksissä pärjänneet todella hyvin, eli paha vastus kyllä tällä kaudella meille.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:21 pm
by harald
Hyvä Petri, kryssi näyttää todella paljon paremmalta nyt. Samaa höjdiä näytät ajavan nyt. Taputuksia. Jos samalla tavalla ajat sitten kun tuulee hiukan sopivammin teidän genoalle niin tuloksissakin pitäisi näkyä.
Vitonen tuli tosiaan hiukan etuajassa GPS-aikaan nähden. Sillä ei tosin ole merkitystä, vaan lautakunnan kello on se ainoa oikea.
Ei sille carnage-lähdölle mitään voinut. Tai olisi voinut, olisi pitänyt lähteä paremmin...
Mitkä ne uudet skuutit ovat, spectraa/dyneemaa?
edit: Lissun vauhti jotenkin hakusessa tänään? FE-sprintissä kulki kuin eläin, muttei enää? Sukelluksen paikka? Itse pesin limaisen ja jo vihertävän pohjan maanantaina illalla.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:38 pm
by harald
harald wrote:Lisätään tähän vielä lokin ennuste:
idästä 3m/s helsinki kohdassa
tuuliväkkärät 2m/s pohjoiskoillisesta
Aivan mitä sattuu. Mielenkiintoista nähdä sitten huomenillalla kuka oli vähiten väärässä

Lokki oli melko oikeassa. Itätuulta 6m/s keskimäärin.
Windguru ja foreca metsässä.
Helsinki paikallissää ihan ok ennuste (4m/s E).
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:40 pm
by Petri
harald wrote:Hyvä Petri, kryssi näyttää todella paljon paremmalta nyt. Samaa höjdiä näytät ajavan nyt. Taputuksia. Jos samalla tavalla ajat sitten kun tuulee hiukan sopivammin teidän genoalle niin tuloksissakin pitäisi näkyä.
Nähtäväksi jää, mutta Tripille me jäädään silti, vaikka niitten purjeet ovat varmasti yhtä huonoja kuin meillä.
Vitonen tuli tosiaan hiukan etuajassa GPS-aikaan nähden. Sillä ei tosin ole merkitystä, vaan lautakunnan kello on se ainoa oikea.
Mutta oliko siellä luokkalippu ylhäällä, kun me yritettiin tiiruilla sinne jonkun mahdollisen äänen jälkeen ja ei nähty kuin keltainen...kai se sitten oli jossain piilossa.
Mitkä ne uudet skuutit ovat, spectraa/dyneemaa?
8mm dyneemaa josta sitten loppupätkä 5mm ydintä. Pitää noi ehkä pistää kesäkaudeksi piiloon auringolta kun UV:ta tuskin kestävät kauheasti.
Sukelluksen paikka? Itse pesin limaisen ja jo vihertävän pohjan maanantaina illalla.
Urgh, ikävä muistutus, pitääkin itse käydä tsekkaamassa pohjaa joko lauantaina tai perjantaina. Prkl.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:40 pm
by harald
Tuloksetkin tulivat. Voitimme sittenkin Tyynen, vaikken itse siihen ollenkaan uskonutkaan.
http://se.itmill.com/ilmoittautuminen/r ... esults=150
1. Palle Eklund HSK FIN-9152 VindUngen Finngulf 28e 1,14 1:44:12 1:58:47
2. Hannu Hiillos EPS FIN-315 Falken H-Vene 1,08 2:03:27 2:13:20
3. Timo Urala EMK FIN-984 American beauty ALBIN EXPRESS 1,12 1:59:20 2:13:39
4. Harald Hannelius NJK FIN-2674 Charlotta FE-83 1.07 2:09:35 2:18:39
5. Kaarlo Vennervirta EMK FIN-10008 Tyyne RJ85 1,03 2:16:50 2:20:56
6. Panu Ranta OV FIN 2216 Anneli FE-83 1,07 2:21:20 2:31:14
7. Olli Niemi HSK FIN-2741 Lisbeth FE-83 1,07 2:21:25 2:31:19
8. Antti Pasanen EPS FIN-8095 Sans Rival Mosquito88 1,10 2:17:50 2:31:37
9. Klas Linderborg YP FIN 42 Sea Monkey H-Vene 1,08 2:20:24 2:31:38
10. Petri Sane Smer FIN-2949 St. Olga FE-83 1,07 2:21:55 2:31:51
11. Mikko Raittila Trip Fin 2979 Trip Tease FE-83 1,07 2:28:15 2:38:38
12. Jorma Rekola EMK FIN 698 Delay Jasmine 25 1,00 2:48:50 2:48:50
Vindungen 20 min voitto meistä tasoitetussa ajassa. Purjehditussakin noin 25-26 minuuttia.
Huomatkaa muuten sijat 6-10. Kaikki ovat vajaan minuutin sisällä tasoitetussa ajassa! Petri olisi ottanut 40 sekuntia jostain pois niin sijaluku olisi noussut monta pykälää!
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:42 pm
by harald
Petri wrote:8mm dyneemaa josta sitten loppupätkä 5mm ydintä. Pitää noi ehkä pistää kesäkaudeksi piiloon auringolta kun UV:ta tuskin kestävät kauheasti.
Dyneema on aika hyvä kestämään UV-valoa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyneema
Since UHMWPE does not contain chemical groups (such as esters, amides or hydroxylic groups) that are susceptible to attack from aggressive agents, it is very resistant to water, moisture, most chemicals, UV radiation, and micro-organisms.
Under tensile load, UHMWPE will deform continually as long as the stress is present - an effect called creep.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:48 pm
by Petri
harald wrote:
edit: Lissun vauhti jotenkin hakusessa tänään? FE-sprintissä kulki kuin eläin, muttei enää? Sukelluksen paikka? Itse pesin limaisen ja jo vihertävän pohjan maanantaina illalla.
Tuli mieleen josko se osumakohta olisi alkanut kasvaa levää?
Sen verran nopeasti suojaamaton pinta täyttyy levästä, ettei kai ihan mahdotonta olisi.
Posted: Wed Jun 10, 2009 22:54 pm
by harald
Kyllä minä epäilen skuuttia tai pinnaa, tai sen yhdistelmää. Uuden genoan oppiminen ei tule hetkssä.
Posted: Wed Jun 10, 2009 23:01 pm
by Olli
Petri wrote:harald wrote:
edit: Lissun vauhti jotenkin hakusessa tänään? FE-sprintissä kulki kuin eläin, muttei enää? Sukelluksen paikka? Itse pesin limaisen ja jo vihertävän pohjan maanantaina illalla.
Tuli mieleen josko se osumakohta olisi alkanut kasvaa levää?
Sen verran nopeasti suojaamaton pinta täyttyy levästä, ettei kai ihan mahdotonta olisi.
Ihan varmasti kasvaa jo partaa, mutta ei tuo vauhti nyt niin pienestä läntistä ole kiinni. Kyllä mulla vaan taisi olla trimmi ihan hukassa. Ei ole eka kerta kun tällaisessa olemattomassa tuulessa en saa venettä kulkemaan mihinkään.
Ajattelin kyllä nostaa veneen ensi viikolla pikakorjausta varten ylös, viikonlopun sprintti mennään vielä näillä limoilla.
No joo. Meillä siis tänään Heikki, Ville ja gastikoululainen Sauli miehistössä. Lähdössä oltiin myöhässä, mutta ei se nyt niin paha ollut, kun muut jäivät pyörimään poijulle. Kryssi ei kulkenut, manööverit menivät hyvin, ja lenssit ok.
Tuloksissa on virhe, kun oltiin maalissa puolisen metriä ennen Annelia, eivät vain nähneet sieltä rannalta, kun siinä oli vene edessä. Täytyy pyytää korjaamaan.