Page 1 of 1

kumityynyt

Posted: Mon Sep 29, 2003 10:25 am
by Veko
Masto on nurin ja vene odottelee ensi lauantain nostoa. Moottorin irrotin ja vei remonttiin, se kun puhalsi öljyt pihalle, onneksi sopivasti kotilaituriin tullessa. Nyt kun kone on irti, tuli mieleen kumityynyjen vaihtoväli. Veneessäni ovat alkuperäiset, joten olisiko jo syytä uusia?

Posted: Mon Sep 29, 2003 11:16 am
by oikkpasi
Ota selvää ensin kumityynyjen hinnasta. Olen varma, että se helpottaa päätöksen tekoa! Kaveri vaihto SW 27:aan yhden rikkinäisen kumin ja muistaakseni yhden kumin hinta oli haaarukassa 120-160e!!! En muista oliko Volvo vai Jammu. Jos selviää, niin kerro muillekin?

Posted: Mon Sep 29, 2003 13:42 pm
by Veko
Kyllä helpotti päätöksentekoa: 2 x 197,- + 2 x 186,- = 766,-e!!!! Huomasin juuri, että täysin kunnossahan nuo entisetkin ovat!

Posted: Mon Sep 29, 2003 13:51 pm
by harald
Ei ole siis totta? Nuo tyynyt siis maksavat enemmän kuin uusi kansi venttiileineen?

Moottorityynyistä

Posted: Fri Oct 03, 2003 08:05 am
by solveig
Kysäiseppä vielä noita moottorin kumityynyjä vaikka Tampereelta Korja-Kumi Oy nimisestä firmasta. Olen sieltä yhdet joskus jonnekin tilannut ja oli muistaakseni ison kumityynyn hinta jossain 50,- markan paikkeilla.
Kyseinen firma myy muutenkin kaikenlaista kumitavaraa, kuten mm. venelistaa ja satoja muun laisia kumituotteita.