Page 1 of 1

Peräsinlaakeri

Posted: Wed Sep 03, 2003 08:37 am
by Erkka
Onko kenelläkään teistä vaihtaneista laakereiden mittoja tallella? Että voisi suorittaa tutkiskelua ja kyselyjä, mitä maksaa ja mistä saa. Jos menee tavalliseen laakeriliikkeeseen ja pyytää merikäyttöön soveltuvat laakerit, pitäisi kuulemma saada, vaikka mittojen mukaan tehdyt.

Posted: Fri Sep 05, 2003 18:34 pm
by Vemppa
Tässähän nämä vanhat on kädessä, mutta mauska on häviksissä, joten en pysty tarkkoja mittoja antamaan. Eipä mulla näille mitään tekoa ole, joten voisin vaikka lähettää nämä. niin voit itse mittailla.

Posted: Fri Sep 05, 2003 21:17 pm
by Erkka
Kiitos tarjouksesta, luulen kyllä ettei tarvinne lähettää. Se on niinkuin tuo meidän laivanvarustaja eli hallitus sanoi, "eikös kuitenkin ole koko talvi aikaa mittailla ja tilailla ja korjata?" No joo, kai se niin on että ne ehtii hankkia sittenkin kun peräsin on irti. Kun kaiken pitäisi olla tehty jo eilen. :roll:

Posted: Sat Sep 06, 2003 23:14 pm
by Vemppa
Niinpäs se vähän tahtoo olla. Aina se tuo talvi meinaa kuitenkin loppua kesken näitten projektien kanssa, kun tuo pahuksen työnteko haittaa tätä vapaa-aikaa. :evil:
Noista laakeriliikkeistä en tiedä sanoa, kun nuo laakerit ovat ihan pelkkiä muovista sorvattuja pökäleitä eikä mitään standardipelejä, lähinnä varmaan jostain koneistamosta voisi kysellä mittojen mukaan sorvattuna.
Se kumi-teflonlaakeri on ilmeisesti tarkoitettu tosi koviin keleihin, joissa peräsinakseli taipuu ja tarvitsee tämän takia kelluvuutta, ettei hirtä kiinni.
PTFE-tangosta sorvattu tuntuu näin parin purjehduskauden jälkeen ihan hyvältä matskulta. Todellisista kustannuksista ei kyllä ole tietoa, kun sain osat "asevelihintaan". :lol:

Peräsinlaakerit

Posted: Wed Sep 10, 2003 22:03 pm
by jukka
Sorvautin viime keväänä 70 mm PTFE tangosta laakerit vanhojen mukaisesti Emiliaan. Tankoa kului noin < 150 mm. Ongelmaksi muodostui oikeiden mittojen löytyminen. Holkit piti käyttää kolme kertaa sorvissa ennenkuin sopiva asennus väljyys löytyi. Tämä oli hankalaa kun vene ja sorvi olivat eri paikoissa. Mittoja en valitettavasti enää muistanut innoissani ottaa uusista holkeista.

Posted: Mon Oct 20, 2003 15:03 pm
by harald
Oli tuossa venekorjaamolla ja satuin kysymään niin sanoivat että POM aine
on sitä mitä käytetään. Sitä saa mm Teollisuus Etolasta.

POM on siis samaa kuin Delrin ®. "Polyoxymethylene - Delrin"

Mitoituksesta niin sanottiin että kaksi kymmenystä (2/10 mm) on se väli joka
on toimiva ilman että peräsin kanittaa.

Että sillä tavalla, sitten vain sorvarille :)

Posted: Mon Oct 20, 2003 15:18 pm
by Erkka
Juujuu, eiku kyselemään. Mitäköhän ammattikoulut sanoisivat, jos marssisi semmoiseen ja pyytäisi oppilastyönä ne "pökäleet"? Kyllähän siellä kuitenkin on aina ilmeisen harjaantunut opettaja valvomassa?

Ei ollut muuten peräsimen irroitus mitenkään iisi biisi. Joku oli aiemmin työstänyt niitä kuusiokoloruuveja, ja niistä toinen pyörähti pyöreäksi. Siinä sitten ihmettelin, että mikä eteen, porata kokeilin ja ei onnannut. Pyysin ammattitaitoisen kaverin paikalle, ja kas! Aikaa kului noin 42 sekuntia ja ruuvi lensi alas. Itse painiskelin pari tuntia saamatta mitään aikaan. Kaveri hitsasi ruuvin päähän mutterin, räikkä lauloi 5 sek ja se oli siinä.

Ja peräsimeen. Yläreunassa molemmin puolin akselia halkeamat, akselin etupuolella (=keulan) noin pari milliä auki, halkeama jatkuu reunaa alaspäin. Kotkassa paikallinen lasikuitu/venetyöstämö kuulemma odottaa jo...Peter/El Sueno kosteusmittasi peräsimen, mittari näytti punaista ja huusi kuin syötävä. Eli pajalle menee, ainakin noiden halkeamien osalta.