Page 1 of 1

Laimea osallistuminenTurun alueen FE-83 tapaamisessa

Posted: Thu Oct 18, 2007 14:47 pm
by Artsi
Turun Pursiseuran palkintojenjakotilaisuuden yhteyteen "järjestetty" FE-tapaaminen ei kiinnostanut laajaa FE-purjehtijakuntaa, johtuen ehkä osittain tilaisuuden luonteesta ja lyhyestä varoitusajasta. Mukana oli vain kaksi venekuntaa, eli Katariina/ Jari Oksman ja Daniela/ allekirj. Tapahtuma venyi Pyytinkarivideoineen sen verran pitkäksi, että Jarikin joutui kiireiltään lähtemään pois etuajassa. Sen verran kuitenkin kerittiin sopimaan, että kokoontuminen uusitaan myöhemmin paremmalla ajalla ja paremmassa paikassa viimeistään keväällä. Yritetään saada siihen mennessä yhteyttä useampiin venekuntiin. Mahtaisiko myös Uusikaupunki-Rauma -alueelta löytyä osallistujia?

terv. Artsi

Re: Laimea osallistuminenTurun alueen FE-83 tapaamisessa

Posted: Thu Oct 18, 2007 15:34 pm
by Panu
Artsi wrote: Mukana oli vain kaksi venekuntaa, eli Katariina/ Jari Oksman ja Daniela/ allekirj.

Tervehdys

Ei ole huono tulos verrattuna tämän hetkiseen tilanteeseen. Prosentuaalinen kasvu on valtava.
Artsi wrote: Yritetään saada siihen mennessä yhteyttä useampiin venekuntiin. Mahtaisiko myös Uusikaupunki-Rauma -alueelta löytyä osallistujia?

terv. Artsi
Ei kun puhelin ja puskaradio toimimaan ja innostus (lue: painostus) käyntiin. :D

Re: Laimea osallistuminenTurun alueen FE-83 tapaamisessa

Posted: Thu Oct 18, 2007 20:54 pm
by Olli
Artsi wrote:Sen verran kuitenkin kerittiin sopimaan, että kokoontuminen uusitaan myöhemmin paremmalla ajalla ja paremmassa paikassa viimeistään keväällä. Yritetään saada siihen mennessä yhteyttä useampiin venekuntiin. Mahtaisiko myös Uusikaupunki-Rauma -alueelta löytyä osallistujia?
:idea: Helmikuussahan kaikki Suomen FE-purjehtijat ovat saman katon alla, kun perinteisesti venemessujen yhteydessä järjestetään vuosikokous. Yhdistettynä venemessukäyntiin tämä on ollut ainakin minulla talvikauden ehdoton kohokohta.

Uusikaupunki on ollut hyvin edustettuna, ensi helmikuussa myös Turku mukaan! :wink:

Posted: Fri Oct 19, 2007 07:19 am
by elmo
Sattu vähän huonoon ajankohtaan mutta mukana ollaan vielä. :(

Posted: Fri Oct 19, 2007 08:09 am
by Arkki
Kyllä ollaan ehdottomasti mukana - venemessut ja vuosikokous on ainakin hyvä yhdistelmä. Mikään ei kuitenkaan estä tapaamista täälläkin päin.

Posted: Mon Oct 22, 2007 07:51 am
by alma
Ollaan mukana!

Posted: Mon Oct 22, 2007 09:54 am
by Artsi
Kirvestä ei toki ole heitetty järveen (tässä tapauksessa mereen), vaan uskon, että kesään mennessä saadaan toimiva fliitti Turun seudulle. Harmi vaan, että Uusikaupunki on meritieteellisesti hieman kaukana ajatellen Turun alueen kisoja yleisesti. Viikonlopun aikana kun ei oikein kerkiä kumpaankaan suuntaan, ainakaan kisailemaan. Maantieteellisesti välimatka on niin pieni, että sieltä varmaan saa tarvittaessa vaikka miehistöapua, jos siltä näyttää (tai päinvastoin).
Venemessut ovat hyvä foorumi kokoontumiselle. Lisäksi voitaisiin pitää oma vielä ennen kisakautta. Katsotaan miten tilanne kehittyy siihen mennessä. Loistavaa, että Aurora ilmottautui! Veneitä on Turussa sitten tässä vaiheessa jo ainakin se 3 mukana ja koko talvi aikaa etsiä lisää.

terv. Artsi