Page 1 of 2
Patjat uusiksi
Posted: Thu Sep 07, 2006 10:11 am
by *Antti*
Monet ovat uusineet patjansa veneeseen. Kertokaahan mitä maksaa teettäminen? Eli uudet vaahtomuovit ja kankaat päälle.
Patjoja
Posted: Thu Sep 07, 2006 16:58 pm
by jrk
Uusin omaan veneeseeni (samaa kokoluokkaa kuin FE, ei valitettavasti FE) kaikki patjat entisen n. 5 cm paksuisten sijaan 10 cm pakuisiksi Mauronetissa. Hintaa tuli n. 1700 ¤. Ehkä halvemmallakin saisi, mutta työn jälki oli hyvää ja toimitus varsin sujuvaa kuten myös asiakaspalvelukin.
t.jouni
Posted: Thu Sep 07, 2006 17:11 pm
by harald
Eikös sinulla Jouni ollut Fe83:nen? Mitä tapahtui?
Posted: Thu Sep 07, 2006 17:39 pm
by Olli
Vertailun vuoksi itse tehtyjen hinta jäi alle 800 ¤ hyvistä materiaaleista tehtynä. Toki lisäksi kului paljon aikaa, mutta sitähän talvella piisaa.
Vaahtomuovit leikkautin Muovikum Oy:ssä Raisiossa 10 cm paksusta ER35:stä, joka on hieman jämäkämpää kuin peruspatja E30. Selkänojat on 7 cm paksua E30 laatua. Hintaa vaahtomuoveille muotoon leikattuna tuli 380 ¤.
Loput kustannukset kertyvät verhoilukankaasta, joka oli nettohintaankin kallista, sekä pohjan kuitukankaasta, joka on edullisempaa. Jonkin verran meni myös dacron-vanuun, liimoihin, lankoihin, vetoketjuihin ja nappeihin.
Se perus 7 cm paksu patjamateriaali, mitä FE:ssäkin vakiona on, on huomattavasti halvempaa, mutta lisäsentit ovat ehdottomasti kannattava sijoitus.
Lopputulos on mielestäni hyvä:
http://www.fe83.org/gallery/view_album. ... e=album217
Haittapuolena itse tehdessä on lähinnä se, että kaverit naljailevat ompeluharrastuksista. Kuulemma pitsinnypläyskurssilla olisi tilaa

Posted: Thu Sep 07, 2006 17:41 pm
by Guest
Teetin patjat vuonna 2002 veneeseemme (ei FE) aika laajan kilpailutuksen jälkeen tavallisessa verhoomossa (siis ei veneverhoomossa). Hintaa tuli 40 ¤/m kankaalla vajaa 1000 ¤ neljälle täyskokoiselle nukkamapaikalle ja kahdelle selkänojalle. Työnjälki oli oikein hyvää ja kangas (Nova) on myöskin ollut erinomainen. Teimme itse mittaukset veneessä patjoja varten.
Silloin hinnat olivat "veneverhoomoissa" n. 1,5-2 kertaisia, vaikka patjojen tekeminen on verhoiluista helpoimpia eli kaikki huonekaluja tekevät osaavat homman, kunhan muistuttaa kosteuden aiheuttamista ongelmista eli lähinnä pohjakankaan homekestosta.
Vaahtomuovi on yllättävän kallista (~50 ¤/nukkumapaikka) ja kangasta menee lähes yhtä paljon kuin on "nukkumametrejä". Tuo 40 ¤/m on halvin taso, jolla saa kankaita venekäyttöön. Alcantara jne. maksavat yli 100 ¤/m.
Joakim
Posted: Thu Sep 07, 2006 17:48 pm
by harald
Oma tarina patjatangosta on tuossa:
http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php?t=520
Omat patjat (pääsalongin kolme patjaa) maksoivat 160¤.
Pitäisi varmaan laittaa wiki-artikkeli tästäkin..
Posted: Thu Sep 07, 2006 18:06 pm
by harald
Posted: Thu Sep 07, 2006 22:20 pm
by harald
Loistavaa Olli!

Vanu
Posted: Fri Sep 08, 2006 08:36 am
by Guest
Dacron vanu vaahtomuovin ja kankaan välissä on hyvin tarpeellinen, muuten vaahtomuovi "syö" kangasta sisältäpäin ja käyttöikä lyhenee. Ei edes maksa paljoa.
Jester
Posted: Fri Sep 08, 2006 08:55 am
by harald
Hmm, meidän päälliset on alkuperäiset ja aika hyvässä kunnossa, eikä
meillä dacronvanua ole. On varmaan vaahtomuovin ja kankaan laadusta
kiinni?
Se vanu ei tosin haittaa missään kohtaa.
Posted: Fri Sep 08, 2006 10:47 am
by Olli
Vanu helpottaa myös patjojen tunkemista sinne päällisten sisään. Pelkän vaahtomuovin kitka kangasta vastaan tekee toimenpiteestä haastavan...
Posted: Fri Sep 08, 2006 13:33 pm
by Guest
Vanu on tosiaan ehdottoman tarpeellinen. Ehkä jotkut kangaslaadut kestävät ilmankin, mutta vanu tekee patjoista myös paremman näköiset. Lisäksi vanu on se halvin komponentti patjoissa, joten turha siinä on säästää.
Joakim
Patjojen mitat
Posted: Sat Mar 10, 2018 19:03 pm
by Jokke
Sattuuko kenelläkään olemaan patjojen mittoja valmiina jossain arkistoissa?
Posted: Sat Mar 10, 2018 21:40 pm
by Olli
Taisin heittää kaavat pois joskus muutossa... En kuitenkaan lähtisi teettämään patjoja jonkun muun mittojen mukaan. Ainakin salongin paaran puolen patjan mitat vaihtelevat, koska pentteristä on pari eri mallia.
Kaavojen teko on helppoa, ohjeita vaikkapa tuolta wikistä, johon löytyy linkki tästä ketjusta.
Posted: Sat Apr 07, 2018 16:21 pm
by mihor
Onko jollain kokemusta alkuperäisten FE83 patjakankaiden pesusta?
Tuo on tuollaista samettikankaan näköistä verhoilukangasta:
Voikohan nuo pestä jollain tavalla. Kemiallinen pesu? Vesipesu?