Köli muotti

FE-vene ja yhdistys / FE-båten och föreningen

Moderators: Petri, harald

elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Köli muotti

Post by elmo »

Moi kysyn että miten olette huomioineet mallikaaren asennon kölin etureunassa kun se ei kierry samoin kuin kölin etureuna?Hiotaanko mallikaaren jättämä kiero kitti osa noin silmämääräisesti? :shock:
S/Y Aurora
FIN 2775
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Re: Köli muotti

Post by Panu »

elmo wrote:Moi kysyn että miten olette huomioineet mallikaaren asennon kölin etureunassa kun se ei kierry samoin kuin kölin etureuna?
Tervehdys

Mallikaaren muodon etupään asetin kölin keskilinjalle ja sillä tarkistin muodon. Jos puoliskojen saumaan jäin yhtään porrasta hioin sen ja pyöristelin etureunan tasaiseksi ja symmetriseksi molemmin puolin.
elmo wrote: Hiotaanko mallikaaren jättämä kiero kitti osa noin silmämääräisesti? :shock:
Kun juuri tuohon etureunaan tulee suurimmat täytöt on selvää, että muoto jonka nyt teet on todella paljon lähempänä oikeaa kuin se muoto joka on valimosta lähtöisin. Meillä tuolla kohtaan oli noin 12 -15mm täyttöä, jonka siis hioin käsivaralta kaarilla silmämääräisesti tarkastaen.

Muista että kölin jänteen ensimmäinen kolmannes etureunasta lähtien on virtausten kannalta tärkein osa. Sen pinnanlaatuun ja muodon tarkkuuteen kannattaa panostaa.
Ystävällisin veneily terveisin PR
User avatar
harald
Hallitus
Posts: 11431
Joined: Thu Sep 19, 2002 14:32 pm
Location: Sibbo
Vene: Charlotta
Contact:

Post by harald »

Parasta olisi tietenkin mikäli käytettävissä olevat kaaret olisivat J-muotisia, eli
etupäässä olisi molempien puolien profiilit etureuna mukaanlaskien. Ensi
kerralla kun tehdään kaaria niin sitten...
FIN-2674 s/y Charlotta [Mielipiteet on mielipiteitä] GSM: +358 50 594 1020
Guest

Post by Guest »

Minä ymmärsin kysyjän kysymyksen hieman toisin niin, että ongelma on mallikaaren paksuus. Kölissähän on tietty profiili vain tasan yhdessä tasossa, elikkä senttiä ylempänä tai alempana on hieman eri profiili. Takaosassa, jossa kölin muodossa on käytännössä vain 2 ulottuvuutta, ongelmaa ei ole. Mutta etuosassa, jonka reuna ei ole pystysuuntainen vaan vino, senttiä ylempänä tai alempana olevilla kaarilla on jo selvästi eri muoto. Tai itse asiassa muoto on sama, mutta alempana oleva kaari on vain kokonaismitoiltaan hieman pienempi, siis skaalauskysymys.

Profiilimalli on siis noin sentin paksu Totuus (tm), joka kuintenkin pätee itse kölissä vain tasan yhdellä korkeudella eikä millään sentin alueella. Mallin alapinnan käyttö on käytännössä mahdotonta, koska silloin mallin yläpinnan pitäisi mennä kölin etuosassa raudan sisään. Näin ollen mallin yläreuna on se Totuus (tm) jota käytännössä käytetään. Takaosassa yläreuna ~= alareuna, mutta vinossa etuosassa mallin yläreuna on kiinni kölissä ja alareuna harottaa puoli senttiä irti. Tämän kun ymmärtää, siis sen että yläpinta on Totuus (tm) niin sitten itse toteutus ihan vaan käsipelillä ja tarvittaessa mallikaarta sovittamalla.

Käytännön kokemuksista sen verran, että mallikaaren ja sen avulla tehtyjen ohjureiden käyttö on aivan etuosassa kuitenkin sen verran epätarkkaa, että ekojen 10 sentin profilointi ja varsinkin viimeistely pitää jokatapauksessa tehdä aika pitkälti tuntumalla. Ei millään onnistu niin, että etureunan ohjureiden avulla liipaistaan kerralla etuosan profiili kuntoon.

Ville
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

Kiitos vastauksista. Asia selvä! \:D/
S/Y Aurora
FIN 2775
Guest

Post by Guest »

Vielä vinkki. Kun sillä iiisolla lastalla tasoittelee niiden ohjureiden välistä, niin sen lastan asento pitää kölin takaosassa olla pystysuora, "takaliikin suuntainen" ja kölin etuosassa kölin etureunan suuntainen ja keskellä köliä jotain siltä väliltä riippuen siitä kumpaa reunaa lähempänä ollaan. Jos käyttää kolmea mallikaarta, jotka on tehty Täysin Oikein, viivotin tms. mittaukseen käytettävä kalikka sopii täydellisesti niihin kolmeen profiiliin vain tasan yhdessä asennossa. Jos pitää lastaa ensin pystysuorassa ylimmän ja keskimmäisen ohjurin välissä ja sitten pystysuorassa keskimmäisen ja alimman ohjurin välissä niin pieleen menee. Tää nyt on ehkä obvious, mutta sanonpa kuitenkin kun tuli mieleen.

T.

Ville
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

Tervehdys

Niin ja ompa tuosta kölin profiloinista tehty ihan työohjeetkin, jotka löydät löytyy tuolta WIKIstä osoitteessa http://www.fe83.org/wiki/index.php/K%C3%B6lihomma .
Ystävällisin veneily terveisin PR
Guest

Post by Guest »

..tu mä kirjota mitään ohjetta enää teille :evil:

Ville

:lol:
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

Anonymous wrote:..tu mä kirjota mitään ohjetta enää teille :evil:

Ville

:lol:
Tervehdys

Luonnehtisin tätä lausahdusta Freudilaiseksi lipsahdukseksi, jonka muoto liki täyttää Suomen kielen uusimman moduksen "Agressiivin" määritelmän [-X .

Lisää aiheesta osoitteesta: http://www.student.oulu.fi/~amkarppi/ma ... li395.html :wink:
Ystävällisin veneily terveisin PR
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

Wikissä tosi hyvät ohjeet,mutta oli pallo vähän hukassa kun katselin niitä soiroja kölin etupäässä.Selvä se ylä reuna on oikea muoto.Tonttu kun ei heti tajua.nyt on mallilaan! =D>
S/Y Aurora
FIN 2775
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

No niin kohta se on valmis pari kittausta vielä pienten pinta kolojen täyttöön ja sitten primeriä pintaan.Ei kyllä näy kämmenen kuva kyljestä kun ei kiillä.Mielenkiinnolla odotan ensi kokeilua. On kyllä aika hyvän mallinen vanhaan nähden. :roll:
S/Y Aurora
FIN 2775
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

Tämmöinen siitä tuli tällä kertaa,sitä sais hinkata vaikka kuinka kauvan ja aina tuntuu että on kuoppia :shock:

http://www.fe83.org/gallery/view_photo. ... d=IMG_0006
http://www.fe83.org/gallery/view_photo. ... d=IMG_0002

mode edit: korjasin linkin
S/Y Aurora
FIN 2775
Panu
hyperaktiivi
Posts: 2300
Joined: Tue Apr 06, 2004 21:33 pm
Location: Espoo

Post by Panu »

elmo wrote:Tämmöinen siitä tuli tällä kertaa,sitä sais hinkata vaikka kuinka kauvan ja aina tuntuu että on kuoppia.
Tervehdys

Ole huoleti. Kyllä köli on aivan varmasti parempi kuin aiemmin. Se on aivan varmaa. Työaikaa vain kuluu aivan mahdottomasti jos pyrkii täydellisyyteen. Kunhan muistat tehdä sen profiilin ensimmäisen kolmanneksen siistiksi, niin loput tulee sitten enemmän tai vähemmän turbulenssissa perässä.

Toisaalta kyllä tuosta voi vielä jatkaa ensivuonna, jos pinta vielä hiertä silmää. Niin minäkin seuraavana keväänä korjailin edellisen kevään kiireitä ja hosumisia. Vieläkin jos liian läheltä katsoo, niin kyllä jotain kitattavaa löytyisi... :roll:.

PS. Ei nuo kuvatkaan niin pahoilta näyttäneet, että ahvenet alkaisivat köliä sen tähden vieroksumaan...
Ystävällisin veneily terveisin PR
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

Kiitos tuli sösittyä niiden kuven kanssa! #-o
S/Y Aurora
FIN 2775
elmo
kokelas
Posts: 159
Joined: Thu Aug 12, 2004 13:05 pm
Location: Kaarina

Post by elmo »

Kesä seilattu uudesti muotoilun kölin kanssa,voisi sanoa että mulla on nyt uusi vene wau ! kyllä kanatti sielä alla olla ne 50 tuntia !
S/Y Aurora
FIN 2775
Post Reply