Google Earthia selatessa tuli käytyä vilkaisemassa pitkästä aikaa Raision satamaa. Yllätys oli melkoinen, kun kuvatiedostot oli päivitetty! Kuvasta erottaa joka ikisen veneen ja pystyy zoomaamaan niin lähelle, että havaitsee jonkin verran yksityiskohtiakin. Esim. Daniela näkyy selvästi:
http://www.fe83.org/gallery/view_photo. ... satamakuva
Myös Katariina löytyy Nesteen laiturista. Entäs muita FEneitä?
Google Earth
Google Earth
terv. Artsi/DANIELA
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
Re: Google Earth
Tässä vertailua online-työkaluihin eli Nokian Here.com ja Googlen maps. Käyttävät näemmä samaa satelliittikuvaa: samat veneet, autot ja varjot.Artsi wrote:Google Earthia selatessa...
Here on parempilaatuinen kuin Google maps mutta Artsin esimerkki näyttää , että Earth peittoaa molemmat nettisivukuvat selvästi. Luinkin Yachting worldista että Earthin käyttö on todella hyödyllistä esim. Chilen länsirannikolla, jossa kartoista puuttuu paljon saaria. Tämä siis tiedoksi, jos satutte sinne päin.
Toki sitten eri asia on että ovatko kuvat varmasti satelliittikuvia eikä vain ilmakuvia.
Tosiaan kuvia ei taida juuri tarjota kuin pari puljua joten kuvat ovat herkästi samoja, sitten palvelut saattavat valita millä resoluutiolla satelliittidataa tarjotaan vai millä zoomitasolla siirrytään jo ilmakuviin, erittäin matalalla otetuista kopterikuvista puhumattakaan.
Tosiaan kuvia ei taida juuri tarjota kuin pari puljua joten kuvat ovat herkästi samoja, sitten palvelut saattavat valita millä resoluutiolla satelliittidataa tarjotaan vai millä zoomitasolla siirrytään jo ilmakuviin, erittäin matalalla otetuista kopterikuvista puhumattakaan.
- FE-Sillanpää
- luti
- Posts: 568
- Joined: Mon Mar 26, 2007 16:04 pm
- Location: Itä-Uusimaa
Eikös Earthissa ollut omansa, mutta Here ja Google maps olivat keskenänsä samoja. Maanmittauslaitoksella myös eri ja ne ovat heidän tarkoituksiinsa kätevästi otettu keväällä, kun ei ole lehtiä puissa (mutta aikaisimmat feneilijät ovat saaneet feneensä kuitenkin feteen.)Artsi wrote:Näyttää siltä, että kuvat tosiaan ovat samoja, mutta Earthissa on suurempi resoluutio.
Hyvä pointti että ilmakuvaus voi olla monen tarkan kuvan ottamistapa, siis etteivät ole välttämättä satelliittikuvia.
Näyttää siltä, että Here ja Google maps käyttävät suurinpiirtein samaa materiaalia, joka todennäköisesti on satelliittikuvaa. Google Earthin tarkkuus on tosiaan aivan eri luokkaa ja lähempi tarkastelu tukisi sitä, että ainakin osa-alueiden lähikuvat olisivat "tavallisia" ilmakuvia. Tähän viittaisi lievästi havaittava perspektiivisyys, eli veneiden mastot ja talojen seinät näkyvät viistosti.
Vertasin Earthin kuvia zoomaamalla Mapsin kuviin sekä Turussa , että Helsingissä. Turussa maanpinnan tasolla on teksti: " Image Landsat, Data SIO, NOOA, V.S, Navy, NGA, GEBCO", kun Hesassa vain "2014GOOGLE". Kun noustaan 20km:n korkeuteen on molemmissa tekstinä pelkkä "2014GOOGLE". Välillä 20-67km Turussa tekstinä "Cnes/Spot Image, Image Landsat, Digital Globe", Hesassa edelleen vain "2014GOOGLE". Hesassa 40 kilometristä ylöspäin lukee taas: " Image Landsat, Data SIO, NOOA, V.S, Navy, NGA, GEBCO", mutta Turussa tämä teksti alkaa vasta 97 km:n kohdalla. Lisäksi Earthin kuvat ovat tältä vuodelta, kun Mapsin kuvat samalta alueelta 2011-12. Mahdollisesti Google Earthin lähikuva-aineisto ei kaikilta osin ole satelliittikuvaa, vaan Earthin alle 20 kilometrin kuvat voivat olla muuta aineistoa. Tosin lentotoiminta kaupallisilla kuvaajilla 20 km:n korkeudessa on melko haastavaa, joten ainakin osittain tulisi mieleen matalalla ja korkealla lentävien satelliittien yhdistelmäkuvat. Ainakin takavuosina ilmakuvausluvan saanti Suomen ilmatilassa oli melko työlästä ja mm. sotilaskohteet eivät missään tapauksessa saaneet näkyä. Nykyasetuksista ei ole tietoa.
Vertasin Earthin kuvia zoomaamalla Mapsin kuviin sekä Turussa , että Helsingissä. Turussa maanpinnan tasolla on teksti: " Image Landsat, Data SIO, NOOA, V.S, Navy, NGA, GEBCO", kun Hesassa vain "2014GOOGLE". Kun noustaan 20km:n korkeuteen on molemmissa tekstinä pelkkä "2014GOOGLE". Välillä 20-67km Turussa tekstinä "Cnes/Spot Image, Image Landsat, Digital Globe", Hesassa edelleen vain "2014GOOGLE". Hesassa 40 kilometristä ylöspäin lukee taas: " Image Landsat, Data SIO, NOOA, V.S, Navy, NGA, GEBCO", mutta Turussa tämä teksti alkaa vasta 97 km:n kohdalla. Lisäksi Earthin kuvat ovat tältä vuodelta, kun Mapsin kuvat samalta alueelta 2011-12. Mahdollisesti Google Earthin lähikuva-aineisto ei kaikilta osin ole satelliittikuvaa, vaan Earthin alle 20 kilometrin kuvat voivat olla muuta aineistoa. Tosin lentotoiminta kaupallisilla kuvaajilla 20 km:n korkeudessa on melko haastavaa, joten ainakin osittain tulisi mieleen matalalla ja korkealla lentävien satelliittien yhdistelmäkuvat. Ainakin takavuosina ilmakuvausluvan saanti Suomen ilmatilassa oli melko työlästä ja mm. sotilaskohteet eivät missään tapauksessa saaneet näkyä. Nykyasetuksista ei ole tietoa.
terv. Artsi/DANIELA