"Veneen tyhjennys"

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: "Veneen tyhjennys"

by Petri » Mon Apr 27, 2009 08:33 am

Jep, meiltä on Westendistä nyysitty useampaan otteeseen veneen airot, prkl, vieressä (10m) oisi 3 miljoonan euron rivareita, joista löytyy vaikka mitä arvokasta ja sitten jotkut sankarit tulevat pöllimään meidän 10¤ Biltema-airot...

Harmillista, mutta ei kai noille oikein mitään voi. Mulla oisi kellarissa odottamassa 2 hv perämoottori, jonka ajattelin laittaa meidän jollan perään, mutta hieman epäilyttää uskaltaako tehdä niin, vaikka sen laittaisikin kiinni kunnon vaijereilla yms. (ts. pistääkö joku sitten veneen paskaksi koneen irroittamiseksi).

"Veneen tyhjennys"

by Panu » Sun Apr 26, 2009 23:23 pm

Tervehdys

Eilen kauniina ja lämpöisenä kevätpäivänä päätimme käydä maalla ja tyhjentämässä pienen moottoriveneen sinne talven aikana joutuneesta vedestä jne.

Rantaan tullessani huomasin, että joku oli ystävällisesti ajatellut tehtävän raskautta ja päättänyt auttaa minua tehtävässäni. Vene nimittäin on helpompi ja etenkin kevyempi tyhjentää vedestä kumoamalla kyljelleen, kun perälaudassa ei ole painavaa ja tiellä olevaa 15hv:n Yamaha perämoottoria :shock:.

Toisilla ihmisillä ei ole evoluutio kehittynyt keräilytaloutta pidemmälle. Eivät ilmeisesti osaa viljellä maata taikka tuottaa teollisestikaan mitään... :? Helpointa lienee kerätä talteen kaikki tarpeeton, mikä on toisilta jäänyt hetkeksi käyttämättä tai valvomatta [-X .

"Keräilijöille" tiedoksi, että moottorin peräöljyt ovat vielä vaihtamatta ja tyhjäkäynnin seossäätö ei ole ollut vuosiin kohdallaan. Moottori on ollut luotettava peli ja lähtee yleensä talvenkin jäljiltä toisella nykäisyllä käyntiin. Toivottavasti "vietiin tarpeeseen"... :cry:

Top