Norjalaista telakointia

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Norjalaista telakointia

Re: Norjalaista telakointia

by risto » Thu Dec 13, 2007 16:21 pm

Kalevi_Harkonen wrote: Onko siis meikäläinen tapa kaataa masto talveksi aivan turha? Vai tiedetäänkö täällä jotain, mitä Norjassa ei? :-s
Onhan noita tapauksia Suomessakin, jotka ottaa maston pois vain pakon edessä. Ymmärtääkseni se maston pystyssä pitäminen kasvattaa pukin tassuihin tulevaa kuormaa ja kun ei se vene muutenkaan tykkää olla pukilla, miksi rasittaa sitä enempää. Toisaalta taas FEneen masto on sen verran köykäinen, että sen alas ottaminen ei ole kovinkaan kummoinen temppu.

Lisäksi tässä on vielä sellainenkin tekijä, että ainakin Espoon kaupunki eksplisiittisesti kieltää masto pystyssä telakoinnin. Tai ainakin ennen kielsi.

Norjalaista telakointia

by KaleviHarkonen » Thu Dec 13, 2007 16:03 pm

Katselin Norjan keikalla sikäläistä talvitelakointia. Touhu vaikutti jokseenkin tutulta: veneet olivat ylhäällä, pressut päällä. Mutta erikoisemmalta näytti, että joka veneeseen oli masto jätetty pystyyn. Juttelin myös asiasta sikäläisen kolleegan kanssa, joka kertoi kaatavansa maston vain noin viiden vuoden välein huoltoa varten. Muuten se on pystyssä kesät talvet.

Onko siis meikäläinen tapa kaataa masto talveksi aivan turha? Vai tiedetäänkö täällä jotain, mitä Norjassa ei? :-s

Top