Murheenkryyni

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Murheenkryyni

by Erkka » Wed Apr 11, 2007 10:57 am

Juujuu, naapuri kuulemma löytää meidän veneen kun etsii vain kaivoa perän alta. Eli irti on likimain joka vuosi. Kunnes asfaltoivat Suomenojan kentän, sitten voi olla haastellisempi homma :roll:

Re: Murheenkryyni

by Olli » Wed Apr 11, 2007 10:28 am

Awa wrote:Lohduttavaa on sentään se, että kyllä niillä pärjää tämän kesän hienosti. Mutta tieto lisää tuskaa.
Tuossa on vain se huonompi puoli, että akselia ei saa vaihdettua, ellei joko peräsin tai moottori ole irti. Eli jos et nyt vaihda akselia, niin sulla on taas mukava kuopankaivuu edessä ensi vuonna?

Mulla tuo peräsinkuopan kaivaminen on ollut joka syksyinen perinne, paitsi että tänä vuonna irroitin sen sijaan moottorin :?

by Erkka » Wed Apr 11, 2007 09:45 am

Akseli ulos, vanha laakeri pois, rasvaa väliin ja uusi tilalle. Akseli vielä perään ja siinä se. Asentajalta meni kaikkiaan tunti. Vanhan joutuu joskus sahaamaan rikki, mutta mitäs tuosta, roskiin se menee kuitenkin. Kai siihen on olemassa jotain virallisia työkalujakin, en ollut katsomassa asennusmiehen työtä.

by elmo » Wed Apr 11, 2007 09:30 am

Miten vaihdettiin ?eikö ole liukulaakeri.

by Erkka » Wed Apr 11, 2007 09:16 am

Siis aivan normaali akseliveto, ja akselikannakkeen sisällä oleva "vesivoideltu" laakeri oli täysin finaalissa.

by elmo » Wed Apr 11, 2007 09:05 am

Minkälainen systeemi sulla on ? :shock:

by Erkka » Wed Apr 11, 2007 08:37 am

Syöpymät on siellä kannakkeen sisällä, eli pienen pieniä paloja murtunut irti. Kaksi syytä: sähkövuoto, no meillä ei ole maasähköä joten jos ei naapurin vene ole falskannut niin se ei ole syy. Toinen on sitten se, että tuo laakeri on ollut iät ja ajat hajalla ja akseli on pyörinyt todella kuumana, joka aiheuttaa samaa ajan kanssa. Toi on mun veikkaus, nyt kun on uusi laakeri niin akselihan pyörii jopa helposti. Kun olis tämänkin tiennyt, vaan nytpä tiedän ja toivottavasti muutama muukin. Kustannus ei ollut paha tuosta laakerin vaihdosta, ja osaava kaveri tekee sen itse.

by harald » Tue Apr 10, 2007 14:29 pm

Mitä tarkoittaa "syöpynyt"? Kuvia please?

Murheenkryyni

by Erkka » Tue Apr 10, 2007 13:31 pm

Akseliosastolla taas. Nyt on kannakkeen laakeri vaihdatettu. JL-Marinen Jukka Laine kävi ja viimeisen päälle nopeaa ja taidokasta hommaa. Vähän liiankin, koska tuomio on tyly: akseli on syöpynyt, samoin potkuri. Ja tämähän tarkoittaa sitä, että molemmat kun vaihtaa, niin osat on 1000 ja työtä yksi päivä eli lienee luokkaa 1500 ekua. Ei paljon :lol: Lohduttavaa on sentään se, että kyllä niillä pärjää tämän kesän hienosti. Mutta tieto lisää tuskaa.

Top