by harald » Fri May 24, 2013 17:17 pm
Ensi huomioita
- Landscape ei toimi, vaan kartta on pysyvästi portrait moodissa. Etenkin suomenlahdella ja isommalla näytöllä olisi kiva jos näytön voisi kääntää rannikon suuntaisesti.
- Pinch-zoom toimii, kiva! Tätä olen kaivannut Trekbuddyssa.
- Trekbuddyn tulpa-näpäytys jotta kartta seuraa sijaintia on parempi kuin asetuksen kautta napin painaminen. Nyt ei pysty vierittämään karttaa hetkeksi sivulle.
- Ohjelma ei piirrä jälkeä. Joku punainen track karttapohjalla olisi poikaa niin näkisi paremmin missä ollaan menty, ja mikä on suunta.
- Sijaintisymboli on pelkkä punainen täplä, tähän soisi jonkun venekuvan. Myös suuntavektori olisi poikaa.
- Karttamateriaali on kattava, ja siinä on myös aivan oikeat kartat maa-alueilla. Matsku on kookas noin 566 Mt, joten lataaminen kestää ikuisuuden vaikka onkin nopeassa verkossa
- Ohjelma sammuu jos poistuu ohjelmasta joksikin aikaa, se saisi jäädä päälle taustalle
- Ohjelma ei talleta XML/GPX trackia, tämä olisi todella hyvä. Vielä jos sen trackin voisi androidin share-toimonnolla sitten mailata/upata/jne niin se olisi poikaa
- Ohjelma ei näytä karttaa ennen kuin puhelimen GPS saa sijainniin, joten käynnistäminen kestää. Ohjelma voisi aueta edelliseen kohtaan suoraan. Sisätiloissa voi olla ettei karttaa pääse näkemään ollenkaan?
- Ohjelma ei näytä nopeutta ja suuntaa kuten Trekbuddy.
- Kartta-matskun voi siis ladata talteen, joten pärjää ilman verkkoa
- Kartta-matskussa on palvelusatamat tietoineen ja palveluineen, hyvä!
- Kartta-matskussa on veneväylätkin
Kaiken kaikkiaan ihan loistavaa kehitystä, ja kiva että saa vanhan ja tutun karttamatskun päivitettynä kännykkään. Trekbuddyyn tekemäni on jo aika vanha.
Ensi huomioita
[list]
[*] Landscape ei toimi, vaan kartta on pysyvästi portrait moodissa. Etenkin suomenlahdella ja isommalla näytöllä olisi kiva jos näytön voisi kääntää rannikon suuntaisesti.
[*] Pinch-zoom toimii, kiva! Tätä olen kaivannut Trekbuddyssa.
[*] Trekbuddyn tulpa-näpäytys jotta kartta seuraa sijaintia on parempi kuin asetuksen kautta napin painaminen. Nyt ei pysty vierittämään karttaa hetkeksi sivulle.
[*] Ohjelma ei piirrä jälkeä. Joku punainen track karttapohjalla olisi poikaa niin näkisi paremmin missä ollaan menty, ja mikä on suunta.
[*] Sijaintisymboli on pelkkä punainen täplä, tähän soisi jonkun venekuvan. Myös suuntavektori olisi poikaa.
[*] Karttamateriaali on kattava, ja siinä on myös aivan oikeat kartat maa-alueilla. Matsku on kookas noin 566 Mt, joten lataaminen kestää ikuisuuden vaikka onkin nopeassa verkossa
[*] Ohjelma sammuu jos poistuu ohjelmasta joksikin aikaa, se saisi jäädä päälle taustalle
[*] Ohjelma ei talleta XML/GPX trackia, tämä olisi todella hyvä. Vielä jos sen trackin voisi androidin share-toimonnolla sitten mailata/upata/jne niin se olisi poikaa
[*] Ohjelma ei näytä karttaa ennen kuin puhelimen GPS saa sijainniin, joten käynnistäminen kestää. Ohjelma voisi aueta edelliseen kohtaan suoraan. Sisätiloissa voi olla ettei karttaa pääse näkemään ollenkaan?
[*] Ohjelma ei näytä nopeutta ja suuntaa kuten Trekbuddy.
[*] Kartta-matskun voi siis ladata talteen, joten pärjää ilman verkkoa
[*] Kartta-matskussa on palvelusatamat tietoineen ja palveluineen, hyvä!
[*] Kartta-matskussa on veneväylätkin
[/list]
Kaiken kaikkiaan ihan loistavaa kehitystä, ja kiva että saa vanhan ja tutun karttamatskun päivitettynä kännykkään. Trekbuddyyn tekemäni on jo aika vanha.