Ei tuo, mutta samanmerkkinen tämä:
http://www.marinesuperstore.com/posit/s ... rtno=12387
Tuo on aivan selvä ykkönen starttikelloissa.
- Selkeät ja isot numerot
- Jämäkät isot napit, joita ei painele vahingossa ja joita käyttää hanskatkin kädessä
- Erittäin hyvin säätyvä rannehihna, säätyy pieneksi t-paitakeliin ja toisaalta riittää vaikka offshore takin hihan ulkopuolelle kurjemmissa keleissä (teline soveltuu muuten myös laipiosennukseen)
- Kaikki tarvittavat laskentamoodit, countdown 5.4.1 tai mikä tahansa oma minuuttimäärä, laskenta alas lähtöhetkeen ja tämän jälkeen syklin toisto alusta, laskenta alas lähtöhetkeen ja tämän jälkeen sekuntikello nollasta ylöspäin ja normaali ylöspäin laskeva sekuntikello
- synkronointinappi lähimpään tasaminuuttiin
- hintakin on ihan järkevä (samaa kelloa myydään myös tuplahintaan Ronstanin logolla)
- kyllä se piipittää kanssa, mutta itse en ole koskaan kokenut piipityksistä olevan mitään apua, yleensä huomaan starttihetken härdelin jälkeen, että joo tosiaan kello piipittää että startti meni jo
Ehtoton ykkönen mitä olen noita starttikelloja katsellut. Kaikki nämä suunnon pipertimet sun muut, ominaisuuksia riittää mutta en voi ymmärtää mitä niillä tekee oikeasti purjehdittaessa, kiva niitä on varmaan näpräillä kotisohvalla.
Jos lokeja katsoo, niin meidän Navmanissa on ihan hyvä starttikellosysteemi.
Meidän proseduuri on käyttää sekä lokia että rannekelloa. Toisaalta tässä on tavoitteena varmistus ja toisaalta se, että aika olisi mahdollisimman monelle miehistönjäsenelle näkyvissä. Itse katson lokia jos se on näkösällä, ranteesta katson vain jos loki on katveessa.
Kello startataan ihan rauhassa ensimmäisen sopivan töötin tai paukun jälkeen, ei mitään ihmeempää hötkyilyä tässä vaiheessa. Sitten kun kello on esim. vitosesta käynnistetty arviolta vaikka 5 sekkaa myöhässä, niin sitten sitä "tarkkaa paukkua" osataan odottaa sormi valmiina synkronointinapilla. Samaten summittaisen kellon mukaan on tietysti ohjailtu venettä siten, että h-hetkellä liput on näkyvissä ja joku vielä katsoo sinnepäin oikealla hetkellä.
T.
Ville