Radio Ocean RO-4800 VHF

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =D> #-o =P~ :^o [-X [-o<
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Radio Ocean RO-4800 VHF

by harald » Mon Aug 31, 2009 17:13 pm

Meidän Raytheon (?) vie lähemmäs 1 A ihan kuuntelutilassa.

Radio Ocean RO-4800 VHF

by topi » Mon Aug 31, 2009 16:30 pm

Onko kukaan mittaillut paljonko eri VHF:t syövät virtaa?

Ostin tuollaisen RO-4800:n vanhan Navallin VHF:n tilalle (80-luvulta). Laitteessa on siis myös AIS-ominaisuudet integroituna, ja sen AIS-lähdön saa ulos joko RS232- tai RS422(NMEA)-muodossa. Mittailin radion sähkönkulutusta eri toimintatiloissa.

Idle: 0.36A
Rx: 0.42A
Ch Scan: 0.42A

Onhan tuo virransyönti tietenkin enemmän kuin Nexuksen lokin (0.02A) mutta kyllä yksi normiakku riittää 20 tunniksi kanavan 16 kuunteluun, vanhalla radiolla tuntui akullinen olevan loppumassa jo 8 tunnin kuuntelun jälkeen (jonka jälkeen laitoin radion pois päältä kun pitäis sille lokillekin jemmata vähän virtaa).

Top